Konečně to vyšlo. Spadl ze mě stres, přiznává König po zisku prvního bodu v MS superbiků

Přeci jen bod. Český jezdec Oliver König se při předposledním podniku letošní sezony MS superbiků v Indonésii zbavil nuly, která od začátku sezony svítila na jeho bodovém kontě. Při závěrečné jízdě víkendu obsadil 15. pozici.

Že by mohl v Mandalice zažít König jeden ze svých lepších víkendů, naznačily už volné tréninky. Na dráze, kde si loni pražský rodák odbyl svůj debut v MS superbiků, totiž rozhodně nebyl jen do počtu. V kombinovaných výsledcích za sebou nechal hned šest jezdců a zajel šestnáctý čas. V superpole si pak vyjel pro start závodních jízd 17. pozici.

Vstup do prvního závodu mu vyšel dobře. Zdárně si poradil s postartovní melou, ve které někteří vycestovali i mimo trať a dostal se na 15. místo. Na poslední bodované příčce ale dlouho nevydržel a postupně se propadl na poslední příčku. Poté ale chytil druhý dech a dotáhl se na Eugena Lavertyho. Tři kola před cílem na Ira zaútočil. Tento pokus mu ale nevyšel.

„Bylo to s ním opravdu hodně drsné. Tlačil jsem na něho. Bylo jen jedno místo, kde bych to mohl zkusit. Udělal jsem to, jenže na výjezdu jsem byl dlouhý a do další zatáčky jsem brzdil ve špinavé stopě, takže jsem dostal highsider a vyjel mimo trať,“ popisuje jezdec Orelacu svůj souboj s vicemistrem světa z roku 2013.

Zmíněné zaváhání nakonec rozhodlo o tom, že místo prvních bodů König pouze vyrovná svůj nejlepší výsledek z mosteckých závodů. Cílem totiž projel jako šestnáctý se ztrátou pouhých 1,2 vteřiny na Kohtu Nozaneho.

„Hodně mě to mrzí, protože jsem doufal v první body,“ smutnil König v cíli.

Bodovaná tečka

V sobotu sice Königa mrzelo, že mu první bod unikl jen těsně, to ale ještě netušil, že o den později už se nuly na kontě konečně zbaví. Nejprve sice dojel v superpole závodě pouze osmnáctý, pak ale přišel druhý závod a ten pro něj skončil patnáctou příčkou.

Původně se sice český jezdec v závěrečné jízdě pohyboval na šestnácté a sedmnácté příčce, pak ale dohnal Leandra Mercada a nakonec mu sebral 15. příčku.

„Podařilo se mi ho předjet, jenže jsem byl moc dlouhý a vrátil mi to zpátky. Ke konci závodu udělal chybu, díky tomu jsem se dostal na patnácté místo,“ řekl König k souboji s jezdcem česko-japonské stáje MIE Racing Honda.

König přiznal, že si díky bodovanému výsledku oddechl: „Spadl ze mě stres, protože jsem rozhodně nechtěl být prvním jezdcem historie, co nezíská ani jeden bod jako stálý účastník. Potěšil mě ale celkový progres víkendu. Mám velkou radost, asi si udělám tetování,“ uvedl s úsměvem.

Königovým výsledkem byl samozřejmě potěšen i jeho manažer Miloš Čihák. Ten měl radost i z Königovy ztráty na vítěze.

„Já jsem nadšený, je to úplná pecka. Oliver si to zasloužil, vybojoval si to. Udělal další krok. Hlavně ztráta 44 vteřin na vítěze je neuvěřitelná,“ komentoval Čihák výkon svého svěřence.

Právě Čihákovi König svůj bod věnoval. Sám Čihák totiž v minulosti v MS superbiků závodil, bodovat se mu ale nikdy nepodařilo. Absolvoval celkem 10 startů v období 2005-2009, vždy jako divoká karta na Automotodromu Brno. Nejlépe obsadil 17. místo v roce 2007.

„Jednou jsem jel patnáctý a v posledním kole mi došel benzín. To on moc dobře ví. Když sem Oliver přecházel z nejslabší kubatury, hodně lidí si ťukalo na čelo. Teď v závodě v Indonésii ukázal, že je pilot a patří sem. Tenhle výsledek mu dodá sebevědomí a už ho bude mít navždy zapsaný,“ dodal Čihák.

König se stal desátým Čechem, který dokázal v MS superbiků bodovat. Před ním se to podařilo Jakubu Smržovi, Karlu Abrahamovi, Ondřeji Ježkovi, Jiřímu Mrkývkovi, Karlu Hanikovi, Františku Mrázkovi, Matěji Smržovi, Jiřímu Dražďákovi a Marku Svobodovi.

Foto: Orelac Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.