Elita přírodních okruhů se setkává v Hořicích. Červený bude hájit vedení v supersportech, Holán musel vyměnit Kawasaki za BMW

Na přírodním okruhu v Hořicích se po roce opět sjedou nejlepší motorkáři přírodních okruhů. Mezinárodní seriál IRRC zde totiž má na programu čtvrtý letošní podnik. Největší českou nadějí je Marek Červený, který se nachází v čele průběžného pořadí třídy Supersport. Těžký víkend naopak v kategorii Superbike očekává Kamil Holán, který kvůli technickým problémům nestartuje na své Kawasaki, ale s BMW.

Do čela supersportů se Červený dostal po červencovém podniku v belgickém Chimay. Zde vyhrál oba závody a nyní vede s náskokem 12 bodů před Nizozemcem Jornem Hambergem. Skutečnost, že bude před domácími fanoušky obhajovat celkové vedení, ho ale pod žádný větší tlak nedostává.

„Cítím se v pohodě, počasí by mělo být dobré, motocykl je připravený. Očekávání žádná velká nemám. Vím moc dobře, že čím více člověk chce, tím to bývá horší. Na závody v Hořicích se každopádně moc těším, to je jasné. Ve hře je ještě sto bodů. Nynější náskok dvanácti bodů tedy nic neznamená. Uvidíme, jak to bude vypadat v trénincích, jaké budou časy, rozestupy a tak dále. My si to chceme hlavně užít, ryze jako zábavu a svézt se. Už jsem natolik velký kluk, že si žádný velký tlak a nervozitu nepřipouštím,“ říká Červený před začátkem víkendu.

V rámci podniku IRRC dokázal Červený v Hořicích triumfovat už osmkrát. Zatímco čtyřikrát slavil v supersportech, čtyřikrát v kategorii Superbike. Pokud by se mu letos jeho slibně rozjetou sezonu podařilo dotáhnout do vítězného konce, nešlo by o jeho první titul v IRRC. Šampionem třídy Supersport se totiž stal už v letech 2015 a 2016.

Být pouze do počtu letos určitě nebude chtít ani britský závodník Gary Johnson. O jeho jezdeckých kvalitách svědčí fakt, že se v minulosti dvakrát stal vítězem Tourist Trophy na ostrově Man. Kromě dvou triumfů zde navíc získal ještě další čtyři pódiová umístění. V Hořicích si ovšem zazávodí poprvé. Půjde o vůbec první případ, kdy se na trati v Královéhradeckém představí vítěz Manu.

Kromě Červeného nastoupí v supersportech i dalších devět Čechů – Karel Brandtner, Michal Dokoupil, Matěj Vít, Daniel Kička, Kamil Holán, Karel Pešek, Jan Nehasil, František Loučka a Martin Sedlák. Dokoupil s Holánem už zde v minulosti také dokázali podnik IRRC v supersportech vyhrát. Zatímco Dokoupil si připsal po jednom vítězství v letech 2014 a 2015, Holán vybojoval jeden triumf v roce 2017.

Chybět naopak bude Petr Najman, který se stejně jako Marek Červený letos účastní celé sezony. Ten se totiž stále zotavuje z operace, kterou musel podstoupit poté, co si při pádu ve finské Imatře přivodil otevřenou zlomeninu pravé ruky. Kvůli tomuto zranění už přišel i o MS supersportů v Mostě, pro které dostal divokou kartu. Najman tak nebude moci napodobit svůj loňský hořický úspěch. V roce 2021 zde vyhrál oba závody supersportů v rámci IRRC.

Superbike: Rekordman Grams i Holán s BMW

Jako lídr superbiků přijíždí do Hořic Belgičan Vincent Lonbois. Šampion z roku 2016 si ovšem vůbec nemůže být jistý tím, že své vedení udrží i na konci víkendu. Pouhé dva body za ním je totiž David Datzer a 19 bodů na něj ztrácí třetí Lukas Maurer. V odstupu 50 bodů, které budou o víkendu ve hře, se navíc nacházejí i čtvrtý Erno Kostamo (-30 bodů) s pátým Joeym den Bestenem (-47 bodů).

Datzer, Maurer a Den Besten už v minulosti ukázali, že na hořickém okruhu umějí. Všichni tři už zde totiž vybojovali jedno vítězství, byť v případě Den Bestena to bylo ještě ve třídě Supersport. Datzer a Mauer zde zvítězili v superbicích loni.

Odepisován ale nemůže být ani čtyřnásobný šampion IRRC Didier Grams. Němec je letos sice v průběžném pořadí až sedmý, Hořice mu ovšem svědčí. Kromě toho, že zde v letech 2016 a 2019 dokázal vyhrát podnik 300 zatáček Gustava Havla, se tu postaral i o traťový rekord. Vytvořil ho loni při prvním víkendovém závodě IRRC, když zajel čas v hodnotě 2:13,948.

Z českých závodníků nastoupí v superbicích pětice Kamil Holán, Karel Pešek, Jiří Petrla, Jan Mysliveček a Lukáš Petrla. Na Holána s Peškem tak čeká nabitý program, neboť budou startovat i v supersportech. Holán, který už i v superbicích dokázal hořický podnik IRRC vyhrát (2015), ovšem vyhlíží těžký víkend. V letošní sezoně ho totiž provázejí technické problémy, kvůli čemuž mu se šesti body patří pouze 18. pozice. V Hořicích navíc kvůli problémům s motorem nebude moci startovat se svou Kawasaki. Podařilo se mu ale sehnat stroj značky BMW.

„Naštěstí mám skvělé kamarády a na poslední chvíli jsem motorku sehnal. Pojedu na BMW, ale taková změna na poslední chvíli nikdy není dobrá. Letos je to pro mě jedna velká pohroma. V takových chvílích člověk přemýšlí, že to zabalí. Kdyby to byl jiný závod, asi bych ho zrušil a nikam nejel,“ přiznává.

Jak na supersporty, tak na superbiky čekají o víkendu dva závody. Oba se odjedou v neděli. Supersporty uvidíme v akci nejprve od 8:45 a poté od 13:45. Na superbiky čeká první jízda od 11:15 a druhá od 16:15. Obě kategorie pojedou své závody na deset kol. Součástí programu budou i závody kategorií Klasik a představí se také sajdkáry. Zatímco výsledky klasiků se budou započítávat do Přeboru České republiky, sajdkáry nebudou součástí žádného seriálu.

Foto: Automoto klub v AČR Hořice

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.