Olympionik Hradilek: Ten tahač má sílu

Olympionik Hradilek: Ten tahač má sílu

Už tento víkend se v Praze uskuteční Mistrovství světa ve vodním slalomu. Uspět by si na domácí půdě přál i slalomář Vavřinec Hradilek, který v tom mi

Galavečer Zlatého volantu ozdobí monopost F1 a další unikátní stroje
Reportáž týmu RTR Projects z dvanáctihodinovky ze Spa-Francorchamps
Marcel Kusín pokračuje ve vítězné sérii

Už tento víkend se v Praze uskuteční Mistrovství světa ve vodním slalomu. Uspět by si na domácí půdě přál i slalomář Vavřinec Hradilek, který v tom minulém přijel podpořit tahače stáje MKR Technology do Mostu. Ty stříbrného olympionika z Londýna doslova nadchly. Tentokrát budou truckeři z MKR držet pěsti právě Vávrovi.

 Vávro, jak sis užil své první závody tahačů?

Bylo strašně zajímavé vidět celé to zázemí v paddocku. Běžně se tam člověk nedostane, takže bylo moc fajn prohlédnout si, jak to celé funguje a jak chlapci v těch obrovských tahačích bojují. Rozhodně je to něco jiného, než na co jsem zvyklý. Pro mě bylo parádní si takhle zpestřit víkend.

 

Co ti dosud závodní tahače říkaly? Jak velký jsi fanda motorsportu?

Závody tahačů jsem zatím viděl jen v televizi, takže jsem věděl o co jde, ale nijak přehnaně velký fanoušek motorsportu asi nejsem. Od malička jsem se díval na formule nebo na rallye a jelikož musím, tak auto používám takřka každý den, ale nejsem vyloženě fanda, který by měl po pokojích vylepené plakáty.

 

Jak se vůbec sportovec tvého formátu, který je zvyklý vydávat fyzickou sílu, vlastně dívá na motorsport? Jsou pro tebe piloti sportovci?

Samozřejmě, že jsou. Sám občas zajdu na motokáry, byl jsem i na trenažéru formule 1, takže vím, že je to hodně náročné. Psychicky musíte po celou dobu závodu udržet koncentraci, navíc se celkově srovnat, protože bojujete s velkým přetížením, které tam prostě je. Není to žádná legrace. Tady to auto má přes pět tun, takže to bude hodně náročné.

 

Adam Lacko tě trochu provezl, jaký jsi měl pocit zevnitř tahače?

Už jednou jsem jel v tatrovce, ve speciálu na Dakar, ale tohle je ještě trochu jiné. Každopádně oba stroje jsou hodně masivní a člověk má pocit, že je dominantní. Není z toho moc vidět, což mě překvapilo a říkal mi to i Adam, když jsme projížděli mezi lidmi, kteří si ani neuvědomují, že je vlastně nevidí. Pak, když to odpíchnul, tak mě to pěkně posadilo do sedačky. Ten tahač má sílu a já k tomu mám rozhodně respekt.

 

Co tě vůbec k týmu MKR Technology přivedlo?

Jednou jsme se tak bavili s manažerem týmu a kamarádem Karlem Neffem, který mě pozval a nabídl mi, abych přijel. Jelikož to nemám daleko a měl jsem volno, chtěl jsem se podívat.

 

Stejně jako ty je Karel Neffe olympionik, nicméně zatímco ty jsi kajakář, on je veslař. Mezi touhle dvojicí je od pradávna jistá rivalita, ne?

Není to rivalita, řekl bych, že je to stejné jako mezi každým jiným sportem, akorát oni jezdí pozadu, takže z toho sportu nic moc nemají. My si to prožijeme lépe, máme tam ještě vlnky a válce. (Propukne velký smích, pak mrkne a zvážní.) Tím to ale samozřejmě nijak neshazuji, prostě se to tak říká. Oni nám zase říkají cákalové. Že prý ani nevidíme před sebe, jak nám cáká voda do očí. Je to taková ta zdravá rivalita. Stejně se popíchneme třeba i s Ondrou Synkem. K veslařům mám úctu a nemusí za sebou mít ani velký úspěch, protože je to dřina – hrozně náročný sport hodně o fyzičce, zatímco ten náš je spíš o technice. Obdivuji, jaké oni vydrží dávky.

 

Jak si vůbec užíváš tu dobu od stříbrné olympiády? Co všechno se pro tebe změnilo?

Kromě toho, že udělám víc rozhovorů a lidé mě více poznávají, se toho příliš nezměnilo. Možná jsem se naučil více komunikovat s lidmi a s médii a poznal spoustu zajímavých lidí, za což jsem rád. Mám méně času, ale sám jsem se asi nezměnil. Mám jiné možnosti a to je asi to podstatné.

 

Co tvé nejbližší závodní plány? 

Teď o víkendu se moc těším na Mistrovství světa v Praze. Pro mě je to ohromný závod, řekl bych taková malá olympiáda. Pravda je, že tato sezóna není úplně tou top, ale vstupoval jsem do ní s tím, že si chci trochu odpočinout, což se mi povedlo, a teď doufám, že se mi na mistrovství naopak povede nějaký pěkný výsledek. Pak se budu soustředit na další tři sezóny, které bych chtěl, aby vyvrcholily nějakým pěkným závodem možná v Brazílii.

 

PR / Patrik Pátek – MKR Technology

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0