IndyCar v Poconu: Podruhé v řadě vítězí Rossi, Wickens těžce havaroval

IndyCar v Poconu: Podruhé v řadě vítězí Rossi, Wickens těžce havaroval

Ve čtrnáctém závodě letošní sezony se již podruhé v řadě radoval Alexander Rossi. Pilot stáje Andretti Autosport zdramatizoval ziskem dalšího prvenstv

IndyCar: V poslední letošní kvalifikaci nejrychlejší Hunter-Reay, Dixon druhý
Formulová show v Rakousku, na startu bylo téměř 40 monopostů
Lando Norris chce napodobit Leclerca a získat titul ve Formuli 2

Ve čtrnáctém závodě letošní sezony se již podruhé v řadě radoval Alexander Rossi. Pilot stáje Andretti Autosport zdramatizoval ziskem dalšího prvenství situaci na špici průběžného pořadí. Druhou pozici obsadil Will Power a na třetím místě dojel do cíle Scott Dixon. Závod byl ovlivněn těžkoou nehodou Roberta Wickense, po které došlo k dlouhému vyvěšení červených vlajek. Kanaďan z ní bohužel nevyvázl bez zranění.

Po triufmu před třemi týdny ve Watkins Glen nenašel Alexander Rossi přemožitele ani v Poconu. Američan si dojel pro své druhé prvenství v řadě a v letošní sezoně si připsal již třetí triumf.

Pilot stáje Andretti Autosport, který závod zahájil na třetí příčce, se již v prvních metrech krátce před vyhlášením žluté fáze posunul na druhé místo. Vedení pak od Willa Powera převzal po restartu v sedmém kole a od té doby figuroval v čele. Lehká komplikace na cestě za vítězstvím potkala Rossiho ve 136. kole, když se po své třetí zastávce propadl za Australana na druhé místo. Z vedení se ale mohl Power těšit pouze pět okruhů. Ve 141. kole se totiž Rossi před Powera vrátil zpět a poté již svému soupeři nedal šanci.

Jezdec stáje Penske projel po startu z pole position cílem s pětisekundovou ztrátou jako druhý a k triumfům z let 2016 a 2017 se mu tak třetí poconské vítězství přidat nepodařilo.

V nejlepší trojici dokázal dokončit závod také Scott Dixon. Vedoucí muž průběžného pořadí, kterému na startovním roštu patřila pouze 13. příčka, vystoupal pořadím vzhůru po druhé sérii zastávek v boxech, když druhý pitstop absolvoval mezi prvními a povyskočil z osmé příčky na čtvrtou. O svém třetím místě pak rozhodl během poslední série zastávek. Ztráta pilota týmu Chipa Ganassiho na vítězného Rossiho činila v cíli téměř tři čtvrtě minuty.

Se ztrátou menší než jedna sekunda za lídrem šampionátu dorazil do cíle pilot stáje Dale Coyne Racingu Sébastien Bourdais. Francouze následoval Josef Newgarden, který obsadil pátou příčku. Úřadující šampion byl prvním závodníkem, který závod nedokončil ve stejném kole jako vítěz.

Za Newgardenem se umístilo duo vozů týmu Michaela Andrettiho. Na šesté příčce skončil Zach Veach, který se prezentoval v dobrém světle po celý víkend a již potřetí v řadě dosáhl umístění v TOP 10. Na sedmém místě nakonec dojel Marco Andretti. Pilot stáje Andretti-Herta, jenž před začátkem víkendu oznámil prodloužení smlouvy se svým stávajícím týmem, mířil po druhých pitstopech ještě výše, když figuroval na třetí příčce. Po poslední zastávce ovšem z nejlepší trojice vypadl.

Osmý dojel šampion z roku 2016 Simon Pagenaud, devátý skončil pilot Carlinu Charlie Kimball a nejlepší desítku uzavřel Ed Carpenter, který v Poconu poprvé od závodu v Iowě zase usedl za volant závodního vozu.

Čtrnáctý závod letošní sezony se nezapsal do historických análů IndyCar v příliš pozitivním duchu a to kvůli hrůzostrašné nehodě Roberta Wickense ze 7. kola. Kanadský nováček kolidoval v souboji o třetí místo s Ryanem Hunter-Reayem a jeho vůz se vznesl do vzduchu, kde navíc nárazem poškodil ochranný plot. Z této nehody vyvázl Wickens s poraněními obou dolních končetin, pravé ruky, páteře a s pohmožděnou plící.

Tento incident, po kterém došlo v Poconu k dvouhodinovému vyvěšení červených vlajek a přerušení závodu, stála kromě Wickense a druhého aktéra kolize Hunter-Reaye další účast v závodě také druhého jezdce stáje Schmidt Peterson Motorsports Jamese Hinchcliffa a Pietra Fittipaldiho. Vítěz z Iowy se při vyhýbaní vozu svého týmového kolegy roztočil a inkasoval náraz od Brazilce, jenž se naopak nestihl vyhnout Kanaďanovi. Další obětí tohoto incidentu byl Takuma Sató, jenž uklouzl na Wickensově oleji.

Kromě této pětice nespatřil cílový praporek také pilot Harding Racingu Conor Daly, jenž poškodil svůj vůz ve 165. kole při kontaktu se zdí. Do cíle nedojel po problémech s motorem ani Tony Kanaan.

Předčasně skončila poconská “pětistovka” také pro Spencera Pigota. Pilot stáje Ed Carpenter Racing se společně s Grahamem Rahalem postaral krátce po startu o jedinou žlutou fázi závodu, když do něj Rahal zezadu narazil a Pigot skončil mimo trať. Pro Pigota tato nehoda původně znamenala odstoupení ze závodu, později se ovšem s dvoukolovou penalizací za práci na voze během přerušení do závodu vrátil. Ani jeho druhé působení ale netrvalo dlouho a brzy své účinkování v závodě definitivně ukončil.

Viník postartovní kolize Graham Rahal vyvázl z nehody s poškozeným předním křídlem a mohl v závodě pokračovat. Stejně jako v případě Pigota ale probíhaly během červených vlajek také opravy na Rahalově voze a i on vyfasoval dvoukolovou penalizaci. Později byl navíc potrestán průjezdem boxy za zavinění zmiňovaného postartovního incidentu a v cíli byl nakonec klasifikován jako 14. se čtyřmi koly ztráty.

kompletní výsledky závodu

V čele šampionátu se i po závodě v Poconu udržel Scott Dixon, který má na svém kontě 530 bodů. Druhý Alexander Rossi se ale k Novozélanďanovi přiblížil na rozdíl 29 bodů. Třetí příčka patří se 464 body Josefu Newgardenovi, za nímž se nachází na čtvrté příčce jeho týmový kolega Will Power (449 bodů) a nejlepší pětici uzavírá Ryan Hunter-Reay (411 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Sezona pokračuje již během nadcházejícího víkendu dalším oválovým závodem, tentokrát v Gateway Motorsports Parku v Madisonu.

 

.

 

 

 

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0