König vybojoval první body v sezoně

Oliver König si během podniku Světového šampionátu kategorie supersport 300 v portugalském Portimãu připsal první tři body v letošní sezoně. Získal je za 13. místo v úvodním závodě víkendu.

AF Corse spojován s účastí v kompletním seriálu Blancpain GT ve třídě PRO
TCR: Tréninky v Číně patřily Hondám
BSS: Vanthoor s Frijnsem popáté v sezoně zvítězili a navýšili svůj náskok

Týden po podniku v Jerezu pokračovala druhým dějstvím letošní sezona Světového šampionátu supersport 300. Startovní pole se tentokrát představilo v portugalském Portimãu. Znovu se tak dělo v rámci doprovodného programu Mistrovství světa superbiků.

Své zastoupení zde měla mimo jiné i Česká republika. Ve startovní listině totiž figurovali stejně jako v Jerezu tři naši závodníci – Oliver König, Miloslav Hřava a Matyáš Červenka. Zatímco první z nich reprezentoval barvy Freudenberg KTM Junior Teamu, Hřava nastoupil za spojení ACCR Czech Talent Teamu a stáje Willi Race. Červenka pak závodil pro Smrž Racing – Willi Race. Tato kooperace ovšem měla kromě Červenky ještě jedno želízko v ohni – Španěla Alejandra Carrióna.

První závodní víkend roku 2020 českým barvám žádné body nepřinesl. Portugalsko již ale bylo z tohoto pohledu úspěšnější. Skórovat se totiž podařilo Königovi.

Slibně se jezdec Freudenberg KTM Junior Teamu prezentoval už v pátek. Zatímco první volný trénink skupiny B pro něj skončil 15. místem, ve druhém poskočil mezi nejlepších deset a obsadil devátou příčku.

V sobotním třetím volném tréninku to pak bylo ještě lepší. Oliver zajel ve své skupině šestý nejrychlejší čas. V kombinovaných výsledcích tréninkových jízd se umístil jako desátý a zajistil si tak přímý postup do superpole. A důvod k úsměvu mohl mít i po jeho skončení. Pro start obou závodů si zde totiž vyjel deváté místo.

V prvním víkendovém klání, které se rovněž konalo v sobotu, ale tuto slibnou výchozí pozici ještě v body přetavit nedokázal. Závod pro něj totiž skončil již ve druhém kole poté, co kolidoval s Unaiem Orradrem.

Příliš povzbudivě navíc pro Königa nezačala ani neděle, když skončil až 34. ve warm-upu. Do druhého závodu víkendu ovšem znovu vyrážel jako devátý a tentokrát již z toho body byly. V závodě, který byl ukončen červenými vlajkami po incidentu mezi Meikonem Kawakamim a Tomem Boothem-Amosem, byl totiž klasifikován jako třináctý.

„První závod jsem měl hezky rozjetý, ale bohužel mě ve druhém kole ze sedmého místa sundal soupeř a závod jsem nedokončil. Nedělní závod jsem odstartoval o trochu lépe a zhruba dvě kola jsem byl pořád na předních pozicích, pak ale nastal problém se zvýšenou teplotou. Závod jsem dokončil na 13. místě,“ uvedl König na sociálních sítích po skončení víkendu.

„Víkend hodnotím pozitivně, ale potřebujeme zlepšení. KTM minulý rok figurovala na předních pozicích a letos jsem nejlepší KTM já na 13. pozici. Ambice mám určitě větší a doufám, že je alespoň trochu naplníme v Aragonu,“ dodal.

Body si ale odnesla z víkendu také stáj Smrž Racing – Willi Race. Alejandro Carrión totiž dojel v prvním závodě, který rovněž skončil předčasně, tentokrát kvůli nehodě Bruna Ieraciho, na 14. místě. Nedělní jízda skončila pro španělského závodníka 20. pozicí. V tomto případě ovšem nestartoval z 10. příčky jako v prvním závodě, ale z úplného chvostu. Tam byl odsunut kvůli potížím s tlaky v pneumatikách.

Miloslav Hřava s Matyášem Červenkou se ani tentokrát nedokázali do hlavní části víkendu kvalifikovat. Zatímco Hřava obsadil v kombinovaných výsledcích volných tréninků 52. místo a v závodě poslední šance po pádu nedojel, Červenka po 53. čase v kombinované klasifikaci tréninků obsadil v závodě poslední šance 17. místo. Ani jemu ovšem boj o posledních šest pozic na startu dvojice hlavních závodů nevyšel podle představ, když se během něj objevil v boxech.

