MS superbiků v Mostě: Startovat chtějí i Pešek s Práškem, mluví se také o Fillovi

Karel Hanika není jediným závodníkem, který má zájem zúčastnit se v červenci na divokou kartu podniku MS superbiků v Mostě a doplnit tak ve startovním poli stálého účastníka Olivera Königa. V podniku by totiž rádi startovali také Karel Pešek nebo Michal Prášek. Zcela ze hry navíc není ani Michal Filla.

V mosteckém podniku MS superbiků, který se koná v červenci, by letos teoreticky mohli nastoupit více než dva čeští závodníci. Podle zjištění serveru MotorMix totiž start na severozápadě Čech láká i Karla Peška s Michalem Práškem. Ti tak v pomyslném zástupu zájemců doplňují Karla Haniku, který v Mostě startoval na divokou kartu už loni a letos by si takové vystoupení chtěl "střihnout" znovu. Držitelé divoké karty by doplnili ve startovním poli Olivera Königa. Ten se v barvách stáje Orelac účastní celé sezony.

V Peškově případě už dokonce mají probíhat jednání: "Nemůžu být zatím moc konkrétní a říct, s jakým týmem jednám. Můžu říct pouze to, že můj zájem startovat při podniku MS superbiků v Mostě je velký," uvedl bratr bývalého jezdce MotoGP Lukáše Peška.

V Mostě chce jet také Michal Prášek, který patří mezi superbikovou elitu seriálu Alpe Adria: "Moc rád bych tam letos startoval. Ještě ale uvidíme, jak to všechno dopadne," říká.

Zatímco pro Práška by šlo v MS superbiků o první start, Pešek už s touto sérií zkušeností má. V roce 2016 totiž nastoupil se stájí Tóth při podniku v Jerezu. Připsal si 18. a 19. místo.

Pokud by Pešek skutečně divokou kartu obdržel, nešlo by u něj o první start mezi světovou elitou na Autodromu Most. Loni v říjnu se zde totiž zúčastnil s francouzským týmem Energie Endurance 91 šestihodinového vytrvalostního závodu seriálu EWC.

Filla také kandidátem

Co se startu na divokou kartu v Mostě týče, přichází do úvahy i Michal Filla. Čtyřicetiletý závodník letos působí v italském superbikovém šampionátu v barvách spolupráce italského týmu Barni a srbské stáje Spark. Barni letos navíc účinkuje v MS superbiků s Lucou Bernardim.

Svůj start v Mostě zatím Filla nechce zcela zavrhnout, příliš pravděpodobně ho ale momentálně nevidí: "Je to spíše nepravděpodobné. Ve stejném termínu se totiž koná podnik italského superbikového šampionátu v Misanu. Osobně si navíc myslím, že na to nemám rychlost. Uvidíme, ale zatím spíše ne," uvedl.

Účastník MS superbiků z let 2017 a 2018 Ondřej Ježek ovšem Fillův start nevidí jako nereálný: "Jediní možní adepti jsou podle mě Karel Hanika a Michal Filla. Ten letos jede u Barniho a myslím si, že ze strany sponzora bude velký tlak na to, aby nastoupil," říká Ježek a současně zavrhuje, že by na divokou kartu jel on sám. "Já to budu určitě jenom komentovat pro Nova Sport," dodává.

Do Mostu se nechystá ani Dominik Jůda: "Já už tak nějak ukončil kariéru, takže momentálně nemám v plánu jet žádné závody. A MS superbiků by už stejně pro mě bylo moc. Kdysi jsem startoval ve třídě Superstock, ale na MS superbiků nemáme patrony," prozradil.

Kandidátů se sice nabízí hned několik, Autoklub České republiky však může pro kategorii Superbike (stejně jako pro třídy Supersport a Supersport 300) udělit pouze dvě divoké karty. Neúspěšní žadatelé by se ale teoreticky mohli dostat na rošt jako takzvaní "one event riders", tedy jako jednorázoví účastníci. Ty může do startovního pole donominovat promotér šampionátu, kterým je společnost Dorna.

Úvodní foto: Automotodrom Brno/Lukáš Ston, Karel Pešek via Facebook

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.