Lacko vybojoval před domácím publikem vítězství

Lacko vybojoval před domácím publikem vítězství

Jezdci stáje Buggyra Zero Mileage Racing Adamu Lackovi se během úvodního podniku letošního ročníku Evropského šampionátu tahačů na Autodromu Most podařilo mimo jiné i zvítězit. Ovládl druhý závod víkendu.

Buggyra si ze Slovenska odváží dvě pódia
Startovní listina maďarského ESET GT sprintu slibuje velkolepou podívanou
Lacko kraluje nové éře ankety Zlatý volant!

Stáj Buggyra Zero Mileage se během posledního srpnového víkendu dočkala startu nové sezony Evropského šampionátu tahačů. Do ročníku 2020 jí bylo umožněno vstoupit před zraky domácích fanoušků. Úvodní podnik totiž hostil Autodrom Most.

Loni hájila ve FIA ETRC barvy české stáje dvojice Adam Lacko a Oly Janes. První jmenovaný se mimo jiné i díky třem triumfům umístil na celkové bronzové příčce. Jeho britský parťák pak skončil v absolutní klasifikaci jako jedenáctý. Vedle toho si ale připsal titul v hodnocení Grammer Cupu (od letošní sezony Promoter’s Cup).

Pro ročník 2020 ale sestava Buggyry doznala změn. Stálice stáje Lacko sice zůstal, šampiona z roku 2017 ale v tomto případě doplní Francouz Téo Calvet s teprve šestnáctiletou Aliyyah Kolocovou. Zatímco v případě Calveta se nejedná o úplného nováčka, neboť se již během předchozích dvou sezon objevil příležitostně u týmu Lion Truck Racing, Kolocová letos okusí tento seriál úplně poprvé.

První kvalifikace sezony, která byla na programu v sobotu, skončila z “buggyráků” nejlépe pro Lacka. Český jezdec si vyjel pro start úvodní víkendové jízdy čtvrté místo. Calvet skončil na osmém místě. Mohl se ovšem radovat z pole position v Promoter’s Cupu. Pro Kolocovou skončila její první kvalifikace v ETRC patnáctým místem.

Ještě předtím než se v Mostě začalo závodit, ale vydělala Aliyyah jednu pozici. Na chvost roštu byl totiž odsunut původně dvanáctý Luis Recuenco ze Španělska. Mladičká česká závodnice tak nakonec začínala ze čtrnácté příčky.

Lackovi se hned v úvodních metrech podařilo pokořit Saschu Lenze. Posunul se tak na třetí místo za vedoucího Norberta Kisse a druhého Jochena Hahna. Spokojená mohla být po prvním kole také Aliyyah Kolocová. Ta dokázala získat čtyři příčky a patřilo jí desáté místo.

Zatímco Lacko a Kolocová šli během úvodního kola závodu dopředu, Calvet byl naopak odsunut dozadu. Rodák z Toulouse se propadl na devátou pozici.

Jezdci ale nezávodili dlouho. Ve druhém kole totiž došlo k vyvěšení červených vlajek a závod byl přerušen. Na vině byl odstavený tahač jezdce Lion Truck Racing Teamu Anthonyho Janieca.

Před restartem se ovšem pořadí vrátilo do té podoby, ve které bylo na startovním roštu. Tato skutečnost těšila z jezdců Buggyry nejméně Lacka, který spadl zpět za Lenze na čtvrté místo. Calvetovi naopak tato situace hrála do karet. Francouz se mohl posunout hned na sedmou pozici. Jeho krajan Janiec, který původně startoval jako šestý, už totiž v závodě nepokračoval. Kolocová se oproti své pozici po prvním kole také propadla a patřilo jí až třinácté místo.

Poté, co zavlály zelené vlajky, se Lacko pokusil zopakovat předjížděcí manévr na Saschu Lenze z úvodu. Tentokrát už ale na Němce nevyzrál a zůstal čtvrtý.

