Petr Ptáček má za sebou premiéru v Toyota Racing Series

Petr Ptáček má za sebou premiéru v Toyota Racing Series

Petr Ptáček absolvoval tento víkend v novozélandském Cromwellu svůj debut v šampionátu Toyota Racing Series. Během tohoto víkendu odstartovala v novoz

Staněk blízko neoficiálnímu rekordu mosteckého autodromu
Ptáček si v neděli připsal šest bodů
Ptáčka zlobila v Cromwellu technika

Petr Ptáček absolvoval tento víkend v novozélandském Cromwellu svůj debut v šampionátu Toyota Racing Series.

Během tohoto víkendu odstartovala v novozélandském Cromwellu na okruhu Highlands Motorsport Park letošní sezona šampionátu Toyota Racing Series. Zimní série, ve které se v minulosti představili jezdci jako například Brendon Hartley, Mitch Evans, Daniil Kvyat, Alex Lynn, Lance Stroll nebo Lando Norris, také ve svém 15. ročníku nabídne startovní listinu obsahující řadu zajímavých jmen. V akci letos uvidíme mimo jiné pilota Evropské F3 a juniora Ferrari Marcuse Armstronga nebo také novopečeného člena juniorského programu Red Bullu Lucase Auera, jehož jsme v uplynulých čtyřech sezonách vídali jako pilota Mercedesu v DTM a v letošním roce se představí v japonské Super Formuli. Startovní listina letošního ročníku ovšem bude zajímavá také pro oko tuzemského fanouška, neboť poprvé v historii bude mít v šampionátu své zastoupení Česká republika a to zásluhou Petra Ptáčka. 16letý závodník bude jedním ze čtveřice jezdců hájících barvy stáje Giles Motorsport.

Premiéra v šampionátu skončila pro pražského rodáka trojicí umístění v nejlepší desítce a ziskem celkem 130 bodů. Do prvního závodu víkendu, který byl na programu v sobotu, se Petr dokázal kvalifikovat na osmém místě. Úvodní závod ovšem pro českého závodníka neproběhl bez problémů, když si na jednom z obrubníků Petrův vůz přivodil poškození zavěsení zadního kola. I přes tuto nepříjemnost ale Petr dokázal oproti své startovní pozici jednu příčku vydělat a v cíli byl odmávnut jako sedmý.

“Se sedmou pozicí jsem byl docela spokojený, protože vůz se vzadu hodně smýkal a musel jsem pracovat pěkně tvrdě, abych neztratil moc času,” zhodnotil Petr svůj první závod.

Nedělní program odstartoval pro českého závodníka velice slibně, když si čtvrtým časem ve druhé kvalifikaci zajistil pro start závěrečného třetího závodu start ze druhé řady.

Do druhé jízdy ovšem ještě piloti odstartovali podle výsledků prvního závodu, avšak s tím rozdílem, že došlo k otočení nejlepší šestice. Ani na druhý pokus ovšem Petrovi nebyl dopřán bezproblémový závod a tentokrát mu život komplikovalo palivové čerpadlo. I přesto ale Petr dokončil závod, který byl ovlivněn dvojicí červených vlajek, na osmém místě. V závěru pilot Giles Motorsportu vydělal jednu příčku po nehodě Lucase Auera, který dvě kola před cílem havaroval a postaral se tak o druhé ze zmíněných červených vlajek, jenž závod předčasně ukončily.

“Můj motor zhasl při cestě na startovní rošt, což bylo zvláštní. Moje tempo bylo zpočátku v pořádku. Ztrácel jsem pouze desetinu na nejrychlejší kluky, ale v devátém kole pak můj motor zhasl zcela. Musel jsem zastavit a restartovat všechny systémy. Byl to znepokojující moment, ale zvládl jsem se znovu rozjet a dokončit.”

V závěrečném závodě úvodního podniku sezony, který byl odstartován na mokré trati a za safety carem, pak Petr dokázal využít startu ze čtvrtého místa a dojel si pro nejlepší výsledek víkendu. Svou startovní pozici sice až do cíle udržet nedokázal, když jej v posledním kole udolal týmový kolega Raoul Hyman, s pátým místem byl ale Petr v cíli spokojen.

“Když byla trať mokrá, měli jsme výborné tempo, ale když trať oschla, nastavení již nebylo tak efektivní. Pořád je ale pěkné zakončit víkend pozitivně a přidat nějaké další body do mého celkového součtu.”

Nyní již Petr upírá svou pozornost k nadcházejícímu podniku, který se uskuteční příští týden v Teretonze.

“Navzdory troše smůly jsem měl docela dobrý start do série a vytvořil jsem si platformu, na které mohu stavět v dalších podnicích. Pole Toyota Racing Series je tento rok skutečně silné a já jsem nejvíce nezkušený jezdec ve vedoucím balíku. Ale rozhodně jsem se zabydlel dobře v mém novém týmu a ve svém zbrusu novém voze.Je to dobrý pocit a doufám, že můžu v Teretonze udělat ještě větší pokrok.”

Po úvodním podniku patří Petrovi v celkovém pořadí pátá příčka. V čele šampionátu figuruje se 199 body Liam Lawson, který si v Cromwellu připsal prvenství v prvním a třetím závodě. Druhá příčka patří Marcusi Armstrongovi (194 bodů), třetí Raoulu Hymanovi (181 bodů) a čtvrtá Brendonu Leitchovi (160 bodů), který se po penalizaci Estebana Mutha radoval z vítězství ve druhém závodě.

COMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Josefus 2 years ago

    Petr Ptáček – největší česká naděje. A za ním dlouho dlouho dlouho nic……………..

  • DISQUS: 0