Gétéčka i formule. GT2 Motorsport zakončí okruhovou sezonu s tříčlenným zastoupením

Sestava stáje GT2 Motorsport se pro poslední podnik letošního ročníku ESET Cupu rozroste. Kromě tradiční účasti Libora Miloty a Dennise Waszka v závodech GT vozů se totiž představí i Václav Šafář s monopostem Formula Master.

Milota do brněnského víkendu vstupuje už jako jistý šampion GT3 sprintu v rámci seriálu ESET Cup a také jako jistý mistr republiky sprintových závodů vozů GT. To ale rozhodně neznamená, že by na Masarykově okruhu už neměl o co hrát. Zatímco v mistrovství republiky má na dosah ještě také titul ve sprintu GT3, ve FIA CEZ sahá po titulu jak v celkovém pořadí sprintových závodů vozů GT, tak ve sprintu GT3. A podle toho vypadá i jeho přístup.

"Budeme makat. I když by mi stačil i horší výsledek, chci přesto bojovat o nejvyšší pozice. Cítím to tak, že je to ze sportovního hlediska správné. Myslím si, že každý, kdo dělá sport srdcem, chce bojovat až do konce. Až do neděle budeme makat, jako by se nic nedělo. V sobotu zkusím více zapojit hlavu, abych získal dostatečný počet bodů. Rozhodně ale nemám v plánu jet na jistotu. Navíc je podle mě daleko horší jet někde ve středu pole v balíku vozů než se odtrhnout, nabrat rychlost a zkusit ujet. V něčem takovém vidím daleko více rizik," vysvětluje Milota.

Na cestě za zmíněnými tituly může Milotu ohrozit už jen Gregor Zsigo. Zatímco v republikovém GT3 sprintu zaostává slovenský závodník o 46 bodů, v celkovém pořadí vozů GT v rámci FIA CEZ ztrácí 71 bodů a v rámci sprintu GT3 je ve FIA CEZ o 33 bodů pozadu.

Na titul navíc stále může Milota pomýšlet i ve vytrvalosti GT3, a to jak v rámci ESET Cupu, tak v rámci FIA CEZ. Zatímco v ESET Cupu ztrácí na vedoucí duo Gregor Zsigo - Dennis Waszek 18,5 bodu, ve FIA CEZ je pozadu o bodů 17.

GTC jsou ve hře

Na Masarykově okruhu v Brně najdeme několik dlouhých rovinek, na kterých je důležitý vysoký výkon. Z tohoto důvodu Milota počítá do boje o celkové vítězství mezi gétéčky například i s výkonnějšími vozy Lamborghini Huracán ze třídy GTC. S těmi nastoupí například jeho týmový kolega Dennis Waszek nebo jezdci stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra Josef Záruba, Libor Dvořáček a Kurt Wagner.

"Myslím si, že i oni určitě mohou bojovat o vítězství. Motor tu totiž hraje velkou roli. Ze Schwantzovky nahoru je to hodně do kopce. Navíc tu nejsou žádné dlouhé protahováky, kde potřebujete přítlak. To podle mě vozům Lamborghini hraje do karet," říká.

I pro Dennise Waszka jsou víkendové závody důležité. V rámci mistrovství republiky vede sprintovou klasifikaci třídy GTC o 12 bodů před Petrem Breckou. Toto hodnocení navíc může pořád vyhrát i v ESET Cupu. Zde je ale druhý a na Brecku ztrácí osm bodů.

Šafář v barvách Toro Rosso

Libor Milota a Dennis Waszek ovšem nebudou jedinými zástupci GT2 Motorsportu ve startovním poli. Do formulových závodů totiž zasáhne Václav Šafář. Na něj čeká první start s monopostem Formula Master. Ten si pro brněnský víkend zapůjčil od českého vrchaře a příležitostného účastníka Carbonia Cupu Libora Neckáře. Jeho formule rozhodně bude ve startovním poli budit pozornost. Je totiž vedena v někdejších barvách stáje Toro Rosso.

"Je to zase něco jiného, takže se s tím sžíváme. Výkonnostně je to sice podobné jako F3, jsou tu ale odlišnosti. Například na konci rovinky má toto auto daleko vyšší výkon. V něčem je lepší F3, v nečem zase Formula Master. Časy na kolo by tím pádem měly být podobné. Když se nám povede vyladit nastavení, určitě můžeme bojovat o nejvyšší příčky. Nechci ale předbíhat," říká Šafář, který by se vůbec nebránil dešti.

"Mokro bych přivítal. Vždy mi to na něm šlo. Když jsem třeba jezdil s F4, tak se mi na mokru dařilo držet krok i s F3. Doufám tedy, že alespoň jeden závod bude v Brně mokrý," přeje si.

Pro Šafáře půjde o první závodní start po více než jednom roce. Naposledy si totiž zazávodil loni v srpnu, kdy do monopostu F3 usedl při podniku ESET Cupu na Slovakiaringu.

Foto: ESET Cup

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.