Salač zamíří o třídu výš. Příští rok pojede Moto2 za Gresiniho

Filip Salač se v sezoně 2022 přesune do kategorie Moto2. V ní bude mladoboleslavský rodák hájit barvy stáje Gresini.

Během nadcházejícího víkendu čeká Filipa Salače další letošní podnik mistrovství světa silničních motocyklů. Tím bude Velká cena San Marina na okruhu v Misanu. A do provincie Rimini, kde trať leží, přijíždí mladoboleslavský rodák s jistotou, že zde půjde o jedno z jeho posledních vystoupení ve třídě Moto3. Ve čtvrtek totiž bylo oznámeno, že se pro sezonu 2022 přesune do Moto2. Zde bude hájit barvy stáje Gresini. Jezdeckou sestavu s ním u italského týmu utvoří Alessandro Zaccone. Toho letos můžeme vídat v MotoE, kde před závěrečnými dvěma závody v Misanu vede průběžné pořadí.

„Jsem strašně rád, že příští rok mám možnost jet Moto2 u týmu Gresini, protože si myslím, že je to jeden z nejlepších týmů v Moto2 a mají opravdu hodně zkušeností. Po hodně dlouhém dohadování o příští sezoně to dobře dopadlo a jsem za to opravdu rád. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na tom podíleli a nejvíce prezidentovi Autoklubu České republiky panu Šťovíčkovi. Každopádně teď mám před sebou do konce sezony ještě další závody a budu moci jet s čistou hlavou. Už se těším, až začnou testy na příští rok. Doufám, že se mi bude dařit, dám do toho všechno,“ říká Salač.

Se stájí Gresini podepsal Salač smlouvu na jeden rok. Podle prezidenta Autoklubu České republiky Jana Šťovíčka jsou ale součástí kontraktu různé opce a tým plánuje se Salačem dlouhodobější spolupráci.

Tým byl založen v roce 1997 Faustem Gresinim, dvojnásobným mistrem světa třídy do 125 ccm z let 1985 a 1987, který zemřel v únoru letošního roku po těžkém průběhu koronaviru. V posledních letech má své zastoupení ve všech třídách MS včetně MotoGP. V prostřední třídě se v minulosti dvakrát radoval mimo jiné i z jezdeckého titulu. Zatímco v roce 2001, kdy ještě střední kubatura nesla název do 250 ccm, slavil v barvách stáje Daijiro Kato, v sezoně 2010 se stal jako jezdec Gresiniho historicky prvním šampionem Moto2 Toni Elias.

Filip Salač bude v příští sezoně Moto2 sedlat motocykl stáje Gresini. Foto: Gresini Racing

Salač bude prvním Čechem v Moto2 od roku 2017. Za tým Willirace tehdy nastoupil v Brně na divokou kartu Karel Hanika. Kdybychom chtěli najít posledního našeho reprezentanta, který v této kubatuře odjel celou sezonu, museli bychom se vrátit do roku 2010. Tehdy absolvoval kompletní ročník Karel Abraham. Pro brněnského jezdce se jednalo o poslední sezonu před přestupem do MotoGP, kterou završil vítězstvím při závěrečném závodě ve Valencii.

Úvodní foto: Prüstel GP

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.