Jsem na sebe naštvaný, říká Salač po chybě v poslední zatáčce. Stříbro věnoval Dupasquierovi

Ze svého premiérového umístění ve třídě Moto2 měl Filip Salač po skončení Velké ceny Thajska pochopitelně radost. Mrzela ho však chyba, kterou udělal v poslední zatáčce krátce před zastavením závodu a kvůli které přišel o vítězství. Stříbrný výsledek věnoval svému zesnulému kamarádovi Jasonu Dupasquierovi.

"V lepší výsledek jsem tu ani nemohl doufat. Rád bych za něj týmu poděkoval. Pro tento závod mi totiž připravili perfektní motorku, zvláště pak do těchto náročných podmínek. To všechno navíc museli udělat na poslední chvíli," složil český jezdec poklonu svým mechanikům.

Původně se zdálo, že třída Moto2 pojede na suchu. V době, kdy už byli jezdci na startovním roštu, ovšem začalo pršet. Týmy tak dostaly od ředitelství závodu o pět minut navíc, aby mohli přezout na mokré gumy a přizpůsobit nastavení motorek.

Salačovi tyto složité podmínky sedly. Hned od úvodních metrů se propracovával pořadím vzhůru a když upadl Cameron Beaubier, patřila mu již třetí pozice. Tu ale ještě před koncem prvního kola ztratil poté, co chyboval v první zatáčce.

Pódiové naděje českého jezdce ale tímto nezhasly. Naopak. V dalším průběhu závodu totiž postupně zdolal Jakea Dixona, Alonsa Lópeze a Aróna Caneta a ujal se vedení. Jezdec týmu Gresini poté dlouho směřoval za triumfem. Osm kol před koncem byl ale Salač znovu široký v poslední zatáčce, čehož využil k posunu do čela Tony Arbolino. Krátce poté byly vyvěšeny červené vlajky kvůli zhoršujícím se podmínkám. Původně sice bylo v plánu závod restartovat na pět kol a jezdci už dokonce najížděli na rošt, kvůli špatné viditelnosti byl ale závod definitivně ukončen. Salače tak chyba z poslední zatáčky stála vítězství. Na Arbolina ztratil jen 251 tisícin.

"Za tu chybu z poslední zatáčky jsem na sebe naštvaný. Stála mě totiž vítězství. To by bylo opravdu z říše snů," mrzelo Salače. "S prací, kterou jsme až do dneška odvedli, jsem ale spokojen. Rád bych poděkoval rodině, sponzorům a celému týmu," dodal.

V cíli si Salač vzpomněl i na Jasona Dupasquiera. S ním se Filip potkával na závodní dráze ve třídě Moto3 v letech 2020 a 2021. Švýcar ale poté zahynul ve věku 19 let po havárii při kvalifikaci na loňskou Velkou cenu Itálie. Salač, kterého s Dupasquierem pojilo velké přátelství, se poté vrátil z týmu Snipers do stáje PrüstelGP, aby svého kamaráda ve zbytku sezony nahradil.

"Toto pódium je pro Jasona," věnoval Salač Dupasquierovi svůj thajský úspěch.

Ačkoli ve třídě Moto2 se Salačovi podařilo dojet na pódiu poprvé, o jeho první stupně vítězů v mistrovství světa nejde. Loňskou Velkou cenu Francie v Le Mans totiž dokončil ve třídě Moto3 na druhé příčce za Sergiem Garcíou. Shodou okolností se i tehdy závodilo na mokru.

Současně jde o třetí české pódium ve třídě Moto2. Autorem předchozích dvou je Karel Abraham. Na obě dosáhl během sezony 2010. Tehdy dojel nejprve třetí při Velké ceně Japonska v Motegi a poté ovládl Velkou cenu Valencie.

V Thajsku sice nebyly odjety dvě třetiny závodu a z tohoto důvodu se udělovaly jen poloviční body, i devítibodový zisk ovšem Salačovi pomohl k posunu v průběžném pořadí. Přeskočil totiž Barryho Baltuse a je dvacátý.

Další závod čeká na Salače za dva týdny na australském Phillip Islandu. Tam dosud startoval jen v roce 2019 ve třídě Moto3. Tehdy ale pro něj měl závod hořký konec. Po startu z 19. pozice se sice byl schopen propracovat až na čtvrtou příčku a bojoval o stupně vítězů, poté ho ale sestřelil Alonso López a český jezdec nedojel.

Foto: Gresini

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.