Groszek vybojoval v neděli první vítězství pro Horňák-Aditis

Stáj Horňák-Aditis získala v neděli na okruhu v polské Poznani své premiérové vítězství v TCR Eastern Europe. Postaral se o něj Bartosz Groszek. Jako druhý dorazil do cíle Michal Makeš. A jelikož Tomáš Pekař šachovnicovou vlajku nespatřil, stal se jezdec stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra novým vedoucím mužem průběžného pořadí.

Sobotní závod TCR Eastern Europe ovládl v Poznani Michal Makeš před Tomášem Pekařem. Do nedělního klání ale vyrazila nejlepší osmička z první jízdy v obráceném gardu. Pole position tak připadlo polskému jezdci Bartoszi Groszkovi ze stáje Horňák-Aditis. Čtvrtý startoval Petr Čížek. Tomáš Pekař začínal ze sedmé pozice a Michalu Makešovi patřilo osmé místo. Týmovému kolegovi Petra Čížka u stáje Fullinrace Academy Carolu Wittkemu patřila desátá příčka a Radimu Adámkovi třináctá.

A Groszek dokázal ze své pole position vytěžit maximum. V závodě totiž figuroval na první příčce od startu až do cíle a dojel si pro vítězství. Jednalo se premiérový triumf v TCR Eastern Europe jak pro Groszka, který v Pozani v této sérii debutoval, tak pro tým Horňák-Aditis. Současně letos poprvé v závodě TCR Eastern Europe triumfoval jezdec jiné národnosti než české.

Michal Makeš sice do závodu vyrážel až jako osmý, dařilo se mu ale postupovat pořadím vzhůru a v cíli z toho nakonec bylo druhé místo. Kromě stříbrného výsledku ho ale mohla těšit také skutečnost, že se posunul do čela průběžného pořadí. Jeho krajan a současně největší konkurent v boji o titul Tomáš Pekař, který do nedělního závodu vstupoval s náskokem deseti bodů před Makešem, totiž kvůli prasklé poloose nedojel. Po dnešku Makeš vede o devět bodů před Pekařem.

S prázdnou odešli ze druhého víkendového závodu také Radim Adámek a Petr Čížek. Zatímco Adámek skončil na prvním nebodovaném 11. místě, Petr Čížek odstoupil s poškozeným zavěšením. Stáj Fullinrace Academy si ovšem body připsala, a to zásluhou Carola Wittkeho. Němec obsadil šestou příčku.

Petr Čížek v neděli do cíle závodu nedojel. Foto: Petr Frýba

Čtvrtý podnik letošní sezony TCR Eastern Europe se koná o víkendu 23.-25. července v chorvatském Grobniku.

Výsledky druhého závodu: 1. Bartosz Groszek (Polsko, Horňák-Aditis, Audi RS3 LMS TCR) 16 kol, 2. Michal Makeš (Česká republika, Mičánek Motorsport powered by Buggyra, Cupra Leon TCR) +1,876, 3. Sebastian Steibel (Německo, Steibel Motorsport, Cupra Leon TCR) +2,996… 6. Carol Wittke (Německo, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +32,948, 11. Radim Adámek (Česká republika, Horňák-Aditis, Audi RS3 LMS TCR) +42,910, 12. Tomáš Pekař (Česká republika, Carpek Service, Cupra Leon TCR) +1 kolo, 13. Petr Čížek (Česká republika, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +4 kola.

Průběžné pořadí šampionátu jezdců: 1. Michal Makeš (Česká republika, Mičánek Motorsport powered by Buggyra, Cupra Leon TCR) 123 bodů, 2. Tomáš Pekař (Česká republika, Carpek Service, Cupra Leon TCR) 114 bodů, 3. Sebastian Steibel (Německo, Steibel Motorsport, Cupra Leon TCR) 75 bodů… 4. Carol Wittke (Německo, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) 44 bodů, 9. Bartosz Groszek (Polsko, Horňák-Aditis, Audi RS3 LMS TCR) 29 bodů, 11. Miro Horňák (Slovensko, Horňák-Aditis, Audi RS3 LMS TCR) 18 bodů, 12. Petr Čížek (Česká republika, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) 13 bodů, 16. Petr Fulín mladší (Česká republika, Horňák-Aditis, Audi RS3 LMS TCR) 5 bodů, 17. Radim Adámek (Česká republika, Horňák-Aditis, Audi RS3 LMS TCR) 2 body.

Úvodní foto: Petr Frýba

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.