Jedlinského vítězný návrat

Marcin Jedlinski oslavil svůj návrat do ESET Cupu vítězstvím. Polák ovládl sobotní GT sprint před druhým Adamem Lackem a třetím Danielem Skalickým. V GT4 slavil Sergej Pavlovec, v D5 Miro Konopka a v GTC Kálmán Bódis.

Marcin Jedlinski si připsal první vítězství roku 2019
Defenzivní Záruba a další vítězný pohár pro Jedlinského
Po Chladově penalizaci se nedělním vítězem stává Marcin Jedlinski

Během maďarského závodního víkendu jsme svědky návratu stáje Olimp Racing do startovního pole kategorie GT3. Polská ekipa v ESET Cupu v minulosti patřila v této třídě k předním protagonistům. A mezi ně se zatím řadí i během tohoto podniku.

Děje se tak zejména díky jejímu jezdci Marcinu Jedlinskému. Celkový vítěz ESET Cupu z roku 2018 zazářil již v pátek, kdy ovládl kvalifikaci pro sobotní GT sprint. A ani v něm jej forma neopustila. Jeho Mercedes-AMG GT3 totiž suverénně strávil na čele celý závod a dojel si jak pro celkové vítězství v klasifikaci GT, tak pro triumf v GT3.

Jedlinski ovšem nebyl jediným pilotem závodícím s vozem Mercedes-AMG GT3, který se v GT3 umístil na stupních vítězů. Druhý totiž skončil jezdec týmu Buggyra Zero Mileage Racing Adam Lacko, kterému stejná pozice patřila i na roštu. Mistr Evropy v závodech tahačů z roku 2017 se tak za svůj první start s vozem specifikace GT po deseti letech rozhodně nemusí stydět.

Zatímco na prvních dvou příčkách kategorie GT3 jsme mnoho dramat neviděli, boj o třetí místo byl jinou písničkou. Zde se staral o zábavu Gregor Zsigo. Lídr průběžného pořadí sice startoval až jako pátý, postupně ale zdolal Stanislawa Jedlinského a následně také Daniela Skalického. Dlouho vše nasvědčovalo tomu, že to bude právě jezdec Trevor Racingu, kdo ukořistí bronz. V závěru se ale roztočil, což jej srazilo zpět na pátou pozici.

Jedlinského s Lackem tak nakonec doprovodil na pódium Daniel Skalický. Pro Stanislawa Jedlinského, který stejně jako jeho syn Marcin startoval s Mercedesem-AMG GT3 stáje Olimp Racing, tak skončil návrat do šampionátu čtvrtou příčkou.

Skalický dokázal stáhnout náskok vedoucího Gregora Zsiga v průběžném pořadí na pouhý jeden bod. Pokud ale stáj Duck Racing skutečně rozdělí maďarské sprintové závody mezi Skalického a Petra Kačírka, znamená to, že v neděli nastoupí druhý jmenovaný. V takovém případě by již Skalický neměl šanci Zsiga předstihnout. Z matematického hlediska má ale stále naději na celkové vítězství také Kačírek.

Gregor Zsigo je ve sprintu GT3 blízko k titulu.

V GT4 slavil pilot stáje RTR Projects Sergej Pavlovec. A jelikož jeho největší konkurent v boji o titul Ferenc Ficza, který před závodem vedl šampionát, do cíle nedojel, vede Pavlovec před poslední jízdou sezony celkové pořadí o devět bodů. Kategorii D5 suverénně opanoval Miro Konopka ze stáje ARC Bratislava a v GTC zvítězil Kálmán Bódis.

Závod byl odstartován za zpomalovacím vozem. Již v zaváděcím kole totiž havaroval Jacek Zielonka s vozem Radical SR8 stáje BM Racing Team. V zaváděcím kole skončil také již zmíněný Ficza poté, co odstavil svůj vůz.

Druhý GT sprint je na programu v neděli od 10:40.