Königovo osamělé Portugalsko. Jezdec Orelacu bojuje s novým rámem

Dvě 24. místa, jedna 23. pozice, žádné souboje a osamocená jízda na chvostu pole. Oliver König nezažil při podniku MS superbiků v Algarve vydařený víkend a stále čeká na své první body v šampionátu. Jezdec stáje Orelac si nemůže zvyknout na nový rám své Kawasaki.

„Ve Španělsku tým bohužel vyměnil na motorce rám, protože byl poškozený. A od té doby se hledá optimální nastavení, které by se přiblížilo k těm časům v Barceloně. Je to škoda, ale takové jsou občas problémy v motocyklovém světě,“ říká ke Königově trápení jeho manažer Miloš Čihák.

Ze současné situace nemá pochopitelně radost ani sám jezdec: „Poslední evropské závody hodnotím negativně. Takto se prezentovat nechci. Částečně posuny dopředu ale jsou, těch se hodlám držet. Netěší mě to, ale vždy jsem byl zvyklý ve sportu bojovat, například také v gymnastice, se kterou jsem začínal. A nestěžovat si. Reálný stav je takový, že motorka nevyjíždí ze zatáčky příliš rychle. Zaobíráme se tím a hledáme co nejlepší řešení pro zlepšení,“ podělil se König o svůj pohled.

Nejlepší nálada samozřejmě po portugalském víkendu nepanovala ani u ostatních členů stáje Orelac: „Nálada v boxu je taková neutrální, všichni byli v Portugalsku zklamaní, ale nikdo mi to neměl za zlé. Ztráta přes čtyři vteřiny na čelo není jenom o mně a mých výkonech na trati. Když jsme předělali nastavení v motorce, najednou jsem jel o dvě vteřiny rychleji. To se mi normálně nestává, to není standardní geneze během závodního víkendu,“ dodává český jezdec.

I po závodech v Algarve tak zůstává na Königově kontě nula. V průběžném pořadí mu patří 30. pozice. Jeho nejlepším výsledkem zůstávají dvě 16. místa z prvního a druhého závodu na Autodromu Most. Při těchto dvou jízdách před domácím publikem mu scházela k prvnímu bodu jen jediná pozice.

Poslední tři šance

Na zisk prvních bodů bude mít letos König už jen tři závodní víkendy. Ani jeden z nich už se nebude konat v Evropě. Nejprve šampionát zavítá do argentinského San Juanu o víkendu 22.-23. října, poté bude následovat klání v indonéské Mandalice v termínu 12.-13. listopadu a finále sezony se odehraje na australském Phillip Islandu.

Zatímco v San Juanu a na Phillip Islandu si König zazávodí poprvé v životě, s indonéskou Mandalikou už zkušenosti má. Právě zde se loni v listopadu odehrála jeho premiéra ve světovém superbikovém šampionátu. I tehdy závodil na motocyklu Kawasaki, nikoli však v barvách své současné stáje Orelac, ale za italský tým Pedercini.

„Do Indonésie se těším, trať je krásná a rychlá. Jsem zvědavý, jak se vypořádám se svým posunem,“ je König plný očekávání.

Loňský Königův start v Indonésii nelze označit za idylický. Jezdcům totiž zkomplikovalo situaci deštivé počasí. Kvůli němu byl veškerý závodní program přesunut ze soboty na neděli. Byl navíc zrušen superpole závod a konaly se tak pouze dvě jízdy. König se sice v úvodu prvního závodu probojoval do první patnáctky, už ve druhém kole ale havaroval a do druhé jízdy ho lékaři kvůli zranění na hlavě nepustili.

Foto: Orelac

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.