Ptáček v Ardenách bez bodů

Petru Ptáčkovi se v podniku Eurocupu formule Renault na okruhu Spa-Francorchamps bodovat nepodařilo. V obou závodech skončil třináctý.

Víkend v motorsportu: Češi se představí na formulové i automobilové scéně
Ptáček po penalizacích nakonec v prvním závodě pátý
Ptáčkovi se prodlouží závodnický půst o tři týdny

O víkendu pokračovala sedmým podnikem letošní sezona Eurocupu formule Renault. Dějištěm tohoto klání byl belgický okruh Spa-Francorchamps, kde se série představila v rámci doprovodného programu tamního čtyřiadvacetihodinového závodu. Předchozí podnik v Barceloně českému jezdci Petru Ptáčkovi žádné body nepřinesl. Před startem belgického závodního víkendu tak jistě bylo jeho cílem katalánské vystoupení odčinit. To se ale pilotovi stáje R-ace GP nepodařilo.

Již ve středu, kdy podnik odstartoval testovacími jízdami, se Petr pohyboval ve druhé desítce. Zatímco první privátní test na mokré dráze skončil pro Ptáčka jedenáctým časem, druhý privátní test se již jel na suchu a český pilot v něm skončil patnáctý. V poslední středeční jízdě, kterou byl první kolektivní test, si pak znovu pohoršil. Obsadil šestnáctou příčku.

Čtvrtek ovšem zahájil o něco lépe. V závěrečném druhém kolektivním testu pronikl do nejlepší desítky, když skončil desátý. V úvodní kvalifikaci, která rozhodovala o pořadí pro druhý víkendový závod, se ale znovu v pořadí propadl. Bylo z toho pouze předposlední sedmnácté místo.

V páteční kvalifikaci pro úvodní jízdu víkendu se Petr na osychající trati opět umístil mimo nejlepší desítku. Obsadil patnáctou příčku. Poté již přišel na řadu úvodní závod víkendu. Ptáček do něj nakonec nevyrážel z patnáctého místa, na kterém se kvalifikoval, ale ze čtrnáctého. David Vidales, kterému tato příčka měla patřit původně, si totiž do belgického podniku přenesl z Barcelony čtyřmístnou penalizaci.

Jezdci si ale v pátek příliš nezazávodili. Závod byl totiž zastaven již v pátém kole kvůli silnému dešti a havárii Reshada de Geruse. Udělovaly se tak pouze poloviční body. Ptáček ale nezískal žádné. Obsadil třináctou příčku.

Petru Ptáčkovi skončila páteční “šichta” předčasně. Foto: Petr Ptáček/Facebook

Na startu sobotní druhé jízdy měl Ptáček původně stát jako sedmnáctý, nakonec ale začínal o tři pozice výše. Devátý nejrychlejší muž čtvrteční kvalifikace Lorenzo Colombo totiž nenastoupil, neboť mu při PCR testu na koronavirus praskla žilka v nosu. Nakonec chyběl i Paul Aron. Estonec se sice kvalifikoval jako dvanáctý, po zaváděcím kole ovšem zamířil do boxů a odstoupil. Dále Ptáček těžil ze skutečnosti, že Reshad de Gerus startoval po páteční havárii z boxů.

Závod začínal na mokré trati. V průběhu závodu ovšem nebyl očekáván žádný déšť. Někteří se proto rozhodli nazout suché pneumatiky. Mezi takové patřil i Petr. Jiní zase ale zvolili gumy do mokra, což se nakonec ukázalo jako vhodnější volba. Ptáček projel cílem jako třináctý a ani ve druhém belgickém závodě tím pádem nebodoval.

Osmý podnik letošní sezony Eurocupu formule Renault bude hostit během nadcházejícího víkendu Imola. Tam se série představí jako součást doprovodného programu Velké ceny Emilia Romagna formule 1.

Výsledky prvního závodu víkendu: 1. Franco Colapinto (Argentina, MP Motorsport) 4 kola, 2. Victor Martins (Francie, ART Grand Prix) +0,936, 3. Ugo de Wilde (Belgie, Arden) +5,358… 13. Petr Ptáček (Česká republika, R-ace GP) +25,790.

Výsledky druhého závodu víkendu: 1. Alex Quinn (Velká Británie, Arden) 14 kol, 2. Ugo de Wilde (Belgie, Arden) +11,871, 3. Grégoire Saucy (Švýcarsko, ART Grand Prix) +24,429… 13. Petr Ptáček (Česká republika, R-ace GP) +1:01,376.

Průběžné pořadí jezdců: 1. Victor Martins (Francie, ART Grand Prix) 247 bodů, 2. Caio Collet (Brazílie, R-ace GP) 224 bodů, 3. David Vidales (Španělsko, JD Motorsport) 143 bodů… 14. Petr Ptáček (Česká republika, R-ace GP) 30 bodů.

Titulní fotografie: Petr Ptáček/Facebook