IndyCar: V Detroitu slavili Newgarden s Dixonem

V sedmém podniku letošní sezony IndyCar Series v Detroitu zvítězili Josef Newgarden se Scottem Dixonem. Zatímco jezdci stáje Penske patřil

Víkendový přehled: Petr Ptáček v Le Castellet nebo IndyCar v Detroitu
IndyCar: První závod na Belle Isle patřil Rahalovi. V Detroitu vyhrál 25 let po svém otci

V sedmém podniku letošní sezony IndyCar Series v Detroitu zvítězili Josef Newgarden se Scottem Dixonem. Zatímco jezdci stáje Penske patřil sobotní závod, úřadující šampion se ze svého premiérového triumfu v sezoně radoval v neděli.

Po vrcholném podniku letošní sezony 500 mil Indianapolis nemělo startovní pole IndyCar Series mnoho prostoru na odpočinek. Již během uplynulého víkendu totiž čekalo letošní sezonu další pokračování v ulicích Detroitu, kde byla na programu hned dvojice závodů.

sobota

Úvodní kvalifikaci zvládl na ostrově Belle Isle nejlépe Alexander Rossi, který si připsal nejrychlejší čas a zajistil si tak pro start sobotního klání pole position. Spolu s pilotem stáje Andretti Autosport se postavil do první řady Josef Newgarden, jenž byl nejrychlejší ve druhé kvalifikační skupině. Třetí startovní pozice pak připadla úřadujícímu šampionovi Scottu Dixonovi.

Zatímco boje o pořadí na startovním roštu se uskutečnily na suché trati, před závodem v Detroitu panovalo mnohem horší počasí. Kvůli silnému dešti byl totiž start odložen o hodinu a čtvrt a jeho délka zkrácena na 75 minut.

Když pak ve státě Michigan konečně zavlála zelená vlajka, udržel si Rossi vedoucí pozici a následně kraloval i úvoním okruhům.

Pak ovšem začala trať osychat a piloti se postupně začali odebírat pro suché obutí. V 17. kole se k tomuto kroku uchýlil také Josef Newgarden a toto rozhodnutí jej později postavilo do velice výhodné pozice.

Vzápětí totiž došlo po havárii Eda Jonese k vyhlášení žluté fáze. To mělo za následek, že čelo mohlo své pitstopy absolvovat až po otevření boxové uličky během neutralizace a Newgarden se tak poté, co se v úvodních kolech propadl v jednu chvíli až na 4. příčku, posunul do čela.

Ve zbytku závodu byl Newgardenovi silným oponentem Alexander Rossi. Nakonec si ale vítěz Indy 500 z roku 2016 své původní vedení vzít zpět nedokázal a cílem projel na 2. příčce se ztrátou 8 desetin sekundy na šampiona z roku 2017, který se tak v mohl radovat z druhého prvenství v sezoně a zároveň z návratu do čela šampionátu.

Na pódium se opět podíval i Takuma Sató, který byl pod šachovnicovým praporkem odmávnut jako 3. a po triumfu v Alabamě a „bronzu“ v Indy 500 se tak mohl radovat již ze třetího umístění na stupních vítězů v sezoně.

Japonec poslední pódiovou pozici ukořistil 22 minut před cílem, když se posunul před Felixe Rosenqvista. Švéd se po závěrečném restartu pokusil získat pozici zpět, z těsné bitvy ale nakonec vyšel jako poražený a v cíli obsadil 4. pozici.

Na 5. místě skončil Ryan Hunter-Reay, který se ocitl v úvodní fázi závodu v hodinách. Loňského detroitského vítěze následovali ve výsledkové listině šestý Simon Pagenaud, který se do závodu vydal až ze 13. místa, se sedmým Grahamem Rahalem.

Osmou pozici obsadil Zach Veach. Američan se přitom postaral o první žlutou fázi závodu, když se roztočil ve třetím zahřívacím kole.

Nejlepší desítku zkompletovali devátý James Hinchcliffe a desátý Spencer Pigot.

Nesnadnou sobotu zažil Will Power. Australanovi se příliš nedařilo již v kvalifikaci, kde se umístil na 12. příčce, a více mu štěstí nepřálo ani v závodě. Zde mu totiž mechanici při zastávce v boxech nedostatečně upevnili pravé přední kolo, které následně na výjezdu z boxové uličky z jeho vozu ulétlo.

Power sice dokázal na třech kolech dostat do boxů zpět, později ale obdržel ještě penalizaci průjezdu boxy a nakonec byl klasifikován jako 18.

Kromě zmíněných žlutých fází po hodinách Zacha Veache a havárii Eda Jonese se „zažlutilo“ ještě v dalších třech případech. V pořadí druhá neutralizace přišla ve 2. kole, když se roztočil Matheus Leist.

O celkově čtvrtou žlutou fázi se pak postaral Scott Dixon. Úřadující šampion totiž ve 24. kole havaroval v 6. zatáčce a “zahodil” tak slibně rozjetý závod, v němž mu do tohoto okamžiku patřila 3. příčka.

