Jílková v Portimãu dvakrát na bedně

Gabriela Jílková si během úvodního podniku GT Winter Series v portugalském Portimãu připsala dvě pódiová umístění v rámci kategorie GTS. Zatímco v prvním sprintovém závodě obsadila druhou příčku, v nemistrovském vytrvalostním klání obsadila se svým týmovým kolegou Robertem Haubem třetí místo.

Na okruhu v portugalském Portimãu odstartovala o víkendu letošní sezona zimního seriálu GT Winter Series. V něm letos bude mít své zastoupení mimo jiné i Česká republika. Ve voze Mercedes-AMG GT4 stáje Zakspeed totiž budeme vídat Gabrielu Jílkovou. Naše reprezentantka utvoří posádku s německým pilotem Robertem Haubem. Společně budou bojovat o body do hodnocení kategorie GTS.  A první závodní víkend skončil pro dvojici třemi pódiovými umístěními.

První stupně vítězů zaznamenala Jílková v úvodním sprintu, do kterého nastoupila sama. Ve třídě GTS dojela na druhém místě. Česká závodnice zariskovala, když nasadila na osychající trať suché pneumatiky. A tato volba se jí vyplácela hned od začátku. Od prvního kola totiž figurovala na čele GTS. Na druhou příčku se propadla až v závěru, kdy ji předjel Georg Griesemann. V cíli na něj ztratila pouhých 141 tisícin sekundy. Celkově skončila šestá. Během závodu ale kroužila i na čtvrté pozici.

Robert Haub nastoupil ve druhém sprintu a výsledek Jílkové zopakoval. I tentokrát z toho totiž bylo v GTS druhé místo. V celkovém pořadí se Němec umístil na 11. příčce.

Víkend uzavřel vytrvalostní závod, který ale nebyl započítáván do šampionátu. Do něj nastoupiIi Jílková s Haubem společně. Pro první úsek závodu usedla za volant Češka a rozjela ho velmi slibně. Před střídáním totiž v GTS vedla. Během výměn jezdců ale posádku problémy s bezpečnostním pásem a nabrala ztrátu. I v tomto případě z toho ale nakonec bylo pódium. Česko-německý tandem totiž skončil třetí. V celkové klasifikaci obsadili 10. příčku.

Gabriela Jílková má za sebou premiéru v GT Winter Series. Foto: Gabriela Jílková/Facebook

„Celý (první – pozn. red.) závod jsem vedla, ale na záda mi dýchal další Mercedes-AMG GT4. Později jsme se dostali do souboje s Mercedesem z vyšší kategorie GT3 a Ligierem LMP3. I když jsem si postupně vytvořila náskok na Mercedes z mé kategorie, tak se kvůli neustálému provozu na trati postupně přibližovalo KTM. Nakonec se dostal dopředu a já jsem s tím už nic neudělala. V cíli tedy na druhé pozici o jednu desetinu sekundy, ale přesto je to pro mě a můj tým neuvěřitelně skvělý výsledek,“ zhodnotila Jílková své účinkování v úvodním sprintu.

Vytrvalostní závod okomentovala takto: „Start se mi povedl, celý můj stint jsem vedla, ale zezadu se na mě opět tlačil druhý Mercedes kategorie GT4. Kvůli problémům KTM vyjel na trať zpomalovací vůz a proto jsme zajeli do boxů. Zastávka neproběhla hladce, ale byla to naše první ostrá výměna. Konečné třetí místo v cíli je pro nás fantastický výsledek,“ řekla.

Druhý podnik letošního ročníku GT Winter Series se bude konat od úterý šestnáctého do středy sedmnáctého února. Opět se pojede v Portimãu.

Celkové výsledky prvního sprintu: 1. Axcil Jefferies (Zimbabwe, Frikadelli Racing, Ligier LMP3, 1. v Proto) 15 kol, 2. Hendrik Still (Německo, Teichmann Racing, KTM X-Bow GTX, 2. v Proto) +1:35,253, 3. Pål Berg (Norsko, Ohana Racing, Porsche GT2 RS CS, 1. v Cup R) +1 kolo… 6. Gabriela Jílková (Česká republika, Team Zakspeed, Mercedes-AMG GT4, 2. v GTS) +1 kolo.

Celkové výsledky druhého sprintu: 1. Klaus Abbelen (Německo, Frikadelli Racing, Ligier LMP3, 1. v Proto) 15 kol, 2. Daniel Schwerfeld (Německo, Black Falcon, Mercedes-AMG GT3, 1. v GTR) +17,373, 3. Hendrik Still (Německo, Teichmann Racing, KTM X-Bow GTX, 2. v Proto) +19,972… 11. Robert Haub (Německo, Team Zakspeed, Mercedes-AMG GT4, 2. v GTS) +1 kolo.

Celkové výsledky vytrvalostního závodu: 1. Javier Ibran Pardo (Španělsko, BE Motorsport, Ligier LMP3, 1. v Proto) 22 kol, 2. Josef Klüber – Kenneth Heyer (Německo – Německo, Equipe Vitesse, Mercedes-AMG GT3, 1. v GTR) +10,704, 3. Klaus Abbelen – Axcil Jefferies (Německo – Zimbabwe, Frikadelli Racing, Ligier LMP3, 2. v Proto) +32,755… 10. Robert Haub – Gabriela Jílková (Německo – Česká republika, Team Zakspeed, Mercedes-AMG GT4, 3. v GTS) +26,079.

Zdroj: True Racing, úvodní foto: Gabriela Jílková/Facebook