Josef Záruba ve Spa ukázal, že TOP TEN je reálné

Josef Záruba ve Spa ukázal, že TOP TEN je reálné

Slavná trať v belgickém Spa-Francorchamps byla o uplynulém víkendu dějištěm čtvrtého závodního podniku letošního ročníku Northern European Cupu. Me

Zárubu čeká dvojnásobná porce Nürburgringu
Zárubu prověří jedna z nejtěžších evropských tratí, belgické Spa Francorchamps
Vteřinu za Force India

Slavná trať v belgickém Spa-Francorchamps byla o uplynulém víkendu dějištěm čtvrtého závodního podniku letošního ročníku Northern European Cupu.

Mezi pětadvaceti startujícími jezdci nescházel ani tentokrát jediný český závodník Josef Záruba, který po předchozí Eurocupové zkušenosti u týmu China BRT, usednul opět do kokpitu oranžové formule španělského týmu AV Formula.

Záruba začal ve Spa pěkně svižně a s časem 2:22.494 vyhrál první kolektivní test. V tom druhém se do výsledkové listiny zapsal sedmým nejrychlejším časem 2:22.397 a tyto své výsledky dokázal v následných kvalifikacích vylepšit na 2:20.392 a 2:19.669. Tyto časy znamenaly nejlepší kvalifikační výsledky letošní sezóny.

Z pohledu výsledků byla úspěšnější první závodní jízda, do které Záruba po penalizaci startoval z dvanáctého místa na roštu.

„Já a další čtyři jezdci jsme dostali penalizaci v podobě ztráty tří pozic na roštu, kvůli nerespektování žluté vlajky. Nikdo z nás jí v daném sektoru toho kola neviděl, nicméně, komisaři tak rozhodli,“ vysvětluje Josef Záruba ztrátu původně vybojované pozice a dále pokračuje v hodnocení první závodní jízdy: „Byl to vůbec smolný závod, ještě před zaváděcím kolem mi prasklo lanko, které rozděluje výkon brzd mezi přední a zadní nápravou. V důsledku toho jsem dostával většinu výkonu na zadní brzdy, které se přehřívaly a auto se tak stalo hodně přetáčivé. Do každé zatáčky jsem musel brzdit o hodně dříve a kvůli tomu jsem ztrácel jednu pozici za druhou. V cíli jsem byl nakonec klasifikován na 17. místě.“

Za tuto 17. pozici si Záruba připsal čtyři body a mysl jeho i celého týmu se začala upírat na nedělní jízdu, do které jihomoravský pilot startoval z páté řady.

„Jsem rád, že se nám zde nyní podařilo zúročit najeté kilometry v testech a v eurocupových závodech. Jožka tady jede skvěle, což má pozitivní vliv nejen na něj, ale i na celý tým,“ tato slova chvály zazněla z úst jezdcova manažera Jiřího Mičánka jr. v závěru prvního závodního dne.

Druhý závod přinesl pro Zárubu další velké sportovní drama. Díky dobrému startu si udržel pozici mezi nejlepší desítkou a po celou první polovinu se přetahoval o pozice s jezdci na osmém až desátém místě. Pak se ale před zatáčkou Bus stop roztočil jeden z jezdců jedoucí těsně před Zárubou. To mělo za následek nejen výjezd safety caru, ale především také propad na jedenáctou pozici. V následujících kolech se Záruba dokázal vrátit do nejlepší desítky a svou pozici udržel až do předposledního kola, kdy na dráhu vyjel opět safety car. Ten zůstal na trati až do posledního kola, přičemž to poslední kolo se jelo neuvěřitelně dlouhých pět minut. V průběhu tohoto posledního kola došlo k přehřátí motoru v Zárubově monopostu, který se před nájezdem do Bus stopu přepnul do nouzového režimu, což mělo za následek předčasný konec závodu. V ten moment dělily Josefa Zárubu od prvního umístění v Top ten pouhé dvě zatáčky.

Josef Záruba: \”Ten druhý závod byl hodně povedený. Vypadalo to na první umístění v top ten. Nechci říkat, že to byla smůla. Toto se prostě v závodech stává a je třeba to tak brát. Celý víkend bych hodnotil jako pozitivní. Konečně se mi podařilo zajet slušné časy v kvalifikacích a díky tomu jsem se mohl v závodě hned od počátku zapojit do bojů v první desítce.\”

Jiří Mičánek jr.: \”Na první pohled by se mohlo zdát, že se nám víkend ve Spa výsledkově příliš nepovedl. Já se na to však dívám z celkového koncepčního hlediska. Josef se ve všech měřených jízdách držel v první desítce s tím, že první trénink dokázal vyhrát. V závodě pak měl na dosah desáté místo, což odpovídá tomu, co jsme si pro první sezónu stanovili. Konkurence v NECu je obrovská a myslím, že výsledky ve Spa jednoznačně ukázaly Jožkův progres a že naše koncepce je správná.\”

Podnikem ve Spa se sezóna 2014 přehoupla do své druhé poloviny, ve které na jezdce čekají již tento víkend dva závody v holandském Assenu a podniky v Mostě a na Nürburgringu. V tabulce průběžného hodnocení pak Zárubovi aktuálně patří osmnáctá příčka za celkový zisk 44 bodů.

Výsledky Josefa Záruby ve Spa:
Volný trénink 1 – 1. místo – 2:22.494
Volný trénink 2 – 7. místo – 2:22.397
Kvalifikace 1 – 9. místo – 2:20.392
Kvalifikace 2 – 9. místo – 2:19.669
Závod 1 – 17. místo
Závod 2 – 21. místo

Odkazy:
Oficiální facebook – link
Oficiální web týmu AV Formula – link
Oficiální web série – link
Youtube kanál – link

PR GP Group

\"2014NECFRSPA_GENERAL12\" \"2014NECFRSPA_1935\" \"2014NECFRSPA_1906\" \"2014NECFRSPA_1907\" \"2014NECFRSPA_1934\" \"2014NECFRSPA_1909\" \"2014NECFRSPA_1914\" \"2014NECFRSPA_1901\"

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0