„Závodní víkend v Portimãu nevyšel tak, jak jsem si představoval. V pátečních volných trénincích jsem každým kolem zrychloval. Nastavení motocyklu bylo pro tuto trať ideální. V sobotu ráno se mi trénink nepovedl. Spadl jsem v poslední zatáčce čtvrtého kola a díky tomu jsem se nekvalifikoval do hlavních závodů,“ uvedl Hřava.

View this post on Instagram

The race weekend in Portimao did not turn out as I had imagined. On Friday in free practice I accelerated each lap. The setting of the motorcycle was ideal for this track. On Saturday morning, training was unsuccessful. I fell in the fourth lap in the last corner and thanks to that I did not qualify for the main race. In the lastchance of the race I started from the 22nd place. When I started, I stayed with one group with which I rode two laps and in the fifth turn of the third lap I fell. I am very sorry to the team for this failed weekend. The whole team did everything for it. It's a sport and it has to be taken into account that sometimes it doesn't work out, and at the same time I would like to thank my dad, the team and the people who support me. @kejmi71 @hate_me71 @smrz_racing_willi_race @accr_czech_talent_willi_race @forstreetracing @dgcorse

A post shared by Miloslav Hrava (@miloslavhrava) on

„V závodě poslední šance jsem startoval z 22. pozice. Po startu jsem zůstal v jedné skupině, ve které jsem jel dvě kola. V páté zatáčce třetího kola jsem upadl. Týmu se za tento neúspěšný víkend velice omlouvám. Celý tým odvedl maximum. Je to sport a musíme počítat s tím, že to občas nedopadne,“ dodal.

Matyáš Červenka zhodnotil víkend takto: „Na této trati jsem byl poprvé a nebylo jednoduché najít ideální stopu a získat potřebnou rychlost, během víkendu je opravdu málo času. Při každém vyjetí jsem ale dokázal zrychlit a z toho mám skvělý pocit.“

Třetí podnik sezony na španělském okruhu Motorland Aragón se uskuteční o víkendu 29.-30. srpna.

Výsledky prvního závodu víkendu: 1. Ana Carrascová (Španělsko, Kawasaki Provec WorldSSP300, Kawasaki Ninja 400), 2. Jeffrey Buis (Nizozemsko, MTM Kawasaki Motorsport, Kawasaki Ninja 400), 3. Tom Booth-Amos (Velká Británie, RT Motorsports by SKM-Kawasaki, Kawasaki Ninja 400)… 14. Alejandro Carrión (Španělsko, Smrž Racing – Willi Race, Kawasaki Ninja 400), DNF Oliver König (Česká republika, Freudenberg KTM Junior Team, KTM RC 390 R).

Výsledky druhého závodu víkendu: 1. Scott Deroue (Nizozemsko, MTM Kawasaki Motoport, Kawasaki Ninja 400), 2. Unai Orradre (Španělsko, Yamaha MS Racing, Yamaha YZF-R3), 3. Juta Okaja (Japonsko, MTM Kawasaki Motoport, Kawasaki Ninja 400)… 13. Oliver König (Česká republika, Freudenberg KTM Junior Team, KTM RC 390 R), 20. Alejandro Carrión (Španělsko, Smrž Racing – Willi Race, Kawasaki Ninja 400).

Průběžné pořadí jezdců: 1. Scott Deroue (Nizozemsko, MTM Kawasaki Motoport, Kawasaki Ninja 400) 67 bodů, 2. Bahattin Sofuoğlu (Turecko, Biblion Motoxracing Yamaha WSSP300, Yamaha YZF-R3) 57 bodů, 3. Unai Orradre (Španělsko, Yamaha MS Racing, Yamaha YZF-R3) 55 bodů… 22. Alejandro Carrión (Španělsko, Smrž Racing – Willi Race, Kawasaki Ninja 400) 4 body, 23. Oliver König (Česká republika, Freudenberg KTM Junior Team, KTM RC 390 R) 3 body.

Průběžné pořadí týmů: 1. MTM Kawasaki Motoport 119 bodů, 2. Yamaha MS Racing 69 bodů, 3. Biblion Motoxracing Yamaha WSSP300 65 bodů… 16. Smrž Racing – Willi Race 4 body.

titulní fotografie: Team Freudenberg