König v Argentině bojoval s Mercadem a naháněl Lavertyho. Musím zlepšit vstupy do závodů, říká

Malá ztráta na bývalého superbikového vicemistra Eugena Lavertyho nebo souboj s domácím Leandrem Mercadem. Mimo jiné i to zažil během podniku MS superbiků v argentinském San Juanu Oliver König, který si přivezl 18., 19. a 20. místo. Český jezdec cítí, že se potřebuje zlepšit v úvodech závodů.

„Pocity z víkendu jsou docela dobré, až na nedělní závod. Vím, co musím za každou cenu zlepšit, abych skončil na bodech,“ zhodnotil König argentinský víkend, po němž na jeho bodovém kontě stále zůstává nula.

Svou největší slabinu nyní spatřuje jezdec stáje Orelac ve vstupech do závodů: „Musím zapracovat na prvních deseti kolech, kdy většinou ztratím zbytek startovního pole,“ říká.

V superpole si König vyjel pro závody 20. příčku. V sobotní jízdě ale startoval o místo výše. Mohla za to penalizace tří míst pro Philippa Öttla za nebezpečnou jízdu ve druhém volném tréninku. Kromě německého jezdce měl König za svými zády také Maximiliana Scheiba s domácím jezdcem Marcem Solorzou. Ani jeden z nich do víkendu nešel ve snadné pozici. Zatímco Scheib zaskakoval u česko-japonské stáje MIE Racing Honda za koronavirem nakaženého Hafizhe Syahrina a do MS superbiků se vracel po dvou letech, pro jezdce týmu Pedercini Solorzu šlo o návrat po jednom roce.

Öttl se sice brzy před Königa dostal, Scheiba se Solorzou ale König za svými zády dokázal udržet. K tomu se navíc připočetlo odstoupení Leandra Mercada po pádu a český jezdec projel cílem jako devatenáctý.

V superpole závodě, kterým odstartoval nedělní program, König žádnou pozici oproti startu nezískal. Dvacátý startoval a dvacátý dojel. Nechybělo ovšem mnoho a pokořil superbikového vicemistra světa z roku 2013 či bývalého jezdce MotoGP Eugena Lavertyho. Na Ira ztratil pouze 998 tisícin sekundy.

Závěrečný druhý závod přinesl Königovi nejlepší výsledek víkendu – 18. místo. Kromě Scheiba se Solorzem tentokrát pokořil i Mercada s Axelem Bassanim. Poslední zmíněný se za Königa propadl poté, co dostal penalizaci průjezdu boxy za neodpykání trestu dlouhého kola. Ten obdržel poté, co poslal k zemi Lorise Baze. S Mercadem se ale König vypořádal v přímém souboji.

„Dvakrát jsme se přetáhli, pak jsem ho překonal. Poslal jsem mu to po vnitřku. Myslím, že to byl pěkný manévr,“ vrací se König ke zdolání Argentince.

Český jezdec si věřil dokonce i na Lucase Mahiase s Kohtou Nozanem, kteří bojovali o poslední bodované 15. místo. Tuto dvojici už ale nepředjel.

„Ukazoval jsem Mercadovi, ať jede za mnou, že bychom je mohli stáhnout. Oni totiž jeli o body. Bohužel se mi to už nepodařilo.“

Zatímco na patnáctého Mahiase ztratil König devět sekund, na Nozaneho osm. Před Čechem dojel ještě také Loris Baz, který to po pádu v úvodu dotáhl na 17. pozici.

Königův manažer Miloš Čihák hodnotil účinkování svého svěřence pozitivně. Potěšila ho mimo jiné ztráta 49 sekund na vítězného Álvara Bautistu ve druhém závodě.

„Já jsem spokojený moc. Oliver asi nikdy nejel druhý závod lépe než ten první. Teď se to povedlo úplně skvěle. Navíc Oliver jel také poprvé pod 50 vteřin na vítěze. A ještě jedna pozitivní věc – Oliverovi se povedl v neděli také start. V první zatáčce neztratil kontakt a dodalo mu to hodně sebedůvěry,“ chválil Čihák.

Návrat na místo, kde to všechno začalo

Další závodní víkend čeká na Königa už za dva týdny. Předposlední podnik letošní sezony bude hostit indonéská Mandalika. Půjde o jedinou trať, na které už má König se závody MS superbiků z minulosti. Právě tady si totiž loni odbyl svou premiéru v šampionátu, když dostal šanci od stáje Pedercini.

„Moc se tam těším. Chci tam ukázat, jaký bude pokrok,“ říká o svých ambicích pro indonéský víkend.

Pro Königa šlo loni v Mandalice o hořkosladký debut. V prvním závodě totiž upadl už ve druhém kole a do druhé jízdy ho kvůli poranění na hlavě lékaři nepustili. Zapůsobil ale svým vstupem do první jízdy. V úvodních metrech se totiž dokázal prodrat do bodované patnáctky. Víkend, který mimo jiné ukončil šest let trvající dominanci Jonathana Rey a přinesl titul Topraku Razgatliogluovi, zkomplikovalo deštivé počasí. Kvůli němu musel být veškerý závodní program odsunut na neděli a došlo také ke zrušení superpole závodu.

Foto: Orelac Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.