Salač vybojoval v Le Mans své první pódium, dojel druhý

Filip Salač se při Velké ceně Francie v Le Mans dočkal svého premiérového umístění na stupních vítězů. Do cíle dorazil jako druhý.

Závod se konal na osychající trati. Salačovi patřilo na startovním roštu sedmé místo, které si vyjel v sobotní kvalifikaci. Brzy se ale byl schopen propracovat až na druhou pozici a když v závěru prvního kola upadl Niccoló Antonelli, stal se český závodník novým vedoucím mužem závodu.

Již ve druhém kole ale Salač o první příčku přišel. Nejprve ho z čela sesadil Riccardo Rossi. Ital ale vzápětí udělal chybu a Salač byl opět první. Nakonec ale Salačovi přeci jen na konci druhého okruhu vedení nepatřilo. Předjel ho totiž Sergio García. Vedoucí dvojice poté začala soupeřům ujíždět.

Ve třináctém kole se Salač na okamžik ukázal ve vedení znovu, když využil Garcíovy chyby. Španěl se ale krátce na to vrátil zpět na první místo a poté už ho na cestě za vítězstvím nikdo nezastavil. Salač projel pod šachovnicovou vlajkou jako druhý připsal si své první umístění na stupních vítězů v mistrovství světa.

Jezdec české národnosti vystoupil v kolotoči MotoGP na pódium po necelých dvou letech. Před Salačem se to naposledy povedlo Jakubu Kornfeilovi, když dokončil jako třetí Velkou cenu Nizozemska 2019 v Assenu.

Dalším závodem letošní sezony bude za dva týdny Velká cena Itálie v Mugellu.

Výsledky závodu: 1. Sergio García (Španělsko, Gaviota GASGAS Aspar Team, GASGAS) 42:21,172, 2. Filip Salač (Česká republika, Rivacold Snipers Team, Honda) +2,349, 3. Riccardo Rossi (Itálie, BOE Owlride, KTM) +5,589.

Průběžné pořadí šampionátu: 1. Pedro Acosta (Španělsko, Red Bull KTM Ajo, KTM) 103 bodů, 2. Sergio García (Španělsko, Gaviota GASGAS Aspar Team, GASGAS) 49 bodů, 3. Andrea Migno (Itálie, Rivacold Snipers Team, Honda) 47 bodů…9. Filip Salač (Česká republika, Rivacold Snipers Team, Honda) 30 bodů.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Rivacold Snipers Team

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.