Úspěšný návrat z dovolené. Celý víkend byl pozitivní, radoval se Salač po vylepšení nejlepšího výsledku v Moto2

Znovu v nejlepší desítce, tentokrát dokonce devátý. Filipu Salačovi se podařilo v prvním závodě Moto2 po letní přestávce na okruhu Silverstone navázat na formu z červnové Velké ceny Nizozemska. V cíli tak byl pochopitelně spokojen a mrzela ho pouze kvalifikace.

"Celý víkend byl pro nás pozitivní, udělali jsme další krok dopředu, vyjma kvalifikace, kde jsem jezdil sám a nepovedlo se mi zajet ideálně rychlé kolo, které by mě na roštu posunulo," hodnotil jezdec stáje Gresini své vystoupení v Silverstone.

Do nedělního závodu musel rodák z Mladé Boleslavi vyrážet až jako sedmnáctý. Dařilo se mu ale předjíždět a ze šesté řady se brzy propracoval výše. O svém konečném výsledku definitivně rozhodl dvě kola před koncem, kdy zdolal Manuela Gonzáleze. Českého jezdce mohl těšit také fakt, že do cíle dojel jako druhý nejlepší z letošních nováčků. Více se dařilo pouze Alonsu Lópezovi. Španěl strávil většinu závodu na prvním místě a na druhou pozici se propadl až v závěru posledního kola, kdy ho pokořil krajan Augusto Fernández.

Že by mohl přijít další dobrý výsledek, Salač tušil už od ranního warm-upu: "Skončil jsem pátý a těšil se do závodu. V závodě jsem měl dobrý start, v prvním kole jsem předjel čtyři jezdce a snažil jsem se posouvat dopředu. Jel jsem za Viettim a tempo bylo hodně dobré. Motorka fungovala skvěle," říká.

V závěru si poradil i s opotřebením přední pneumatiky: "Měl jsem problém s dobržďováním, ale nakonec se mi podařilo předjet i Gonzálese a bylo z toho deváté místo. To znamená nejlepší výsledek sezony. Jsem spokojený a musíme s týmem pracovat stejně jako teď, přijdou ještě lepší výsledky," uzavřel Salač.

Pro jezdce stáje Gresini šlo o druhé letošní umístění v nejlepší desítce. To první získal při předchozím závodě v nizozemském Assenu, který dokončil jako desátý. Kromě těchto dvou závodů se mu podařilo získat body také v Austinu (14. místo), Algarve (14. místo), Le Mans (15. místo) a Mugellu (14. místo). Na kontě tak má už 21 bodů, díky kterým mu náleží v průběžném pořadí 20. příčka. Začíná tak stále více získávat navrch před týmovým kolegou Alessandrem Zacconem. Italský nováček je se šesti body dvacátý šestý.

Pro Salače šlo na okruhu Silverstone o druhý bodovaný výsledek. Skóroval zde již loni. Tehdy ještě jako jezdec třídy Moto3 projel cílem jako patnáctý. Letos se současně postaral o první český bodovaný výsledek na této dráze v Moto2. V roce 2010 se zde totiž nepodařilo bodovat Karlu Abrahamovi ani Lukáši Peškovi. Zatímco Abraham tehdy odstoupil po kolizi se soupeřem, Pešek byl klasifikován jako dvacátý.

Salačův výkonnostní vzestup a posun do elitní desítky přichází ve vhodnou chvíli. Momentálně se totiž začíná rozbíhat přestupový kolotoč a český jezdec si tak říká o prodloužení smlouvy s týmem Gresini, u kterého před sezonou podepsal pouze na rok 2022.

Foto: Gresini

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.