Ve stopách mladšího bratra. Patrik Knopp odjede v Carbonia Cupu svůj první automobilový závod

Mladší bratr účastníka ADAC GT4 Germany Josefa Knoppa Patrik napodobí svého bratra a i on si vyzkouší automobilové závody. V úterý totiž nastoupí s vozem KTM X-Bow RR do závodu seriálu Carbonia Cup na maďarském Pannonia Ringu. Stejně jako jeho bratr bude hájit barvy stáje RTR projects. Chce se především učit, současně ale nehodlá být jen do počtu.

Sport Patriku Knoppovi rozhodně není cizí. Je totiž boxerským promotérem, který stojí v čele stáje Patron Boxing. Její součástí je mimo jiné i nejlepší český boxer současnosti Vasil Ducár. Ani motorsport ale pro něj není úplně novým prostředím.

"Kdysi jsem odjel několik amatérských motokárových závodů, ale to jsem byl ještě dítě. Vedle toho mám rád také rychlá auta a několik jich vlastním. Na okruhu to ale bude můj první závod v životě," popisuje Knopp svůj dosavadní vztah k rychlým kolům.

Jak už to tak bývá, nápad, že by si zazávodil s RTR projects, se zrodil náhodou: "Spolu s týmem jsem odcestoval na předsezonní testy do Portimaa. Jeden z jezdců se ale nakonec nemohl zúčastnit, protože onemocněl. Tím pádem mi bylo nabídnuto, jestli si to nechci zkusit. Šel jsem do toho a zjistil jsem, že mě to baví a že to navíc není se mnou úplně špatné. Později jsme proto testovali ještě v Brně a nakonec přišla nabídka, jestli si nechci zazávodit," říká Knopp.

Do svého premiérového závodu na okruzích jde Patrik s realistickými cíli. To ale neznamená, že by chtěl hrát druhé housle.

"Budu mít radost hlavně z toho, když se mi to podaří v pořádku dojet. Pokud bych se ale dostal třeba do středu pole, bylo by to samozřejmě skvělé. Podle časů, které jsem zajížděl v testech, bych určitě nemusel být jenom do počtu," je Knopp mírně optimistický.

Pokud bude vystoupení na Pannonia Ringu vydařené, nevylučuje Knopp, že se letos zúčastní i dalších závodů Carbonia Cupu: "Jestli to půjde dobře, klidně bych si ještě jeden závod letos dal," nebrání se.

Patrik se v akci ukáže pouhé dva dny poté, co jeho bratr Josef reprezentoval spolu se svým parťákem Matějem Pavlíčkem stáj RTR projects při podniku ADAC GT4 Germany na Nürburgringu. Při něm se dvojice blýskla zejména v neděli. Skončila totiž na celkovém šestnáctém místě a k bodu jí chybělo jen jedno místo. Současně skončila devátá mezi juniory.

Mareček se těší na nový asfalt

Patrik Knopp ovšem nebude jediným závodníkem stáje RTR projects, který bude na Pannonia Ringu bojovat o body do hodnocení skupiny C5. Nastoupí totiž také Jan Mareček, který navíc bude mít na co navazovat. Z předchozích pěti závodů totiž vytěžil tři triumfy a v průběžném pořadí vede s náskokem 18 bodů. Jeho nejbližší pronásledovatel Miroslav Šimon navíc bude na Pannonia Ringu chybět.

"Tři roky jsem tu nezávodil. Jsem zvědavý, jaké to bude na novém asfaltu. Mám tento okruh rád. Je to technická trať, která vozům KTM sedí. Je to sice takový starší okruh, pro menší auta typu KTM je ale velmi vhodný, stejně tak jako všechny ostatní tratě, které jsou stavěny spíše pro motorky. Bude horko, takže je jasné, že vozy nebudou fungovat úplně optimálně. V takovýchto teplotách se auta hodně zahřívají a zas tolik nejedou. V minulosti se tu i hodně opotřebovávaly gumy, s novým asfaltem by to ale mohlo být jiné," říká Mareček.

RTR projects je letos zatím ve třídě C5 dominantní. Zvítězilo totiž ve všech dosavadních závodech. Kromě třech triumfů Jana Marečka se dvakrát postavil na nejvyšší stupeň také Milan Sitnianský.

Foto: RTR projects

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.