Petr Ptáček absolvoval čtvrtý podnik v TRS

Petr Ptáček absolvoval čtvrtý podnik v TRS

Český závodník Petr Ptáček má za sebou svůj čtvrtý podnik v Toyota Racing Series, který se během uplynulého víkendu uskutečnil na okruhu Bruce McLare

Ptáčka zlobila v Cromwellu technika
Staněk blízko neoficiálnímu rekordu mosteckého autodromu
Formule Renault: Pro Ptáčka skončil závod v první zatáčce

Český závodník Petr Ptáček má za sebou svůj čtvrtý podnik v Toyota Racing Series, který se během uplynulého víkendu uskutečnil na okruhu Bruce McLarena v Taupu.

Týden po pódiovém úspěchu v Hampton Downs Motorsport Parku čekal na Petra Ptáčka během uplynulého víkendu další podnik Toyota Racing Series. Již čtvrté a zároveň předposlední klání letošní sezony hostil okruh Bruce McLarena v Taupu. Stejně jako v případě předcházejícího podniku v Hampton Downs se i tento skládal ze čtveřice jízd, když se jakožto náhrada za zrušenou třetí jízdu v Teretonze uskutečnilo o jeden závod více.

Víkend nezačal pro Petra ideálně. Ve volných trénincích se sice český závodník dokázal umisťovat v nejlepší desítce, život mu ovšem komplikovaly potíže s elektronikou. Smůla zůstala na patách pražského rodáka nalepena také v páteční kvalifikaci pro první závod. V ní se totiž opět o slovo přihlásily problémy se zavěšením, které Petrovi nedovolily zajet slušné rychlé kolo a ve výsledkové listině obsadil poslední 16. příčku.

“V první kvalifikaci jsem nebyl schopen zajet pořádné kolo, neboť zavěšení levého předního kola z mého vozu na rovince kompletně odlétlo. Šroub prasknul a zlomil se. Byl to neuspokojivý začátek,” řekl ke svému kvalifikačnímu nezdaru Petr.

Po potížích v prvním kvalifikačním klání tak musel český závodník, který byl během týdne potvrzen jako jezdec stáje Bhaitech Racing pro letošní sezonu Eurocupu Formule Renault, zahájit úvodní jízdu víkendu z chvostu startovního pole. Během závodu se Petrovi dařilo postupovat vzhůru, když dokázal vystoupat až na 10. přìčku. I tentokrát ale přišly problémy se zavěšením, tentokrát se zadním, které si poškodil po kontaktu v závěru závodu. Tento problém zapříčinil po odjezdu safety caru, který se na trati objevil po potížích Parkera Lockeho, pád českého závodníka až na 15. místo.

Zatímco úvodní závod víkendu Petrovi moc důvodů k radosti nepřinesl, v případě toho druhého již byla štěstěna k českému závodníkovi o něco přívětivější. Po startu z 10. místa, které si vybojoval ve druhé kvalifikaci, se totiž dokázal v závodě brzy posunout na sedmou příčku a dokonce se mu dařilo atakovat vedoucí skupinu. Svou pozici ovšem vylepšit nedokázal a cílovou pásku tak proťal jako sedmý.

“Moje tempo bylo dobré a tvrdě jsem tlačil, abych zkusil ovlivnit boj o pódiové pozice. Ke konci závodu se ale zadní část mého vozu neovládala perfektně a nemohl jsem vylepšit sedmé místo.”

Výsledek z druhé jízdy znamenal, že na startu třetího závodu víkendu v neděli patřilo Petrovi sedmé místo. Tato pozice se navíc po startu podařila českému závodníkovi vylepšit, když se posunul na šestou příčku, kterou okupoval ještě šest kol před cílem. Poté však Petra potkaly další technické potíže, tentokrát v podobě problémů s motorem, kvůli kterým byl v závěrečných kolech odsunut až na 11. příčku.

“Měl jsem opravdu dobrý start a cítil jsem se sebejistě. Ale selhání se vrátilo a bylo to horší. Musel jsem hned třikrát startovat motor, zatímco jsem byl na závodní dráze. Měl jsem děsivý pocit, když jsem spadl na 11. místo.”

Závěrečný závod víkendu, do kterého se Petr znovu kvalifikoval na desáté příčce, zdařilou tečku za podnikem v Taupu nepřinesl. Pro českého pilota totiž skončil závod předčasně, když kolidoval s Parkerem Lockem a pro oba závod skončil.

“Potíže, které jsme během tohoto víkendu měli, byly neuvěřitelné a muset bojovat s opakujícími se problémy nebyla zábava. Pozitivní bylo, že jsem pokračoval v učení a získal body. Zkušenosti jako tyto nemohou nikdy ochladit moji lásku k závodění a pouze mě učiní silnějším. Příští víkend budu během posledních závodů pekelně tlačit a doufat, že se tým postará o to, že mechanické problémy zůstanou daleko,” shrnul Ptáček uplynulý víkend.

Do finále sezony, které se uskuteční během nadcházejícího víkendu na okruhu Chrise Amona ve Feildingu, vstoupí Petr Ptáček se 119 body jako 11. muž průběžného pořadí. V pozici lídra šampionátu zahájí závěrečný podnik Liam Lawson (278 bodů). Novozélanďan, který se v Taupu radoval z triumfu v prvním závodě, ovšem nebude mít na růžích ustláno. Pouhých pět bodů za Lawsonem totiž číhá na druhém místě jeho krajan Marcus Armstrong, který v Taupu slavil naopak v závěrečné jízdě. S matematickou šancí na zisk titulu zahájí klání také třetí Lucas Auer (225 bodů), jenž v Taupu ukořistil ve druhé jízdě své premiérové vítězství v šampionátu, dále čtvrtý Raoul Hyman (222 bodů) a také pátý Esteban Muth (200 bodů). Také Belgičan se na okruhu Bruce McLarena zapsal mezi vítěze, když opanoval třetí závod.

COMMENTS

WORDPRESS: 2
  • comment-avatar
    Josefus 2 years ago

    Takových talentů jako je Ptáček by naše země potřebovala 20. Další selekcí v průběhu následujících let by pak snad bylo možné vygenerovat nového Engeho.

  • comment-avatar

    Takových talentů je tu mnohem více jak 20, bohužel nemají takové finanční zázemí …

  • DISQUS: 0