Rekord Masarykova okruhu útoku F1 odolal, historické tabulky se ale přepisují

Rekord Masarykova okruhu útoku F1 odolal, historické tabulky se ale přepisují

Rok starý oficiální traťový rekord Masarykova okruhu zůstává po víkendových Masaryk Racing Days nezměněn. Přesto si rakouský závodním Ingo Gerstl z Br

Jezdci K&K Racing Teamu vyráží do Brna na první ze dvou finálových podniků
Šenkýř Motorsport 2013 – Brno Epilog
ETCC Brno to nejsou jen závodní auta

Rok starý oficiální traťový rekord Masarykova okruhu zůstává po víkendových Masaryk Racing Days nezměněn. Přesto si rakouský závodním Ingo Gerstl z Brna odváží nový zápis v historických tabulkách. Své nejrychlejší kvalifikační kolo zajel průměrnou rychlostí 200,664 kilometrů v hodině. Magická dvousetkilometrová hranice byla při oficiálním závodním programu prolomena poprvé v historii okruhu.

 Gerstl deklasoval soupeře, prohrál jen s časomírou

Ingo Gerstl na monopostu Toro Rosso STR1 byl jasným favoritem obou víkendových závodů BOSS GP. V sobotu ráno v kvalifikaci zajel Rakušan nejrychlejší kolo za 1:36,932 a zajistil si tak pole position s náskokem víc jak sedmi vteřin na druhého Christofa von Grünigena. Zároveň tak těsně překonal dvousetkilometrovou hranici průměrné rychlosti na jedno kolo. V rámci závodního programu se to stalo poprvé v historii Masarykova okruhu, v minulosti tuto hranici prolomili jen závodníci F1 při exhibičních jízdách. Pro srovnání – držitel absolutního motocyklového rekordu Marc Marquez dosáhl ve svém nejlepším kole rychlosti 169,7 km/h.

Masarykův okruh tak čekal i na pokoření oficiálního rekordu, který od loňska činí 1:39,093. Přepsán může být pouze časem, který je zajet v závodě. V něm už ale Gerstl přelomový kvalifikační výsledek potvrdit nedokázal. Svoji roli sehrálo horké počasí, které panovalo po celý víkend, část prvního závodu navíc poznamenal incident Wolfganga Jordana, jehož monopost F1 Benetton ztratil v průběhu prvního kola pneumatiku. Kvůli odstranění nepojízdného monopostu musely vozy F1 deset minut ze závodu odkroužit za safety carem. Ani v neděli pak nový rekord nepadl. „Bohužel v Brně nestartoval Klaas Zwart, určitě by to s ním byla velká bitva. Samozřejmě jsem ale šťastný za vítězství. Udělali jsme velký krok v boji o letošní titul,“ konstatoval Gerstl.

Veronika Cichá, která závodí v barvách týmu H&A Racing s monopostem Dallara GP2, prolomila smůlu, která ji letos provází a závody dokončila na 14. resp. 12. místě.

Velkým „gétéčkům“ vládlo Sládečkovo BMW, slabší kubaturu opanovala patnáctiletá Maďarka

V nejatraktivnější „neformulové“ divizi 4 nad 2000 ccm soupeře deklasoval Filip Sládečka, který startoval v barvách Šenkýř Motorsport s novým přírůstkem do garáže brněnského týmu – BMW M6 GT3. V kvalifikaci stlačil čas na jedno kolo pod dvě minuty, a poté ovládl sobotní sprint i večerní vytrvalostní závod. V nedělním sprintu se pak musel spokojit s druhým místem, překonal jej německý jezdec Fritz K. s vozem Porsche 997 GT2.

Ve slabší třídě do 2000 nenašla v obou závodech přemožitele teprve patnáctiletá maďarská závodnice Vivien Keszthelyi s vozem Audi TT Cup. Mezi sportovními speciály se pak prosadil Aleš Jirásek s vozem Praga  R1T, který v obou sprintech dojel třetí.

Epilog 24H přepíše dějiny, vzpomínková jízda na Marca Simoncelliho se konat bude

Nabitý závodní podzim na Masarykově okruhu pokračuje za čtyři týdny posledním letošním mistrovským závodem Czech Drift Series, který se přesunul z původního společného termínu se závodem Epilog.

Právě tradiční vytrvalostní závod se totiž po dohodě s promotérskou organizací Creventic změnil z původní dvanáctihodinovky na plnohodnotný čtyřiadvacetihodinový formát. Poprvé v historii České republiky si tak budou moci fanoušci užít skutečný čtyřiadvacetihodinový profesionální závod. „Momentálně je ve startovní listině víc jak padesát aut, většinou atraktivních gétéček nebo speciálů,“ nastínila manažerka závodu Jana Božková.

Vytrvalostní závod odstartuje v sobotu 15. října ve 12.00 a skončí přesně o 24 hodin později, tedy v neděli opět v poledne. Vstupenky jsou již v předprodeji online.

Kvůli změně formátu Epilog 24H musela ze svého tradičního termínu ustoupit oblíbená Motoshow Rekord – vzpomínková jízda na Marca Simoncelliho spojená s pokusem o překonání rekordu v počtu motorek jedoucích po dráze.

„Bohužel jsme nenašli volný termín, ve kterém by se akce mohla konat v tradičním formátu. Tradici ale nechceme porušit, obzvlášť když je letošní výročí úmrtí Marca půlkulaté. Akci jsme přesunuli sváteční pátek 28. října a bude se konat v komornějším formátu pouze jako vzpomínková jízda. Vrátíme se tak symbolicky k původní myšlence, na níž oblíbená akce vznikla – uctít památku oblíbeného jezdce, jehož smrt zasáhla celý svět MotoGP. V roce 2017 ale akci opět vrátíme plnohodnotný formát s pokusem o rekord a volnými jízdami motorek,“ nastínila výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0