V cíli, ale bez bodů. Königa v neděli limitovala špatná maximální rychlost

Oliver König opouští první podnik letošního ročníku MS superbiků na Phillip Islandu bez bodů. Nedělní jízdy dokončil na 17., respektive 18. místě. Českého závodníka omezovala slabá rychlost na rovinkách.

"Nejsem tu od toho, abych jezdil neustále na chvostu. Chci být více vpředu," panovalo u Königa po nedělních závodech zklamání.

Neděle sice nebyla v podání Königa ideální, přesto však lepší než sobotní závod, který nedokončil kvůli problémům s elektronikou. V superpole závodě totiž dorazil do cíle jako sedmnáctý. Za svými zády nechal nejen jezdce stáje MIE Racing Honda Erica Granada s Hafizhem Syahrinem, ale také šampiona z roku 2013 Toma Sykese. Jezdce stáje Puccetti ale trápily technické problémy a kvůli nim se během závodu objevil v boxech.

S Hafizhem Syahrinem a Ericem Granadem držel Köing krok i ve druhém závodě. V úvodu se před oba z nich dostal. Nakonec ale dokázal porazit jenom Granada a obsadil 18. příčku.    

Závodníka stáje Orelac Racing Movisio trápila maximální rychlost: "Chtěl jsem jim ujet, ale oni mě vždycky předjeli na rovinkách, takže jsem se za nimi vozil. Nebylo to tak moc zábavné, jezdil jsem s nimi o vteřinu pomaleji, než jsem byl schopný jet," mrzelo ho.

Zatímco Granada König překonal o 1 sekundu a 579 tisícin sekundy, na Syahrina nestačil rozdílem 259 tisícin sekundy. Ještě v závěru ale doufal, že by mohl předjet i bývalého jezdce MotoGP. To se mu ale nepovedlo.

"Zavřel se mi v jedné pasáži předek a pak už nebylo možné ho překonat," vysvětloval.

Chce to novou motorku

König nemá pro první dva závodní víkendy letošní sezony novou motorku. Závodí totiž s loňskou specifikací stroje Kawasaki ZX-10RR a novou verzi dostane až od třetího podniku v nizozemském Assenu. Ta bude vybavena mimo jiné novým podvozkem i novou přední vidlicí.

Königova manažera Miloše Čiháka zaskočilo, jak moc byla nevýhoda staršího motocyklu znát: "Věděli jsme, že materiál na první zámořské závody nebude nic moc, ale nečekali jsme, že to bude tak hrozné," byl překvapen.

Věří však, že s novou motorkou přijde výkonnostní posun: "Od třetího závodu v Assenu budeme mít novou techniku. Doufám, že se za tímhle udělá tlustá čára a Oliver se posune více dopředu. Vždyť ke konci roku už byl schopný dojíždět na bodech, chceme na to navázat," dodává.

Po prvním podniku nemají kromě Königa body na kontě ještě další tři jezdci. Jsou jimi Lorenzo Baldassarri, Eric Granado a také Tom Sykes.

Indonéská Mandalika, kde se pojede 4.-5. března, je druhým okruhem, na kterém dokázal König získat v MS superbiků body. Loni zde dojel při závěrečné jízdě víkendu patnáctý.

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.