Macík zvítězil podruhé za sebou ve Zlatém volantu, ocenění převzal i legendární Fittipaldi

Vítězem ankety Zlatý volant za rok 2021 se stejně jako v jejím předchozím ročníku stal jezdec dálkových rallye Martin Macík. Ve Zlatých řídítkách obhájil vítězství Martin Michek, talentem roku se stal Erik Cais a Cena Elišky Junkové pro nejlepší českou závodnici putuje do rukou Gabriely Jílkové. Oceněni byli také Emerson Fittipaldi (osobnost světového motorsportu v kategorii automobilů), Peter Baláž (osobnost světového motorsportu v kategorii motocyklů), Karel Loprais (cena pořadatele in memoriam) i Jan Froněk (Zlaté oko).

Ve čtvrtek 17. března se v budově Autoklubu České republiky v Praze uskutečnil slavnostní galavečer, na němž byla předána ocenění ankety Zlatý volant za ročník 2021. O konečných výsledcích rozhodovalo z 50 % hlasování fanoušků. Stejnou měrou ovšem do nich promluvil také názor odborné poroty složené z předních českých motoristických novinářů.

Macík podruhé vítězem

V hlavní kategorii Zlatý volant se do finále probojovala trojice Jan Kopecký, Erik Cais a Martin Macík. Po fanouškovském hlasování, které bylo ukončeno v neděli 27. února, se nacházel v čele Cais. Jen o necelá 4 % za ním ale zaostával Macík a po hlasování odborné poroty se účastník Rallye Dakar v kategorii kamionů před Caise posunul. Připsal si tak své druhé vítězství v anketě. Nejvíce hlasů obdržel již v předchozím ročníku. Skutečný zlatý volant si ale odnesl až letos. Loni totiž převzal pouze skleněnou trofej.

"Teď už mám konečně radost," řekl Macík na pódiu s úsměvem. Současně ale neočekává, že by cenu získal i příští rok. "Nemůžu říct, že bych byl s touto sezonou spokojen. Pro mě je hlavní disciplínou Dakar. Ten se ale bohužel tento rok nepovedl (7. místo - pozn. red.), takže nepředpokládám, že bych tu stál i příští rok. O to větší radost ale mám, že tady stojím teď. Minulý rok byl totiž opravdu úspěch. Čtvrté místo a tři vyhrané etapy (na Rallye Dakar - pozn. red.) pro mě znamenaly hodně," dodal.

Martin Macík předstihl po hlasování odborné poroty Erika Caise. Foto: Zlatý volant via Facebook

Michek odměněn za rekord

Stejného vítěze jako v předchozím ročníku přinesla i kategorie Zlatá řídítka. Zde opět zvítězil Martin Michek. Ten se stejně jako Martin Macík věnuje dálkové rallye a loni zazářil na Dakaru 10. místem, čímž vyrovnal výsledek Stanislava Zlocha z roku 1998 a tím pádem i historicky nejlepší český výsledek v kategorii motocyklů.

Kromě Michka se mezi finálovou trojici dostali také plochodrážní závodník Václav Milík, který po fanouškovském hlasování vedl, a také loňský účastník mistrovství světa třídy Moto3 Filip Salač. Michek se vyhlášení nemohl zúčastnit a cenu tak za něj převzal rallyeový závodník Erik Cais.

Cais se v průběhu večera objevil na pódiu ještě jednou. Zlínský jezdec byl totiž zvolen talentem roku. Na jeho vítězství to v tomto hodnocení vypadalo už po fanouškovském hlasování, kde obdržel 40,62 % procent hlasů.

Cais se loni soustředil zejména na rallyeové ME, kde obsadil celkovou šestou příčku. Blýsknul se ale také při své premiéře ve WRC. Při Katalánské rallye totiž dojel třetí v hodnocení WRC2. Kromě něj se mezi finalisty kategorie talent roku probojovali i bývalý motokárista a v současnosti závodník do vrchu Adam Kowalski a také účastník MS třídy Supersport 300 Oliver König, který se ale loni objevil i při závěrečném podniku MS superbiků v Indonésii nebo při šestihodinovce v Mostě.

Jílková zamíří do GT3

Cenu Elišky Junkové pro nejlepší závodnici si za své výkony v seriálu ADAC GT4 Germany, kde spolu se svým parťákem Robertem Haubem získala dvě pódia a celkové osmé místo, vysloužila Gabriela Jílková. Ještě před začátkem německého šampionátu navíc vyhrála loni s Haubem i titul v zimní GT Winter Series. Jílkové dělali ve finále společnost vrchařka Kristýna Fillová spolu s autokrosovou závodnicí Eliškou Pytlounovou, která dostala nejvíce hlasů od fanoušků.

Kvůli závodním povinnostem, které ji o víkendu čekají v USA, si Jílková nemohla převzít cenu osobně. Zaskočili tak za ni její sestra Viktorie a manažer Jiří Košta. Ten navíc prozradil zajímavou informaci.

"Můžu odhalit, že v roce 2023 pojedeme s Mercedesem v GT3. Bude to GT World Challenge a GT Open. V GT World Challenge letos pojede například i Valentino Rossi, takže když Bůh dá a všechno půjde podle plánu, bude Gabča stát na roštu proti této legendě," uvedl.

Oceněné legendy

Udělovaly se rovněž ceny pro osobnosti světového motorsportu. Tu v kategorii motocyklů převzal slovenský jezdec Peter Baláž, desetinásobný mistr Československa. V kategorii automobilů pak dostal toto ocenění dvojnásobný mistr světa F1 nebo také vítěz dvou ročníků závodu 500 mil Indianapolis Emerson Fittipaldi.

"Mým dobrým přítelem je Giacomo Agostini, který dostal ocenění před dvěma lety, pak jména jako Mika Häkkinen, Michael Schumacher, Hans Stuck a další slavní šampioni. Být v takové společnosti je skvělé a je to pro mě velká čest," uvedla 75letá brazilská legenda.

Prahu navštívila legenda. Slavnostního galavečera se zúčastnil i dvojnásobný mistr světa F1 Emerson Fittipaldi. Foto: Zlatý volant via Facebook

Cenu in memoriam obdržel od pořadatelů také šestinásobný vítěz Rallye Dakar Karel Loprais. Ten nás opustil na konci loňského roku ve věku 72 let. S prázdnou neopustil galavečer ani fotograf Jan Froněk, který získal Zlaté oko za snímek s názvem Kamikaze. Na něm je zachycen jezdec Toyoty ve WRC Takamoto Kacuta, který po jednom ze skoků na Finské rallye letí vzduchem.

Úvodní foto: Zlatý volant via Facebook

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.