Poslední žluté vlajky poté zavlály zanedlouho a znovu se o ně postaral Matheus Leist, který ve 30. kole boural v 7. zatáčce. Tentokrát již ale měl pro Brazilce incident horší následky, když pro něj v závodě znamenal konečnou.

kompletní výsledky prvního závodu

neděle

Poté, co sehráli hlavní role během sobotního programu, vstoupili Alexander Rossi s Josefem Newgardenem nejlépe také do neděle, když i v tomto případě opanovali kvalifikační skupiny. Tentokrát však s tím rozdílem, že to byl sobotní vítěz, kdo byl z americké dvojice lepší a vyjel si tak pole position. Start ze 3. místa si zajistil Zach Veach.

Toto pořadí ale v závodě příliš dlouho nevydrželo. Již v 1. kole došlo k vyhlášení žluté fáze. Stalo se tak po chaosu ve 3. zatáčce, kdy se po kontaktu s Rosenqvistem roztočil Patricio O´Ward.

Mexičanovu vozu se navíc nestačili vyhnout ani Simon Pagenaud s Tonym Kanaanem. Zatímco Francouz se dokázal do závodu vrátit, pro Brazilce s pilotem Carlinu tímto jejich účinkování skončilo.

Výjezdu zpomalovacího vozu využila k zastávce většina pole. Šestice Scott Dixon, Spencer Pigot, Will Power, Santino Ferrucci, Graham Rahal, Max Chilton ale na trati zůstala a Novozélanďan tak převzal vedení.

Na čele ale úřadující šampion nevydržel dlouho. Jezdci stáje Chipa Ganassiho totiž začaly odcházet pneumatiky a nejenže mu ve 13. kole uzmul ve 3. zatáčce vedení Santino Ferrucci, ale později se před Dixona dostali i další piloti.

Ferrucci ale úřadujícímu šampionovi 1. místo znovu přepustil po zastávce v boxech během třetí žluté fáze. Ta byla vyhlášena ve 34. kole po incidentu mezi Josefem Newgardenem, Jamesem Hinchcliffem a Alexanderem Rossim.

Pilot stáje Penske ztratil krátce po předjetí Hinchcliffa kontrolu nad svým vozem a skončil v bariéře z pneumatik, do níž ho poté následoval i Kanaďan. Rossi ze souboje vyvázl nejlépe, když se ocitl „pouze“ v hodinách.

Poté už Dixon o vedoucí pozici přišel pouze dočasně během své poslední zastávky a dojel si pro své premiérové vítězství v letošní sezoně.

Na cestě za dalším detroitským triumfem nezastavila Novozélanďana ani žlutá vlajka, kterou zapříčinil odstavením svého vozu v 6. zatáčce James Hinchcliffe, a dokonce ani šestiminutové vyvěšení červených vlajek. O to se šest kol před cílem postaral po havárii šampionův stájový kolega Felix Rosenqvist.

Na 2. místě dorazil do cíle se ztrátou necelých dvou sekund Marcus Ericsson, který se tak i přes start ze 12. pozice mohl radovat ze svého premiérového umístění na stupních vítězů v IndyCar.

Za bývalým pilotem Formule 1 dojel na 3. pozici Will Power, který ale i tentokrát zažil divoký závod.

Po startu z 11. místa se sice již po 1. kole posunul na 3. příčku, když jako jeden z šesti pilotů nezamířil ke svým mechanikům, ještě během první žluté fáze však zůstal stát se svým vozem na trati a propadl se až na chvost. Nakonec se ale Australan dokázal vrátit zpět do hry a vybojovat své druhé letošní pódium.

Za Powerem se ve výsledkové listině umístila pětice amerických závodníků. Čtvrtý skončil Ryan Hunter-Reay, pátý Alexander Rossi, šestý Marco Andretti, sedmý Graham Rahal a osmý Zach Veach.

Na 9. pozici dokončil závod Sébastien Bourdais. Tohoto výsledku dokázal pilot stáje Dale Coyne Racing dosáhnout i přes incident z 15. kola, kdy sestřelil do boxů najíždějícího Spencera Pigota a přišel tak o „nos“ svého vozu. Pro Pigota tato nehoda, po níž byly vyvěšeny žluté vlajky, znamenala konec.

Francouzův týmový kolega Santino Ferrucci nakonec proťal cílovou pásku jako 10.

Závod se nevydařil Simonu Pagenaudovi, který se po problémech v úvodním kole umístil až na 17. místě se 12 koly ztráty. Do cíle se nakonec podařilo dojet také dalšímu smolaři Josefu Newgardenovi. Ten ale dopadl ještě hůře než jeho francouzský týmový kolega, když na vítěze ztratil dokonce 21 kol a skončil 19.

kompletní výsledky druhého závodu

I přesto ale Američan opouští Detroit s 316 body jako lídr šampionátu. Druhá příčka patří Alexanderu Rossimu, který za svým krajanem zaostává o 15 bodů. Simon Pagenaud se propadl na 3. příčku (291 bodů).

kompletní průběžné pořadí

I nadcházející víkend bude pro IndyCar závodní. V Texasu ji totiž čeká druhé oválové klání roku.