I Calvet se snažil po restartu předjet německého závodníka, a sice Reinerta. Narozdíl od svého týmového kolegy Lacka byl ovšem úspěšný a posunul se na šesté místo.

Při své premiéře u Buggyry ale Calvet nakonec šachovnicovou vlajku nespatřil. Zanedlouho totiž jeho účinkování zastavil defekt pneumatiky.

Lacko se sice zpočátku byl schopen třetího Lenze držet, později si ale jeho soupeř vybudoval náskok. Navíc začal ohrožovat svého krajana Hahna, jedoucího na druhé příčce. Lacko tak nakonec projel cílem jako čtvrtý.

Bodovala rovněž debutantka ve FIA ETRC Aliyyah Kolocová. Ta byla v cíli odmávnuta jako devátá. Později se ale posunula dokonce na osmou příčku. Sedmý Steffen Faas byl totiž penalizován třiceti sekundami za způsobení kolize s Lukasem Hahnem a propadl se na dvanáctou pozici. Kromě celkového osmého místa Aliyyah ukořistila také stříbro v Promoter’s Cupu.

Celkové osmé místo ale české závodnici nepřineslo pouze tři body do šampionátu. Na start druhé víkendové jízdy se totiž nejlepší osmička prvního závodu postavila v obráceném gardu a to pro Kolocovou znamenalo jediné – pole position. Lackovi připadla pátá příčka a pro Calveta začínal závod po odstoupení v úvodním klání až ze čtrnácté pozice.

O dobrém výsledku ovšem Aliyyah nemohla snít dlouho. Nejprve ji totiž hned v první zatáčce sesadil z čela René Reinert. Zanedlouho navíc u ní došlo po jednom z kontaktů k defektu pneumatiky a její propad pokračoval. Vše vyvrcholilo v úvodu druhého okruhu, kdy svůj tahač odstavila a závod pro ni skončil.

Nebyl to ale jenom smutek, co mohli fanoušci Buggyry po prvním kole prožívat. Adam Lacko jim totiž dělal naopak radost. Nejprve se český jezdec propracoval z pátého místa až na druhé a poté, co vedoucí Reinert vycestoval v předposlední zatáčce prvního kola mimo trať, posunul se do čela.

Na první pozici sice zůstal až do cíle, zbytek závodu ale pro něj rozhodně nebyl procházkou růžovou zahradou. Po celou dobu jej totiž ohrožovali Sascha Lenz s vítězem prvního závodu Norbertem Kissem, kteří našemu závodníkovi nedávali vydechnout. Lacko ale oba dokázal za svými zády udržet a na závěr sobotního programu tak vybojoval první triumf sezony. Jeden z dvojice jeho velkých soupeřů Kiss byl navíc později penalizován deseti sekundami za překročení maximální povolené rychlosti a ze třetí příčky putoval v konečné klasifikaci až na šestou.

Pro Téa Calveta neskončil ani druhý start v barvách Buggyra Zero Mileage Racingu bodovaným výsledkem. Francouz obsadil jedenácté místo. V hodnocení Promoter’s Cupu dojel čtvrtý.

V nedělní kvalifikaci zopakoval Lacko výsledek ze sobotního boje s časomírou a znovu skončil čtvrtý. Calvet si pro start třetího závodu víkendu vyjel sedmé místo a mezi účastníky Promoter’s Cupu získal dokonce pole position. Aliyyah Kolocová obsadila čtrnáctou pozici absolutně a šestou v Promoter’s Cupu.

Aliyyah ale nakonec vyrážela do třetího závodu víkendu jako třináctá. Původně třináctý Reinert byl totiž odsunut až na chvost. Po kvalifikaci byla totiž na jeho tahači opravována poškození, která si přivodil při kolizi s Heinrichem-Clemensem Heckerem během ní.

Zatímco sobotní závody se uskutečnily na suchu, v neděli panovaly v Mostě odlišné povětrnostní podmínky. Po kvalifikaci se totiž z nebe začaly na zem snášet kapky deště a třetí závod se tím pádem jel na mokru.

