Ilott v úvodním závodě Formule 3 v Pau havaroval z vedení, vítězem Eriksson

Ilott v úvodním závodě Formule 3 v Pau havaroval z vedení, vítězem Eriksson

Dramatický průběh měl první z trojice závodů v uličkách francouzského města Pau. Z triumfu v úvodní jízdě víkendu se po startu ze třetího místa radova

GP3 v Le Castellet: Callum Ilott poprvé na nejvyšším stupínku
Charouzovci skončili v týmovém hodnocení F2 šestí
F2 v Baku: Chaotický závod vyhrál Jack Aitken

Dramatický průběh měl první z trojice závodů v uličkách francouzského města Pau. Z triumfu v úvodní jízdě víkendu se po startu ze třetího místa radoval lídr průběžného pořadí Švéd Joel Eriksson po tuhé bitvě s Britem Landem Norrisem. Stupně vítězů doplnil Němec Max Günther.

Třetí podnik evropského šampionátu FIA Formule 3 je pro závodníky jedním z nejnáročnějších, protože na trati mezi svodidly s absencí únikových zón není prostor pro chybu. To se potvrdilo hned v úvodní 35minutové jízdě, kterou nedokončila čtvrtina startovního pole.

Obrovské překvapení připravil všem hned v úvodním kole Callum Ilott ze stáje Prema Powerteam. Britský jezdec dobře odstartoval z pole-position a díky soubojům za ním začal hned od úvodních metrů zbytku pole ujíždět. Jenže v závěru prvního okruhu v technickém sjezdu za šikanou Foch chyboval, vlétl do svodidel a zničil si přední levé zavěšení své dallary. Ze závodu tak musel z vedoucí pozice odstoupit.

Když vyjel na trať safety car, jako první se za něj zařadil v tu chvíli již vedoucí Joel Eriksson, který do sobotní jízdy vyrážel ze třetí pozice. Švédovi se výborně povedl start a v první zatáčce vnějškem překonal Landa Norrise. Tento manévr se později ukázal jako klíčový v cestě za vítězstvím. Souboj ještě jednou přerušený dalším výjezdem safety caru nakonec vyzněl lépe pro Erikssona, jež si dotírajícího soupeře pohlídal a cílem projel s těsným náskokem 0.243s.

O největší havárii prvního závodu v Pau se postaral Joey Mawson z Van Amersfoort Racingu. Australan ztratil kontrolu nad vozem v rychlé pravotočivé zatáčce Parc Beaumont a tvrdě narazil do svodidel na vnější straně trati. Stejnou chybu vyrobil těsně za ním jedoucí Jake Dennis, který však uštědřil své formuli 3 o poznání menší ránu a ještě se snažil pokračovat. V následující šikaně se však projevilo poškození Britova monopostu a tak nekontrolovatelně trefil projíždějícího Maxe Güntra. Němec měl velké štěstí, že mohl dojet až pod šachovnicovou vlajku a nepřišel o třetí pozici.

Nehoda Joeyho Mawsona:

Vítěz Joel Eriksson si prvním místem upevnil pozici na čele šampionátu a vede o 8 bodů před Landem Norrisem. Chybující Ilott spadl ze třetí pozice a přeskočil jej Max Günther.

Zbývající dva závody Formule 3 se v rámci Grand Prix de Pau odjedou zítra (v neděli) od 10:40 a 16:00.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0