Mercado zápasil s kotníkem a vyčerpáním, Scheib si zvykal. MIE Racing Honda odjela bez bodů i z Argentiny

Leandra Mercada sužoval bolestivý kotník a únava, Maximilian Scheib si při svém prvním vystoupení v MS superbiků po dvou letech hlavně zvykal. Ani v argentinském San Juanu neukončila česko-japonská stáj MIE Racing Honda sérii nebodovaných výsledků.

Pro Mercada byl podnik v San Juanu speciální. Představil se totiž před domácími fanoušky. A po pátečních trénincích měl důvod k optimismu. V kombinovaných výsledcích sice obsadil pouze 19. pozici, i tak se ale cítil dobře.

„Do tohoto víkendu jsme vstoupili lépe, než je obvyklé. To platí jak o pocitu z nastavení, tak o výkonnosti na dráze. Spolu s mým novým šéftechnikem jsme udělali na motorce spoustu změn a s prací, kterou jsme odvedli, jsem spokojen. Také se mi líbí jeho způsob práce,“ pochvaloval si Mercado.

Přišla ale sobota a spokojenost vystřídaly potíže. Mercado se sice kvalifikoval jako devatenáctý a po penalizaci Philippa Öttla se posunul na 18. místo, jeho závod ale trval pouhých osm kol.

„Vyjížděl jsem ze dvanácté zatáčky, pneumatika ztratila na chvíli přilnavost a pak se mi motorka dvakrát smýkla. Pneumatika se dotkla obrubníku a já dostal prudký highsider,“ popisoval Mercado moment, který jeho sobotní vystoupení ukončil.

Havárie navíc byla bolestivá: „Spadl jsem na levý kotník. Rentgen ve zdravotním středisku ale naštěstí zlomeniny vyloučil,“ dodal Argentinec.

Těsně před pádem se přitom začínal pro Mercada vyvíjet závod dobře: „V prvních kolech jsem ztratil kontakt se skupinou jedoucí vpředu, pomalu jsem se ale začínal cítit na motorce lépe a přibližoval se ke skupině, kterou tvořili Forés, Gerloff a Nozane,“ uvedl.

Ani neděle nebyla v podání Mercada o mnoho lepší. Něco takového mu bylo jasné už ráno: „Když jsem se probudil, necítil jsem se na sto procent v pořádku. Navíc mě bolel kotník a věděl jsem, že to bude špatné. Neměl jsem žádnou energii a byl jsem velice unavený,“ vysvětluje.

Nakonec ale i zbývající dva závody před domácím publikem Mercado odjel. Zatímco v superpole závodě obsadil 17. pozici, v závěrečné druhé jízdě bral 19. příčku.

„Během superpole závodu jsem se cítil na motorce dobře. Trochu jsme upravili nastavení a celkově to byl dobrý závod. Ve druhém závodě to bylo mnohem těžší, zvláště po fyzické stránce. Začal jsem docela dobře a byl jsem schopen držet se skupiny přede mnou. Pak jsem ale ztrácel energii, už mi nezbývaly síly a trápil jsem se. Moc jsem ale tady chtěl dojet do cíle. Jednak kvůli domácím fanouškům, ale také kvůli týmu,“ zhodnotil nedělní závody.

Scheib si hlavně zvykal

V San Juanu výjimečně nebyl týmovým kolegou Leandra Mercada bývalý jezdec MotoGP Hafizh Syahrin. Malajsijský závodník se totiž nakazil koronavirem a zaskočil za něj Maximilian Scheib. Jezdec z Chile letos obsadil celkovou devátou příčku ve španělském superbikovém šampionátu, ve kterém v roce 2019 získal titul. V MS superbiků nešlo o jeho premiéru. Za stáje MV Augusta a Orelac si totiž zazávodil již v letech 2020.

Scheibův první start ve světovém šampionátu po dvou letech se podle očekávání nesl ve znamení zvykání si na staronové prostředí. Zatímco první závod dokončil jako dvacátý, ve zbylých dvou obsadil 21. příčku.

„Ze všeho nejdříve chci poděkovat celému týmu, protože jsem se cítil velice dobře. Po celý víkend mě hodně podporovali. Všechny závody jsme dokončili, nebourali jsme a pomalu jsme zlepšovali naše časy. Ve druhém závodě jsme si dokonce vedli lépe než v tom prvním. Tento víkend byl pro mě jako domácí. Chtěl bych ještě jednou poděkovat Midori (majitelka stáje Midori Moriwakiová – pozn. red.), celému týmu a všem těm fanouškům, kteří nás na tribunách podporovali,“ shrnul Scheib svůj víkend.

Dá se očekávat, že Scheibovo první letošní vystoupení v MS superbiků bylo současně jeho posledním. Je totiž pravděpodobné, že pro závěrečné dva podniky v indonéské Mandalice (12.-13. listopadu) a na australském Phillip Islandu (19.-20. listopadu) už bude zpátky v sedle Syahrin. Právě on je zatím nejlepším letošním jezdcem týmu. Díky 12. místu ze druhého závodu v Mostě je totiž se čtyřmi body dvacátý třetí. Mercadovi patří se dvěma body 27. příčka.

Foto: MIE Racing Honda

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.