Češi po Hořicích: Holán zvažuje konec sezony, Červený se nechce unáhlit s oslavami titulu

U vítěze obou závodů třídy Supersport Marka Červeného panovala po skončení víkendového podniku IRRC v Hořicích spokojenost, s myšlenkami na titul ovšem zůstává i přes slibný náskok opatrný. U jeho krajana Kamila Holána byla naopak nálada jiná. Mrzela ho kolize s Ernem Kostamem v prvním superbikovém závodě a nyní si pohrává s myšlenkou, že by letošní sezonu odpískal.

"Vše vyšlo nad očekávání. Za mě skoro ideální scénář a vše podle představ. Oproti jaru si myslím, že jsem s tou šestkou už opravdu srovnaný. Potvrdili jsme to vlastně třeba v Chimay a v Hořicích jsme zase byli takhle dobře rozjetí a vyšlo to," neskrýval Červený svou radost v rozhovoru pro oficiální web Museum Czech Road Racingu.


Rodák z Hradce Králové mohl být se svými výsledky spokojen i vzhledem k tomu, jak dopadl jeho největší soupeř v boji o titul Jorn Hamberg. Nizozemec si totiž v první jízdě nepřipsal žádný bod, neboť po pádu nedojel. Druhý závod už sice dokončil na stříbrné příčce se ztrátou necelých dvou sekund na Červeného, i tentokrát na něj ale v šampionátu ztratil. Český závodník ale měl pro svého rivala slova chvály.

"Jezdecky je opravdu skvělý, ale byl tu teprve podruhé. Historicky víme, že tu při svém prvním či druhém startu málokdo vyhrál. Nicméně ty časy, které zajížděl, byly výborné," složil Hambergovi poklonu.

Hamberg už nyní zůstává jediným jezdcem, který ještě může Červeného na cestě za titulem ohrozit. Před posledními dvěma závody v německém Frohburgu na něj ovšem ztrácí už 42 bodů. Vzhledem k tomu, že během závěrečného podniku ale bude ve hře už jen bodů 50, vypadá Červeného situace velmi slibně. Unáhlit se však nechce.

"Ten náskok je samozřejmě velice slibný, ale o titulu budu mluvit, až když ho budu opravdu mít nebo minimálně po prvním závodě posledního podniku, když se povede zajet to, co potřebujeme. Takže házet čepicemi můžeme až ve Frohburgu," neusíná český jezdec na vavřínech.

Pokud by se Červenému skutečně podařilo dotáhnout své tažení do úspěšného konce, jednalo se by se v IRRC již o jeho třetí titul. Šampionem supersportů se totiž stal už v letech 2015 a 2016. Mezi nejlepší trojicí skončil i v roce 2014, kdy bral bronz. V minulosti se mu ale dařilo také v superbicích. Zatímco v sezoně 2017 z toho byl titul vicemistra, o dva roky později třetí místo.

Holánovo trápení pokračovalo

Se zcela jinými pocity než Marek Červený odjížděl z Hořic Kamil Holán. Toho letos provázejí technické problémy, kvůli kterým vybojoval v úvodních třech letošních podnicích IRRC pouhých šest bodů. A že to nebude mít v superbicích lehké ani v Hořicích, věděl už před víkendem. Kvůli problémům s motorem na jeho Kawasaki totiž musel nastoupit s půjčeným BMW.

Víkend pro něj sice začal dobře. Na motocyklu značky Triumph totiž dokončil první závod třídy Supersport, kde startoval na divokou kartu, jako třetí. Pak ale přišel první superbikový závod a v něm kolize s finským jezdcem Ernem Kostamem.

"Předjížděl jsem Karla Peška, na brzdách mě to nějak koplo a už jsem byl dlouhý. Kluci tam dost zpomalili a už tam nebylo místo. Pád to byl hrozně nepříjemný, protože jsem udělal salto a dopadl na záda a zadek. Hodně toho pobral airbag, ale spodek zad bohužel dostal ránu pořádnou," rozpovídal se Holán o incidentu na oficiálním webu města Hořice.

Z místa nehody Holán odletěl vrtulníkem. Existovalo totiž podezření na poranění páteře, které se ovšem naštěstí nepotvrdilo. Kostamo na tom byl o něco hůře. Při nehodě si totiž vykloubil rameno, které mu museli lékaři nahodit zpět. Holána nehoda velice mrzela.

"Utrpělo především moje ego. Uvědomuji si totiž, že jsem s sebou vzal Erna, který za nic nemohl. Je mi to moc líto a fakt mě to trápí. Jak jsme se oba vrátili z nemocnice, tak jsem za ním hned šel. Jak spadl, tak narazil ramenem do obrubníku. Říkal jsem mu, jak jsem situaci viděl já a že je mi to moc líto. Vzal to dobře, říkal, že to jsou prostě závody. Ale mně je z toho fakt mizerně," litoval.

Z havárie sice Holán vyvázl bez zranění, do druhého závodu třídy Supersport už ale nenastoupil. Druhý superbikový závod ani jet nemohl, neboť se nekonal. Do Hořic totiž dorazil déšť a organizátoři se proto rozhodli ukončit závodní program předčasně. Kromě druhého superbikového závodu došlo i ke zrušení závodů tříd Klasik 500, Klasik 750 a sajdkár.

Nehoda pro Holána možná neznamenala jenom konec víkendu, ale i konec sezony. Nyní totiž vážně uvažuje o tom, že na poslední podnik IRRC do Frohburgu nepojede.

"Musím se dát dohromady a nevím, jestli letos ještě něco pojedu. Opravdu vážně přemýšlím, že to letos už zapíchnu a pokusím se dát fyzicky a hlavně psychicky do pořádku," přiznává.

Frohburg hostí finále letošní sezony IRRC o víkendu 17.-18. září.

Foto: Kamil Holán via Facebook

 

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.