Salač přijíždí i do Valencie s bolavou rukou. Nad jeho účastí pořád visí otazník

Na oblíbené trati, ale s bolestí. Filip Salač by měl tento víkend absolvovat ve španělské Valencii poslední závod své premiérové sezony v Moto2. Účast jezdce stáje Gresini ale bude definitivně potvrzena až po pátečním prvním volném tréninku.

S bolestí levé ruky se Salač potýká již od havárie v kvalifikaci na Velkou cenu Malajsie v Sepangu, která se uskutečnila před dvěma týdny. Do závodu byl sice schopen nastoupit a z 18. pozice se dokonce posunul na jedenáctou, zejména v závěrečných kolech se ale trápil. Ve čtvrtek před Velkou cenou Valencie podstoupil jezdec stáje Gresini další zdravotní prohlídku. Po ní ale dospěli lékaři k závěru, že se na našeho reprezentanta podívají ještě jednou po pátečním prvním volném tréninku a až poté padne definitivní rozhodnutí, zda se bude moci postavit na start.

Rodák z Mladé Boleslavi si nedělá iluze a ví, že pokud nastoupí, nečeká ho nic snadného: „Tentokrát to bude obtížnější, protože má ruka je po nehodě v Malajsii stále zraněná. Rozhodně to bude hodně bolet. Udělám ale všechno proto, abych dosáhl v posledním závodě sezony na dobrý výsledek,“ je Salač odhodlaný.

Okruh Ricarda Torma ve Valencii se u českého jezdce řadí mezi oblíbené. Má na něj rovněž příjemné vzpomínky.

„Valencie patří mezi jednu z mých oblíbených tratí. V minulých letech jsem zde navíc často bojoval o stupně vítězů,“ dodává český jezdec.

Umístění mezi nejlepší trojicí měl Salač ve Valencii na dosah v letech 2019 a 2021, kdy ještě působil v nejslabší kubatuře Moto3. Zatímco v roce 2019 zde obsadil páté místo, loni z toho byla dokonce čtvrtá příčka. Kromě vydařených vystoupení ale zažil Salač na tomto okruhu také trápení. V roce 2020 si zde po havárii v tréninku poranil hrudník a tím pro něj skončil nejen závodní víkend, ale také celá sezona.

Do tohoto víkendu Salač vstupuje jako dvacátý muž průběžného pořadí. Dosud posbíral 42 bodů. Stále se ale může posunout dopředu. Musel by ovšem zažít velmi vydařený závod. Zatímco na šestnáctého Fermína Aldeguera ztrácí 25 bodů, sedmnáctý Manuel González má o 24 bodů více,  osmnáctý Jeremy Alcoba o 22 a devatenáctý Sam Lowes o 13. Britský závodník ovšem ve Valencii nenastoupí. Pořád ho totiž trápí levé rameno, které si vykloubil po pádu v Silverstone.

Na dvacátém místě má Salač už slušný náskok. Matematicky ho mohou stále pokořit Barry Baltus (-12 bodů) a Lorenzo Dalla Porta (-23 bodů). Aby se jim ale něco takového podařilo, museli by podat o poznání lepší výkony, než které předvedli v předchozích závodech. Dalla Portovi by dokonce pomohla už jen výhra.

Připomeňme, že když naposledy absolvoval ve Valencii závod Moto2 český jezdec, skončilo to velkým úspěchem. Karel Abraham si zde totiž v roce 2010 dojel pro své jediné vítězství v kariéře. Šlo o jeho poslední závod v Moto2, po kterém zamířil do MotoGP.

Foto: Gresini Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.