RTR Projects se po dvou letech vrací do Barcelony, poměří síly i s hvězdou MotoGP

Stáj RTR Projects se o víkendu po dvou letech opět zúčastní závodu 24 hodin Barcelona. S vozem KTM X-Bow GTX se pokusí vybojovat co nejlepší výsledek posádka ve složení Tomáš Miniberger, Sergej Pavlovec, Erik Janiš, Petr Lisa a JM Littman. Jedním ze soupeřů této pětice bude i vítěz tří závodů MotoGP Miguel Oliveira.

Závod 24 hodin Barcelona přinesl v minulosti stáji RTR Projects nejeden úspěch. Nejvíce důvodů k radosti zde měla v roce 2019, kdy její posádka Tomáš Miniberger – Jan Krabec – Erik Janiš – Petr Lisa – Daniel Skalický vybojovala s vozem KTM X-Bow GT4 vítězství ve třídě SP3. A letos se brněnský tým zúčastní tohoto závodu znovu. Poprvé se tak stane s vozem KTM X-Bow GTX. V něm uvidíme mimo jiné i tři vítěze z roku 2019. Kromě majitele týmu Tomáše Minibergera znovu nastoupí i Petr Lisa s Erikem Janišem. Zbylá dvě místa zaplní Sergej Pavlovec a zkušený britský jezdec JM Littman.

Na barcelonský start se letos u RTR Projects připravovali zejména při podnicích ESET Cupu. Vytrvalostní závody se ale v tomto seriálu jezdí pouze na jednu hodinu. U týmu si tak uvědomují, že španělské dobrodružství pro ně bude něčím úplně jiným.

„Bude daleko větší provoz. Dále za volantem čelíte mnohem větší zátěži. Každý odjedeme v podstatě pět hodinových vytrvalostí. Jede se i v noci. Nebude to lehké. Určitě nás potrápí i technika. Jezdec musí nejen jezdit stabilní časy, ale také sledovat stav auta. Když přestane něco fungovat nebo se objeví náznaky, že je něco špatně, musíte to ihned hlásit a okamžitě se musí začít s opravou. Takový závod nevyhrajete nejrychlejším časem v kvalifikaci. Vyhraje ten, kdo stráví v boxech nejméně času a komu se vyhnou problémy,“ popisuje nástrahy závodu Tomáš Miniberger.

S KTM X-Bow GTX nastoupí stáj RTR Projects v Barceloně poprvé. Foto: RTR Projects

Stáj by i letos ráda rozšířila svou sbírku trofejí z tohoto závodu a odvezla si umístění na stupních vítězů. Konkurence ve třídě GTX ovšem rozhodně nebude malá.

„Určitě by nám udělalo radost pódium. Jsou zde ale čtyři úplně stejná KTM X-Bow GTX, která jsou v podstatě stejně rychlá. Kromě nich tu jedou další čtyři vozy. Tato třída je hodně nabitá. Nebude to jednoduché,“ dodává Miniberger.

Trojnásobný vítěz MotoGP jedním ze soupeřů

Stáji RTR Projects se ve třídě GTX postaví mimo jiné i vůz KTM X-Bow GTX týmu True Racing se startovním číslem 716. Ten budí v paddocku nemalý rozruch. Jedním z členů jeho posádky je totiž jezdec tovární stáje KTM v MotoGP Miguel Oliveira, který si v královské kubatuře mistrovství světa silničních motocyklů již připsal na konto tři triumfy. Z možnosti zazávodit si proti jezdci tohoto formátu jsou u české stáje nadšeni. S Portugalcem již rovněž přišli do kontaktu.

„Je to celebrita dvoukolových závodů. Je to jako kdyby s námi jel George Russell nebo třeba Max Verstappen. Má tu speciální pozornost a zázemí. KTM je trochu jiný tým. O své klientské stáje se stará. Jsme všichni v jednom hospitality, sedíme s Oliveirou u jednoho stolu a bavíme se. Je to pro nás všechny zpříjemnění. Budujeme tak vztahy v této oranžové rodině. I on je tu jako člen této rodiny,“ říká Miniberger.

Se stejným vozem jako RTR Projects nastoupí mimo jiné i elitní závodník MotoGP Miguel Oliveira. Foto: KTM X-Bow

Program letošního ročníku 24 hodin Barcelona odstartoval ve čtvrtek dvojicí neoficiálních soukromých testů. V pátek se od 9:00 konal ještě třetí test. Oficiální část podniku odstartuje ve 12:00 volným tréninkem. V 17:50 se GT vozy vydají do kvalifikace. Poslední možnost nachystat se na závod pak bude představovat od 21:00 noční trénink. Závod startuje v sobotu ve 12:00.

Úvodní foto: RTR Projects

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.