Nejdříve trápení s přilnavostí, pak vystavila stopku elektronika. König zažil komplikovaný vstup do nové sezony

Pro Olivera Königa nezačal nový ročník MS superbiků nejlépe. Český závodník úvodní jízdu na australském Phillip Islandu nedokončil kvůli potížím s elektronikou.

"Přerušil se kontakt v nějakém kabelu. Když jsme projížděl zatáčkou, kde jsem vždycky měl vytočenou čtyřku, tak mi najednou na displeji ukazovala zařazenou jedničku. Když jsem ubral plyn, tak mi naopak plyn přidala. Nešlo s ní řadit pořádně, bylo by to nebezpečné. Proto jsem se rozhodl raději zajet k mechanikům," vysvětluje König, proč ze závodu odstoupil.

Ani před těmito problémy ale neměl jezdec stáje Orelac Racing Movisio nakročeno k bodovanému výsledku. Do závodu totiž startoval jako poslední dvacátý druhý. V prvním kole se sice dokázal posunout před jezdce stáje MIE Racing Honda Erica Granada a Hafizhe Syahrina, během dvou kol se ale před něj oba závodníci vrátili. König sice poté ještě získal dvě pozice díky havárii Michaela van der Marka a technickým problémům Toma Sykese, jeho vystoupení ale mělo k ideálu daleko.

"Bylo to náročné, ze začátku jsem byl trochu přibrzděný, neměl jsem dobrý pocit hlavně s gripem na zadním kole," přiznal pražský rodák.

Později už se ale cítil lépe: "Snažil jsem se zrychlovat, což se mi také dařilo. Mé nejrychlejší kolo nemá takovou časovou propastnou ztrátu, jak tomu bylo dříve. Alespoň něco maličko pozitivního," dodává.

Pro Königa šlo teprve o čtvrtý závod v MS superbiků, který nedokončil. Při své premiéře v indonéské Mandalice v roce 2021 nejprve upadl v prvním závodě a do druhého poté již nenastoupil kvůli zranění. Loni po nehodě nedojel do cíle mosteckého superpole závodu.

Nedaří se zrychlit

König se podle svých slov trápí již od druhého volného tréninku: "Od té doby stojíme na jednom místě. Zrychlil jsem pouze o dvě desetiny, což není normální. Museli jsme vyměnit tři motory a zatím nevíme, jak z toho ven," jsou u Orelacu bezradní.

V neděli se König pokusí o reparát. Nejprve nastoupí do superpole závodu od 3:00 hodin našeho času. V 6:00 odstartuje závěrečná jízda víkendu.

Připomeňme, že Phillip Island je místem, kde König dosáhl svého dosud nejlepšího výsledku v MS superbiků. Při loňském posledním závodě zde český jezdec dojel na 14. pozici.

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.