Po třech letech u protinožců, naposledy s Mercadem. MIE Racing Honda završí na Phillip Islandu MS superbiků

Navázat na bodované výsledky Hafizhe Syahrina z Indonésie. S takovým cílem vstupuje do posledního letošního podniku mistrovství světa superbiků česko-japonská stáj MIE Racing Honda. Tým naposledy nastoupí s Leandrem Mercadem, který jeho řady opouští.

Před týdnem v Indonésii dokázal Syahrin vrátit MIE Racing Hondu na body po téměř čtyřech měsících. Zatímco v prvním závodě víkendu obsadil Malajsijec třináctou pozici, ve druhé jízdě bral 14. místo. Na Phillip Islandu by chtěl ještě více.

„V Indonésii to pro nás byl pozitivní víkend. Doufám, že v Austrálii se nám bude dařit ještě více. Musíme ale počkat, jaké budou podmínky, co se týče větru a životností pneumatik,“ říká jezdec, který svůj poslední start na této dráze absolvoval v roce 2019 ještě jako jezdec MotoGP.

Právě volba pneumatik bude podle Syahrina klíčová: „Tato trať je jednou z náročných. Bude tedy důležité vybrat správnou směs. Také s větrem to tu může být velmi nevyzpytatelné. Pokud jde o trať, tak ji znám velmi dobře. I když na ní tedy pojedu poprvé se superbikem, tak pro mě není úplně neznámá. Myslím si, že můžeme odvést dobrou práci, ale uvidíme,“ dodává.

Syahrin si stále může polepšit v celkovém pořadí. Pořád má šanci posunout se klidně i do nejlepší dvacítky. Momentálně je s devíti body na 23. pozici. Stejný počet bodů jako on má ale Christophe Ponsson, který ovšem v Austrálii nepojede kvůli zranění. To samé platí i o dvacátém prvním Iljovi Mychalčykovi, který má jen o bod více. Daleko navíc není ani dvacátý Kohta Nozane. Japonec dosud nasbíral 15 bodů.

Mercadova rozlučka

Pro Leandra Mercada bude australský víkend speciální. Nepůjde totiž jenom o jeho poslední závody v letošním roce, ale také o závěrečný závodní víkend v barvách MIE Racing Hondy. Argentinec už oznámil, že tým opustí. Jeho součástí byl od loňské sezony.

Stejně jako v případě Syahrina půjde i pro Mercada o první start na této trati po třech letech. Tehdy ještě v superbicích sedlal motocykl Kawasaki stáje Orelac, za kterou momentálně závodí náš Oliver König. Ačkoli ale Argentinec nepojede na Phillip Islandu poprvé, půjde pro něj tak trochu o výlet do neznáma, a to z pohledu počasí. V minulosti totiž bylo zvykem, že Phillip Island sezonu v únoru otevíral.

„Počasí bude pravděpodobně o dost chladnější než dříve. V listopadu jsem tu ještě nezávodil. Předpokládám, že i s větrem to bude náročné. Chystáme se tomu ale přijít na kloub,“ říká Mercado.

Mercado letos zatím na rozdíl od svého kolegy Syahrina získal pouhé dva body. Přinesly mu je 15. místa z Assenu a Mostu.

Pro MS superbiků půjde tento víkend o první ze dvou výletů na Phillip Island v relativně krátkém časovém horizontu. Šampionát zde totiž bude závodit i v únoru. O víkendu 24.-26. února se zde uskuteční první závodní víkend sezony 2023.

MIE Racing Honda dost možná vstoupí do sezony s úplně jinou jezdeckou sestavou. Jisté totiž stále není ani setrvání Hafizhe Syahrina. Ten sice dostal nabídku se stájí pokračovat, ale zatím váhá, zdali ji přijmout.

Foto: MIE Racing Honda

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.