Kvůli tomuto počasí se ředitelství závodu rozhodlo zahájit třetí klání víkendu pod žlutými vlajkami. K žádným změnám pořadí tak v úvodu nemohlo dojít.

Závod byl sice neutralizován a startovní pole kroužilo po trati pomalým tempem, podmínky ale byly natolik náročné, že jsme byli i přesto svědky výletu mimo trať. V úvodním okruhu se o něj postaral Heinrich-Clemens Hecker. I přesto ale na začátku třetího kola zavlály zelené vlajky a jezdcům bylo umožněno závodit.

Lackovi se první momenty v závodním režimu dařily. Nejprve se posunul na třetí místo před Jochena Hahna a zanedlouho putoval i na druhou příčku. Před ním jedoucí Sascha Lenz šel totiž do smyku a vycestoval mimo trať. Před Lackem se tak najednou nacházel pouze Norbert Kiss. Ani pro Maďara nebyl úvodní okruh bezproblémový. Udělal si totiž krátký výlet mimo trať.

Dlouho se ale nezávodilo. Po zmíněných potížích Kisse a Lenze totiž došlo k vyvěšení červených vlajek a k přerušení závodu, které trvalo téměř dvě hodiny. Po tomto dlouhém čekání ale k restartu přeci jen došlo. Jezdci ovšem vyrazili v pořadí z kola, které předcházelo okruhu, v němž byly vyvěšeny červené vlajky, tedy ve druhém. Lacko se tak musel vrátit na čtvrtou pozici. Calvetovi patřilo sedmé místo a Kolocové třinácté.

První kolo jezdci absolvovali pod žlutými vlajkami. Pořadí se tak neměnilo. Od druhého okruhu už se ale mohlo jet naplno. Lacko si udržel čtvrté místo. I Calvet s Kolocovou zůstali na svých startovních pozicích, tedy na sedmé a třinácté.

Lacko sice v úvodních metrech zůstal na čtvrtém místě, netrvalo ale dlouho a šel nahoru. Předjel totiž Hahna a posunul se na třetí příčku. Adam chtěl ale více než bronz a v dalších kolech to ukazoval. Začal se totiž dotahovat na druhého Saschu Lenze, který s ním měl brzy plné ruce práce.

Lacko dělal, co mohl, na Lenze se mu ale vyzrát nepodařilo. Přesto však dojel do cíle jako druhý. Na levém předním kole tahače vedoucího Norberta Kisse totiž v závěru praskl brzdový kotouč. Z tohoto důvodu musel Maďar zpomalit a cílem projel až jako třetí, za vítězným Lenzem a stříbrným Lackem.

Téu Calvetovi se na třetí pokus konečně podařilo bodovat a skončil na sedmé příčce. Zároveň se mohl radovat z vítězství v hodnocení Promoter’s Cupu.

View this post on Instagram

🇬🇧 What a day for me ! Despite the fact that we could only do one race today because of the capricious weather, I’m really happy about the results, because it was my first time on the rain ! P1 in Grammer Cup, and P7 overall. Once again, I learned a lot today. Thanks to @buggyra_racing for the amazing work during the week-end. See you in Nogaro, 5/6 september ! 💪 🇫🇷 Les jours se suivent mais ne se ressemblent pas ! Quelle journée pour moi ! Malgré le fait que l’on ait pu faire qu’une course aujourd’hui en raison d’une météo capricieuse, je suis très satisfait des résultats, étant donné que c’était une première pour moi sous la pluie ! P1 en catégorie Grammer Cup, et 7ème place au classement général de la course. Une fois de plus, j’ai beaucoup appris aujourd’hui. Je remercie Buggyra Racing pour leur super boulot durant tout le week-end. Rendez vous à Nogaro, le 5 et 6 septembre ! 💪

A post shared by Téo Calvet #20 (@teocalvet20) on

Aliyyah Kolocová obsadila třináctou příčku. V rámci Promoter’s Cupu z toho bylo páté místo.

