Mirage Motor Sport má za sebou premiéru v GT3. Přinesla mu i jedno vítězství

Stáj Mirage Motor Sport si během víkendové Velké ceny Slovenska odbyla své premiérové vystoupení na scéně závodů vozů třídy GT3. Tým se během víkendu staral o dva vozy Mercedes-AMG GT3. A ve vytrvalostním závodě mohl oslavovat dokonce celkové vítězství.

Při podniku Mistrovství zóny Střední Evropy na Slovakiaringu, který se uskutečnil v rámci Velké ceny Slovenska během předposledního srpnového víkendu, se v akci představil mimo jiné i tým Mirage Motor Sport. Kroměřížská stáj se během podniku starala o dva vozy Mercedes-AMG GT3. Zatímco v prvním nastoupil jezdec týmu GT2 Motorsport Libor Milota, ve druhém se vystřídali Štefan Rosina s Rudolfem Machánkem, kteří startovali pod hlavičkou stáje Autocentrum Bratislava.

Pro tým se jednalo o vůbec první start v závodech vozů třídy GT3. V minulosti jsme stáj mohli vídat například v šampionátech Le či ve Slovenském okruhovém poháru, kde účinkoval výhradně s vozy značky BMW. Na start ve Velké ceně Slovenska se tým připravoval zejména při závodech rakouského Histo Cupu.

„Slovakiaring představoval největší výzvu v naší historii. Vše se to dohodlo až na poslední chvíli a o tom, že budeme na Slovensku připravovat dvě auta, se rozhodlo jen dva dny před odjezdem. Na jaře za námi přišel Libor s tím, zda bychom se dokázali postarat o jeho vůz. Tehdy to byla velká výzva, protože jsme s těmito vozy měli minimální zkušenosti. Hned od začátku nám však poskytla pomocnou ruku továrna AMG a s podporou jejich inženýrů jsme poměrně rychle získali potřebné základní vybavení a know how,“ popisuje šéf týmu Jiří Procházka, jak se start na Slovensku rodil.

Čtyři mechanici na dvě auta

Během slovenského závodního víkendu si u týmu skutečně „mákli“. Stáj si totiž musela vystačit pouze se čtyřmi mechaniky. Ti se starali o oba Mercedesy.

„Původně jsme měli připravovat jen auto Rudy Machánka. Když se ale pár dnů před odjezdem přidal i Libor Milota, musel jsem zvažovat, zda to opravdu zvládneme. Celé to ale bereme jako výzvu, a tak snad i proto, že na to nebylo příliš moc času, přišlo rychlé ano, velké přípravy a odjezd na Slovakiaring. To, co se dělo následující dny, nelze popsat jinak než jako jeden velký náročný sprint. Všichni jsme makali na sto procent a v garáži jsme byli doslova od tmy do tmy. Byly to cenné zkušenosti a jsem rád, že se vše i přes drobné zádrhele nakonec podařilo,“ dodává Procházka.

A při svém prvním vystoupení na scéně vozů GT3 se mohl Mirage Motor Sport radovat ze tří umístění na stupních vítězů. Nejvíce zazářil Štefan Rosina, který si při sobotním hodinovém vytrvalostním závodě dojel pro vítězství jak v celkovém pořadí, tak ve třídě E1+3.5. Rosina triumfoval i přesto, že se pro start v závodě rozhodl až na poslední chvíli a jelikož vynechal kvalifikaci, musel startovat z posledního místa. Rudolf Machánek dojel při prvním sprintu jako druhý ve třídě E1+3.5 a Libor Milota obsadil při druhém sprintovém závodě stříbrnou příčku v rámci třídy GT3.

Štefan Rosina dosáhl za volantem žlutého Mercedesu-AMG GT3 na celkové vítězství ve vytrvalostním závodě. Foto: Slovakiaring

V září zahájí tým Mirage Motor Sport testovací program. V jeho rámci ho čeká mimo jiné start v šestihodinovém závodě seriálu Le na Autodromu Most. Pro rok 2022 se plánuje zúčastnit ve vybraných vytrvalostních závodech některé zahraniční série. O tom, s jakým jezdeckým složením v nich stáj nastoupí, se rozhodne během podzimu.

Úvodní foto: GT2 Motorsport

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.