"Holky z kanclu" míří na Dakar. Manažerka Hlavatá a bývalá motorkářka Budínová pojedou s netradičním logem Podpatky na plynu

Lenka Hlavatá a a Gabriela Budínová se chtějí příští rok stát první českou čistě ženskou posádkou na Rallye Dakar.

Hlavatá - výkonná ředitelka české poradenské skupiny HPCG a zakladatelka ocenění Český Goodwill - si tak chce splnit svůj velký sen. Naproti tomu Budínová, kterou budou sportovní fanoušci znát spíš pod dívčím jménem Novotná, už na Dakaru dvakrát startovala na motorce. Na Rallye Dakar 2023 by měly usednout do buginy Can-Am.

"Absolvovat Rallye Dakar je snem každého automobilového nadšence, mě nevyjímaje. Walt Disney jednou řekl: ‘Když o tom dokážeš snít, dokážeš to i udělat.‘ A nebyla bych to já, abych se nepokusila tato slova naplnit, nota bene, když se řízením projektů do značné míry živím,“ uvedla Hlavatá, která má zkušenosti z amatérských automobilových soutěží a závodů do vrchu.

Zatímco Hlavatá je úspěšná manažerka, Budínová se živí jako překladatelka a tlumočnice francouzského a anglického jazyka a také jako koučka a expertka na práci s talentem. Proto si posádka říká "Holky z kanclu". O tom, že se do silně mužského světa Dakaru nebojí a naopak chtějí využít toho, že jde o půvabné a milé dámy, svědčí i oficiální logo a název celého projektu: Podpatky na plynu.

Na představení týmu také obě ženy dorazily ve slušivých šatech a skutečně s podpatky. "Byl to dress code, ale závodit v nich nehodláme," prohodila s úsměvem Hlavatá.

Na svoji navigátorku narazila vlastně náhodou. Před rokem jsem během lockdownu viděla nějaký starší rozhovor s Gábinou a tam říkala, že by se chtěla na Dakar vrátit jako navigátorka. Tak jsem se s ní spojila a nakonec naše spolupráce klapla," vzpomíná pilotka.

"Navigační část mě na dakarském závodě vždycky bavila ze všeho nejvíc a bylo mým snem si to ještě někdy zopakovat. Měla jsem proto opravdu velkou radost, když mě Lenka se svým plánem oslovila. Navíc ryze dámská posádka, to tu ještě v historii Česka ani Slovenska nebylo,“ řekla Budínová s tím, že s rozhodnutím neváhala ani minutu.

Dámy nyní čeká náročný rok plný příprav, jezdeckých a navigačních tréninků. Chybět nebude ani fyzická a mentální příprava. Součástí "zahřívacího" roku 2022 bude také jednání s partnery projektu Podpatky na plynu. "Rozpočet na Dakar máme přibližně 12 až 15 milionů korun," poohalila Hlavatá finanční zákulisí startu buginy na slavné soutěži.

Foto: Marcela Svobodová

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.