Slibná rychlost a optimismus před finále ADAC. RTR projects dalo při premiéře v DTM Trophy zabrat soupeřům

Velice konkurenceschopné tempo i start z první řady, ale bohužel chybělo štěstí. Tak by se dalo popsat vystoupení jezdce stáje RTR projects Josefa Knoppa při závěrečném podniku letošní sezony DTM Trophy na Hockenheimringu, kde nastoupil jakožto hostující závodník.

Jakožto hostující účastník nemělo RTR projects nárok na zisk bodů do šampionátu a do víkendu navíc nešlo ani s velkými ambicemi. Hlavními cíli týmu totiž bylo připravit se na finálový podnik ADAC GT4 Germany, který se pojede rovněž na Hockenheimringu, a také poznání nového prostředí. Už od začátku víkendu ale bylo jasné, že brněnská stáj rozhodně nebude pouze do počtu. Zatímco v prvním volném tréninku totiž zajel Josef Knopp slušný šestý čas, v tom druhém zazářil ještě více a zvítězil.

Sobota se ale vyvedla o něco méně. Nejprve Knoppovi nevyšla v kvalifikaci sázka na odlišnou strategii v porovnání se soupeři a pro start prvního závodu si vyjel 11. příčku.

"Osmdesát procent jezdců nejprve vyjelo na starých gumách, aby si zahřálo brzdy, auto a motor. Pak teprve přezuli na nové pneumatiky. Já vyjel rovnou na nových pneumatikách a kvůli zahřívání jsem se tak trochu okradl o čas v době, kdy nové pneumatiky fungovaly nejlépe. Navíc jsme úplně ideálně netrefili ani nastavení," řekl Knopp k sobotní kvalifikaci.

V závodě se ovšem rozhodně nenudil. Podstoupil mnoho soubojů a cílem nakonec projel jako dvanáctý. Nakonec byl ale klasifikován jako čtrnáctý, neboť sportovní komisaři se mu rozhodli udělit desetisekundový trest za kolizi s Nickem Hanckem ve vlásence Spitzkehre.

Nedělní první řada

Pro neděli udělali u RTR projects na voze KTM X-Bow GT4 změny v nastavení. A hned bylo jasné, že se vydali správným směrem. Knopp totiž zajel v kvalifikaci třetí čas a díky penalizaci Vincenta Andronaca vyrážel dokonce jako druhý. Naděje na dobrý výsledek ale byly krátce po startu pryč.

"Po startu jsme jeli se soupeřem bok po boku. Po přeletu přes obrubník v první zatáčce ale u mě došlo k technické závadě a musel jsem odstoupit. Byl jsem z toho sice zklamaný, ale to je motorsport," mrzelo Knoppa.

I navzdory smolnému konci víkendu si ale Knopp odvezl z Německa také pozitiva: "I přesto, že trať Hockenheimring není pro KTM zrovna nejsnazší kvůli dlouhé rovince před zatáčkou Spitzkehre, tak si tu před posledním podnikem ADAC GT4 Germany věřím. V jiných úsecích trati jsem měl totiž dobrou rychlost. Do víkendu půjdu s optimismem a budu doufat v dobrý výsledek," těší se Knopp na finále ADAC GT4 Germany.

Majitel týmu Tomáš Miniberger je za možnost vyzkoušet si nový šampionát rád. Rovněž zdůrazňuje, že DTM Trophy je v některých ohledech k vozu KTM X-Bow GT4 přívětivější než ADAC GT4 Germany.

„Nyní můžeme porovnat, jak v těchto šampionátech funguje BoP. A jak se ukazuje, BoP, které se používá v ADAC, nás znevýhodňuje,“ vysvětluje Miniberger.

Systém Balance of Performance se v DTM Trophy liší zejména svou pružností. Bývá totiž upravován hned během závodního víkendu v závislosti na výsledcích. V ADAC GT4 Germany zůstává BoP pro všechny vozy během víkendu stejné.

Sezona ADAC GT4 Germany vyvrcholí na Hockenheimringu o víkendu 22.-23. října, tedy za necelé dva týdny.

Foto: RTR projects

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.