Indy 500: Další monopost letěl vzduchem, má Chevrolet problém?

Indy 500: Další monopost letěl vzduchem, má Chevrolet problém?

Po vzdušném saltu Helia Castronevese se do vzduchu vznesl i Josef Newgarden, který podobně jako Brazilec závodí s aero kitem Chevrolet. Nejrychlejším

Ryan Hunter-Reay odolal útoku Helia Castronevese a vyhrál Indy 500
Indy 500: Castroneves se přiblížil k hranici 370 km/h, de Silvestrové hořel monopost
Indy 500: Muňoz nejrychlejší, vzduchem si zalétal Castroneves

Po vzdušném saltu Helia Castronevese se do vzduchu vznesl i Josef Newgarden, který podobně jako Brazilec závodí s aero kitem Chevrolet. Nejrychlejším mužem včerejšího tréninku se stal Simon Pagenaud.

Čtvrtý den tréninků na oválu Indianapolis Motor Speedway dopadl ve prospěch francouzského závodníka ve službách týmu Penske – Simona Pagenauda. Svého nejrychlejšího času dosáhl ve třináctém kole, byť absolutní rekord tohoto týdne zatím drží Carlos Muňoz, který ve středu objel jedno kolo s průměrnou rychlostí 370 km/h.

Právě Muňoz měl včera velmi výživný trénink. Na dráze strávil nejvíce času a svůj nejrychlejší čas, který ho vynesl na druhé místo za Pagenauda, zajel ve svém posledním 102. kole.

Nejvíce se ale mluvilo o další vážné/nevážné nehodě monopostu s aero kitem Chevrolet. Nevážná v tom, že Josef Newgarden vyvázl z nehody bez jediného škrábance a je naprosto v pořádku. Vážná v tom, že šlo o další let vzduchem a je jasné, že při takových rychlostech, pokud se auto obrátí po smyku do protisměru, odpor vzduchu jej vytlačí do vzduchu. Naštěstí jak u Castronevese, tak u Newgardena, zůstaly monoposty v prostoru dráhy a neskončily v ochranném plotu podél tratě.

Na začátku týdne byl na monoposty Chevrolet implementován aerodynamický prvek wicker (na obrázku), který vede prostředkem monokoku až k hlavě jezdce. Prvek byl povinný u všech monopostů Chevrolet, nicméně po Castronevesově nehodě z monopostu zmizel. Je jisté, že na vzlétnutí monopostu nemá žádný vliv. Monoposty sice dosahují vysokých rychlostí, ale aero kity Honda, zejména pak Chevrolet, by neměly být příčinou těchto incidentů. Hlavním důvodem je, že zadní část podlahy monopostu je tvarována tak, aby při jízdě směrem vpřed vytvářila přítlak. Pokud se monopost otočí o 180°, tvar podlahy zafunguje jako křídlo u letadla a vynese monopost do vzduchu.

Výsledky tréninku

indycar Dario Franchitti at IMS Gabby Chaves in pit lane Inside of James Hinchcliffe's car at IMS Practice at IMS Sebastien Bourdais Simona de Silvestro at IMS

Aleš Sirný
Foto: IndyCar

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0