Gurecký: Na vodě se nebojím, že uklouznu

Český závodník Jakub Gurecký je po úvodních dvou podnicích letošní sezony Northern Talent Cupu lídrem průběžného pořadí šampionátu. Nyní si jezdec stáje JRT Brno Circuit našel čas a poskytl nám exkluzivní rozhovor. Co je jeho tajemstvím úspěchu na mokré trati? Jak se k závodění dostal? A co plánuje na příští rok? Nejen na to přišla řeč.

Letos vás druhým rokem vídáme v šampionátu Northern Talent Cup. V něm jste závodil už loni a obsadil jste celkovou čtvrtou příčku, mimo jiné i se dvěma vítězstvími. V dosavadních čtyřech letošních závodech jste ale zvítězil hned třikrát a vedete šampionát s náskokem 24 bodů na druhého Lorenze Luciana. Jak jste zatím s letošní sezonou spokojen?

Se začátkem letošní sezony jsem spokojen, avšak boje o přední příčky přijdou až při závodech na suchu. Tam to bude výrazně dramatičtější a vyrovnanější.

Všechny tři závody, které jste letos vyhrál, se konaly na mokré dráze. Ve všech jste navíc vyhrál dominantním způsobem. Z toho usuzuji, že vám mokré podmínky svědčí?

Ano, voda mi svědčí.

Proč myslíte, že se vám na mokré dráze tak daří? Co přesně vám na těchto podmínkách vyhovuje? Máte nějaký recept, jak na vodě uspět?

Nebojím se, že uklouznu. Na vodě jsem jel už víckrát. Recept nemám, je to o hlavě a nedělání příliš prudkých pohybů. Jízda musí být plynulá.

Jakub Gurecký letos zatím vyhrál tři ze čtyř závodů. Foto: Northern Talent Cup

V prvních dvou podnicích byl vaším nejvážnějším vyzyvatelem Belgičan Lorenz Luciano. Co si o něm myslíte jako o závodníkovi?

Lorenz je velmi dobrý závodník, bojovali jsme spolu už loni.

Jaké jsou mezi vámi a Lucianem vztahy? A ovlivňuje je například nějakým způsobem fakt, že spolu letos bojujete o titul?

Vztahy máme dobré, ale během závodů se příliš nepotkáváme. Boj o titul to neovlivňuje.

Letos se ale daří také vašemu týmovému kolegovi u stáje JRT Brno Circuit Jonáši Kocourkovi. Ten už letos třikrát vystoupil na stupně vítězů a v celkovém pořadí se nachází na třetím místě. Jakým je Jonáš týmovým kolegou? Funguje mezi vámi například i nějaká forma spolupráce jako například sdílení dat?

Jonáš je super kamarád a samozřejmě si v rámci týmu pomáháme. Snažíme se organizovat společné tréninky.

Týmovým kolegou Jakuba Gureckého u stáje JRT Brno Circuit je Jonáš Kocourek. Foto: Northern Talent Cup

Jak jste se dostal k motocyklovému závodění? Vzpomínáte si ještě na moment, kdy jste si poprvé řekl, že chcete být motocyklovým závodníkem?

Když jsem byl malý, taťka měl v garáži motorku a já jsem také chtěl moc jezdit na motorce. Asi v šesti letech taťka objevil na Masarykově okruhu v Brně Malminibike akademii, ve které jsem začal trénovat na minibiku a časem i závodit. S věkem jsem postupně přecházel na větší motorky, přešel do týmu Brno Circuit JRT a závodil dál. Přesně si nevzpomínám, ale zhruba po nástupu do Malminibike akademie.

Kdo patří mezi vaše závodnické vzory a proč?

Nemám žádný závodnický vzor. Snažím se být sám sebou.

V letošním roce závodíte v Northern Talent Cupu. Pokud by se vám letos podařilo uspět, do jakého šampionátu byste se chtěl přesunout pro rok 2022?

Pokud by to situace umožnila, chtěl bych v příští sezoně přestoupit do Red Bull Rookies Cupu.

Úvodní foto: Northern Talent Cup

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.