Kvalifikační závod ovládl Sébastien Loeb

Kvalifikační závod ovládl Sébastien Loeb

Po dvou dnech, kdy se nad francouzským okruhem Nogaro často měnilo počasí, se konečně usmálo štěstí a jezdci odstartovali do sluncem prosluněného závo

FIA GT Series Nogaro: Kvalifikace
Rosina neodštartuje ani v Zandvoorte
MOTORSPORT SIMULATOR už i ve Formuli 1

Po dvou dnech, kdy se nad francouzským okruhem Nogaro často měnilo počasí, se konečně usmálo štěstí a jezdci odstartovali do sluncem prosluněného závodu. Andreas Zuber byl penalizován a na startu byl posunut až na osmé místo. Samotný start závodu byl velmi dramatický.

Smůlu si vybral Allan Simonsem startující s Mercedesem českého týmu HTP Gravity Charouz. Ten totiž vyletěl z trati už v první zatáčce, vůz sice srovnal a dostal se zpátky na trať, ale asi v polovině trati si na něho počíhal sniper Soheil Ayari, který Simonsena sestřelil. Po této havárii byl na trať povolán Safety Car, který kroužil jen velmi krátce, protože podezření, že z Ferrari Soheila Ayariho vytekl olej, bylo vyvráceno, jednalo se totiž pouze o kapalinu z chladiče. Na startu se také udál incident mezi Laurensem Vanthoornem, do kterého ťuknul Allam Khodair. Vanthoorn sice skončil v kačírku, ale s pomocí se dostal zpátky na trať a i díky Safety Car fázi dohnal celé startovní pole.

Prakticky celý závod trval obrovský souboj mezi posádkou Rast/Mayr-Melnhof a Parente/Loeb. V první fázi závodu byl v Audi týmu WRT trojnásobný šampion Porsche Carrera cup a s velkou lehkostí odolával útokům továrního jezdce McLarenu Alvaru Parentemu. I když se tito dva jezdci neustále kočkovali, byli velmi rychlí a jediný, kdo jim stačil je Edward Sandström, s další Audi týmu WRT. I ten však na začátku dvacáté minuty tyto dva ztrácí. Další velký souboj se odehrával o sedmé místo. Tam si to rozdávalo hned několik jezdců. I v Gentlemen Trophy jsme zaznamenali velmi tvrdý, ale fér, souboj o první místo mezi Fabienem Barthezem a jedním z Fordů týmu Rodrive. Souboj o první místo pokračoval mezi Rastem a Parentem. V polovině závodu už byly v plném proudu zastávky v boxech a vedoucí muži si ty své nechali až úplně na závěr. Nejdřív zajel do boxů Rast a okolo později Parente. Rast však předal Audi R8 LMS ultra svému týmovému kolegovi Nikimu Mayru-Melnhofovi velmi rychle a oba tak udrželi s výraznějším náskokem první místo před Loebem a Parentem. Mezitím byl v boxech i Edward Sanström, který předával Audi Franku Stipplerovi. Ten se však výrazně zdržel v boxech, nejspíš kvůli problémům s dveřmi.

Díky problémům Stipplera se na třetí místo posunul Max Buhk s Mercedesem týmu HTP Charouz. Loeb ve 40. Minutě závodu neustále zaostával za Melnhofem, ale zajížděl až o vteřinu rychlejší čas. Díky tomuto výkonu se rychle dostal na dostřel černo-bílé Audině. O čtvrté místo mezitím probíhala bitva mezi Kumpenem a Ortellim, navíc kousek za nimi byl Viera. Ten nakonec celkem nevybíravým způsobem narazil do Ortelliho a způsobil mu defekt pravého zadního kola. Na prvním místě probíhala obrovská bitva. Prakticky jako přes kopírák mezi sebou bojovali Melnhof s Loebem. Melnhof se brání, Loeb neustále útočí, ale pořád tomu něco málo schází. Loňský evropský šampion GT3 Max Buhk zajíždí jedno velmi rychlé kolo za druhým a výrazně se přibližuje vedoucí dvojici. Opět probíhá bitva kolem šestého místa. Tentokrát mezi oběma brazilskými BMW, jedním indickým, také je tu Nissan a Lambo. Velmi těsná bitva nakonec končí kontaktem mezi Armaanem Ebrahimem na BMW Z4 GT3 a Lucasem Ordonezem na Nissanu. Pět minut před koncem však přichází moment kvalifikačního závodu. Loeb jede na rovince těsně za Melnhofem, naznačí útok na vnitřní stranu zatáčky, počká si, až ho Melnhof zavře, najede si na vnějšek, mezím Melnhof probrzdí a Loeb nakonec vnitřkem vyzrává na Melnhofa. Velmi chytrý a mazaný tah od Loeba a ten okamžitě získává na čele obrovský náskok. V posledním kole ještě dojede Buhk Melnhofa, pokouší se o předjetí, ale Melnhof je tentokrát neoblomný.

V kvalifikačním závodě potvrdil Sébastien Loeb své obrovské kvality a po obrovské bitvě zvítězil. Druhý nakonec dojel Niki Mayr-Melnhof a třetí Maximilian Buhk. V Gentlemen Trophy zvítězila posádka Barthez/Tonelli.

Ondřej Laušman
Foto: FIA GT Series