Mercado bude mít pro domácí závod nového parťáka. Syahrin dostal koronavirus, nahradí ho Scheib

Hafizh Syahrin se nakazil koronavirem a zůstal doma, šanci dostává Maximilian Scheib. U česko-japonské stáje MIE Racing Honda museli před desátým podnikem letošního ročníku MS superbiků v argentinském San Juanu sáhnout ke změně v jezdecké sestavě.

Ještě předtím, než vyšetření odhalilo, že dostal Syahrin koronavirus, havaroval na kole při tréninku na cyklistický závod. Při této nehodě ale utrpěl jen malá zranění a nebýt nákazy, mohl by s nimi v Argentině jet.

„Když mi zavolali, bylo to pro mě velké překvapení. Chtěl bych za tuto příležitost MIE Racing Hondě poděkovat. Děkuji také Antoniu D´Angelovi, který odvedl neuvěřitelnou práci a připravil mě na to, abych se mohl vrátit zpátky do akce. Závodit tady v Argentině před všemi těmi jihoamerickými fanoušky bude úžasné. Chci si tento víkend užít a jít až na limit. Cítím, že jsem v dobré formě a připraven. Mým cílem bude posouvat se s týmem krůček po krůčku a odvést tu nejlepší práci,“ říká před svým návratem do MS superbiků Scheib.

V MS superbiků si jezdec z Chile zazávodil už v letech 2018 a 2020. V první zmíněné sezoně nastoupil do závěrečných dvou podniků za MV Augustu. Nahrazoval Jordiho Torrese, který tehdy zaskakoval v MotoGP u Avintie za zraněného Tita Rabata. Již tehdy dokázal Scheib bodovat, a to shodou okolností při prvním závodě právě v San Juanu. Dokončil ho jako třináctý.

V sezoně 2020 už v šampionátu působil jako stálý jezdec s motocyklem Kawasaki stáje Orelac. Nejlépe dojel sedmý ve druhém závodě na Phillip Islandu a celkově obsadil 21. místo s 11 body. Sezona pro něj ale skončila předčasně poté, co se zranil při volném tréninku v Barceloně.

Scheibovým největším úspěchem je titul šampiona ze španělského superbikového mistrovství v roce 2019. O tři roky dříve se rovněž stal evropským vicemistrem této třídy.

Ačkoli Scheib není Argentincem, víkendové závody pro něj budou svým způsobem domácí. Okruh totiž není příliš vzdálen od hranic Argentiny a Chile.

Smíšené pocity u Mercada

Leandro Mercado se sice představí před domácím publikem, jeho rozpoložení ale pochopitelně není zcela nejlepší. Mohou za to události, které se odehrály před dvěma týdny v portugalském Algarve. Tam zahynul po kolizi při prvním závodě třídy Supersport 300 Victor Steeman.

„Všichni sem přijíždíme s těžkým srdcem a truchlíme. Ztratili jsme totiž mladého a talentovaného jezdce. Vždy je to těžké, když přijdete o člena závodnické rodiny,“ říká rodák z Córdoby.

Na domácí vystoupení se připravoval mezi blízkými: „Byl jsem v Córdobě s rodinou a přáteli. Hodně mi to pomohlo načerpat novou energii. Tento okruh mám moc rád, je velmi technický a také trochu odlišný od ostatních. Má dvě části. Ta první je rychlá a má spoustu dlouhých rovinek. Druhá je zase velmi technická. Je to skvělý a zábavný okruh. Doufám, že dosáhnu dobrého výsledku a užiji si to,“ dodává.

Mercadovi se letos podařilo bodovat zatím jenom dvakrát. Nejprve si připsal 15. místo při druhém závodě v Assenu a poté dosáhl stejného výsledku ve druhé jízdě na Autodromu Most. Na kontě tak má dva body, s nimiž mu patří 27. místo. Jeho kolega Syahrin je na tom nepatrně lépe. Díky 12. místu ze druhého závodu v Mostě má totiž čtyři body a nachází se na 23. příčce.

Foto: MIE Racing Honda

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.