Třetím závodem se úvodní podnik ročníku 2020 uzavřel. Kvůli časovým průtahům ve třetí jízdě totiž nezbyl na čtvrté víkendové klání dostatek času a došlo k jeho zrušení.

Druhý podnik letošní sezony se uskuteční o víkendu 12.-13. září v belgickém Zolderu. Adam Lacko zahájí tento víkend v roli třetího muže průběžného pořadí. Z bronzové pozice ztrácí pouze šest bodů na vedoucího Saschu Lenze.

Výsledky prvního závodu: 1. Norbert Kiss (Maďarsko, Révész TRT, MAN), 2. Jochen Hahn (Německo, Team Hahn Racing, Iveco) +8,997, 3. Sascha Lenz (Německo, SL Trucksport 30, MAN) +9,543… 4. Adam Lacko (Česká republika, Buggyra Zero Mileage Racing, Freightliner) +10,776, 8. Aliyyah Kolocová (Česká republika, Buggyra Zero Mileage Racing, Freightliner, 2. v Promoter’s Cupu) +45,402, DNF Téo Calvet (Francie, Buggyra Zero Mileage Racing, Freightliner) +8 kol.

Výsledky druhého závodu: 1. Adam Lacko (Česká republika, Buggyra Zero Mileage Racing, Freightliner), 2. Sascha Lenz (Německo, SL Trucksport 30, MAN) +0,311, 3. Jochen Hahn (Německo, Team Hahn Racing, Iveco) +2,930… 11. Téo Calvet (Francie, Buggyra Zero Mileage Racing, Freightliner, 4. v Promoter’s Cupu) +23,368, DNF Aliyyah Kolocová (Česká republika, Buggyra Zero Mileage Racing, Freightliner) +10 kol.

Výsledky třetího závodu: 1. Sascha Lenz (Německo, SL Trucksport 30, MAN), 2. Adam Lacko (Česká republika, Buggyra Zero Mileage Racing, Freightliner) +2,604, 3. Norbert Kiss (Maďarsko, Révész TRT, MAN) +7,523… 7. Téo Calvet (Francie, Buggyra Zero Mileage Racing, Freightliner, 1. v Promoter’s Cupu) +46,884, 13. Aliyyah Kolocová (Česká republika, Buggyra Zero Mileage Racing, Freightliner, 5. v Promoter’s Cupu) +1:28,589.

Průběžné pořadí jezdců: 1. Sascha Lenz (Německo, SL Trucksport 30, MAN) 41 bodů, 2. Norbert Kiss (Maďarsko, Révész TRT, MAN) 37 bodů, 3. Adam Lacko (Česká republika, Buggyra Zero Mileage Racing, Freightliner) 35 bodů…12. Téo Calvet (Francie, Buggyra Zero Mileage Racing, Freightliner) 4 body, 13. Aliyyah Kolocová (Česká republika, Buggyra Zero Mileage Racing, Freightliner) 2 body.

Průběžné pořadí Promoter’s Cupu: 1. Jamie Anderson (Velká Británie, Anderson Racing, MAN) 42 bodů, 2. Steffen Faas (Německo, Tankpool 24 Racing, Scania) 31 bodů, 3. Lukas Hahn (Německo, Team Hahn Racing, Iveco) 29 bodů… 4. Téo Calvet (Francie, Buggyra Zero Mileage Racing, Freightliner) 27 bodů, 5. Aliyyah Kolocová (Česká republika, Buggyra Zero Mileage Racing, Freightliner) 23 bodů.

Průběžné pořadí týmů: 1. Löwen Power 57 bodů, 2. Die Bullen von Iveco 55 bodů, 3. Team Titan 49 bodů, 4. Buggyra Zero Mileage Racing 44 bodů.

titulní fotografie: Buggyra Zero Mileage Racing

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0