Polák na Slovakiaringu: Prohraný souboj v závěru, strach o kamaráda i body

Čtvrtý letošní podnik seriálu Alpe Adria na Slovakiaringu přinesl Stanislavu Polákovi v kategorii Superbike dva bodované výsledky. V sobotu skončil patnáctý poté, co podlehl v závěrečných momentech Richardu Balcarovi. V neděli si polepšil na 11. místo a to i přesto, že závod absolvoval ve strachu o svého kamaráda Martina Vašulína. Odvezl si ale i jedno pódiové umístění v rámci mistrovství Slovenska.

Na začátku víkendu dělalo závodníkovi stáje GT2 Motorsport problém dostat se do tempa. Vlažnější byl v jeho podání i vstup do sobotní jízdy.

"Na začátku jsem byl docela dost opatrný. To asi byla chyba. V prvních kolech to ale zkrátka bývá tak, že dochází ke kontaktům a incidentům. Nechtěl jsem proto riskovat a něčemu takovému jsem se snažil vyhnout," vysvětluje.

S každým dalším kolem se ovšem začínal cítit lépe a dokonce se zdálo, že by se mohl dostat z 15. místa nahoru: "Později jsem se dostal do tempa a v posledních třech kolech jsem dokonce bojoval o čtrnácté místo s Richardem Balcarem. S ním jsem si asi třikrát vyměnil pozici. Celé poslední kolo jsem jel před ním. I v poslední zatáčce jsem byl na 14. příčce," popisuje Polák.

Nakonec ale přeci jen skončil patnáctý: "Na výjezdu z poslední zatáčky se Balcar dostal vedle mě a nakonec jsem s ním prohrál. V cíli nás dělilo pouze 66 tisícin. To je asi tak půl motorky. Byl jsem tedy zklamaný, že jsem tuto pozici neuhájil," mrzelo českého jezdce.

Sobota sice neměla pro Poláka nejšťastnější konec, neděle ale v jeho případě byla jinou písničkou. Oproti sobotnímu výsledku si totiž polepšil o čtyři místa a obsadil 11. příčku.

"V neděli to bylo lepší. Cítil jsem se daleko lépe. Nevím, čím to bylo. Zkrátka mi dlouho trvá, než se dostanu do tempa," byl spokojen se svým vystoupením.

Nechybělo navíc mnoho a mohla z toho být nejlepší desítka: "Doháněl jsem rakouského závodníka Martina Tritschera. Tři kola před koncem už mi ale klouzala pneumatika, tak jsem to raději vzdal a dojel do cíle na jistotu."

Druhý závod víkendu byl pro Poláka náročný také psychicky. Mohly za to události z jízdy třídy Superstock 1000, která skončila zhruba deset minut před startem superbikového závodu: "Havaroval tam můj kamarád Martin Vašulín. Odvezla ho sanitka a my nevěděli, co s ním je. Před startem to tedy nebylo příjemné," přibližuje, co se mu honilo hlavou.

Vašulín nakonec z nehody vyvázl ze zlomenou nohou a zápěstím. Už podstoupil také operaci.

Polák na Slovensku nebodoval pouze do šampionátu Alpe Adria, ale také do českého a slovenského hodnocení. V rámci mistrovství České republiky si připsal sedmé a páté místo. Ve slovenské klasifikaci skončil v sobotu čtvrtý a v neděli dokonce vystoupal na pódium. Obsadil totiž třetí pozici.

Foto: Archiv Stanislav Poláka

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.