Komentář: Slunce, seno, Dakar

"Když vy břízolit, tak my kachlíčky. A když vy inženýrku, tak my - to budete koukat!" Hláška herdekbaby Škopkové z oblíbené komedie Slunce, seno, jahody téměř dokonale ilustruje momentální dění kolem české účasti na Rallye Dakar.

Rallye Dakar na český způsob se proměnila z čistě sportovní události v přehlídku různých větších či menších celebrit. Už není vůbec důležité, jak vysoké má kdo ambice v celkovém pořadí či ve své kategorii, ale jde snad jen o to se ukázat v médiích. A ideálně v bulváru. Místo v dakarských speciálech tak dostávají stále bizarnější postavy. Aspoň tedy z hlediska sportovního výkonu v arabské poušti.

Ty tam jsou doby, kdy jako jediný mezi českými účastníky poněkud vyčníval Tomáš Enge. Jenže... Jediný Čech ve formuli 1 a vítěz své třídy v Le Mans jednak nebyl zdaleka prvním expilotem F1, který se na Dakar vydal. Bylo jich už na dvě desítky. A hlavně, Enge má dlouholeté zkušenosti z klasických rallye a na nováčka předvedl solidní výkon.

Díky skvělému PR Ondřeje Klymčiwa se nesmírně populární stala novinka na programu - soutěž Dakar Classic. Dokud se neobjevil s nostalgickou Škodou 130 LR, neštěkl by po této variantě Dakaru u nás ani pes. Asi jako po odchodu Buggyry a Aleše Lopraise se v Česku  nic nedozvíte o Silk Way Rallye. Jenže Klymčiw otevřel stavidla popularity, která se nezadržitelně začala valit.

Level 1: Kopřivy

Jako první na vlnu nastoupila bývalá závodnice na čtyřkolce a v bugině Olga Roučková. Ta vsadila na akci podobnou dokumentární sérii Pomozte autům, v níž mechanici Tim Shaw a Fuzz Townshend zachraňují lidem jejich zdevastované veterány.

Rodačka z Děčína svoje snažení příznačně nazvala Z kopřiv na Dakar. Není to samoúčelné, Suzuki Samurai, s nímž chce jet, opravdu našla kdesi na vrakovišti zarostlé kopřivami. Teď se ho snaží s pomocí mechaniků a fanoušků prostřednictvím crowdfundingové platformy HitHit vzkřísit do podoby, která by prošla technickými přejímkami veteránské kategorie.

U Roučkové - jež má relevantní zkušenosti z Dakaru -  je třeba ocenit fakt, že na svém stroji opravdu maká a že si vybrala auto, která má skutečně nějakou dakarskou historii.

Level 2: Hvězda showbyznysu

To neplatí ani o stotřicítce ani o Matře Murena. V tomto francouzském designovém klenotu chce být navigátorkou na Dakar Classic 2022 zpěvačka a herečka Olga Lounová. Tady se mediální majstrštyk povedl Ervínu Krajčovičovi z týmu Orion Moto Racing  Group.

U další Olgy plánující start na Dakar Classic je třeba uznat, že v "klasické" rallye toho najezdila a nanavigovala docela dost. Ovšem jak jasně ukázala její premiérová "dakarská" tiskovka v Praze, je  převážně v hledáčku pořadů typu Top Star.

Navíc je třeba připomenout, že Dakar Classic není ten drsný boj s dunami a vyčerpáním na stovkách kilometrů denně, ale fakticky jde o jízdu pravidelnosti. S ironií sobě vlastně to na sociálních sítích okomentoval David Pabiška, tedy člověk s puncem skutečně dakarské legendy.

Level 3: Muž z klece

Všechny se rozhodl trumfnout Tomáš Ouředníček. Poté, co padla spolupráce s Roučkovou, ukázal, že se toho opravdu nebojí. Do své Toyoty posadil úspěšného bijce MMA Jiřího “Denisu“ Procházku a hned si k tomu pozval štáb CNN Prima News. Hvězdu MMA trochu povozil, navodil správnou atmosféru a výsledkem bylo, že Procházka přímo do kamery prohlásil, že se postaví na start slavného závodu.

Závodnické zkušenosti tohoto zlého muže? Naprosto nulové. Ouředníček ostatně v tiskové zprávě týmu Ultimate Dakar Racing bezelstně přiznal, o co tady jde. To, že Procházky nemá žádnou závodnickou zkušenost, nevidí jako komplikaci.

V jiném autě už ostatně jednu - byť lokální - hvězdu už má. V jeho Hummeru totiž od jara naviguje maďarský rapper Cheloo16Hz. Český bojovník MMA ale stojí jen o místo za volantem.

Neplánujete náhodou na leden 2022 dovolenou? A co se takhle vydat na Dakar? Zn.: Zkušenosti se závoděním nejsou nutné.

Foto: Buggyra

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.