Slibná rychlost, velká rána i slzy. Buggyra má za sebou premiéru v 24H Series

Posádka stáje Buggyra ve složení Adam Lacko, Aliyyah Kolocová a Yasmeen Kolocová byla v závodě 12 hodin Spa-Francorchamps zapojena do boje o vítězství ve třídě GT4. Její účinkování ale nakonec skončilo už v sobotu po smyku Yasmeen Kolocové a následné srážce s jiným vozem.

Druhé místo v kvalifikaci, boj o vítězství v závodě a nakonec velká rána, která ukončila naděje. I tak by se dala ve zkratce shrnout premiéra stáje Buggyra v seriálu 24H Series. Ta se o víkendu uskutečnila při dvanáctihodinovém závodě v belgickém Spa-Francorchamps. Do vozu Mercedes-AMG GT4 usedly sestry Aliyyah a Yasmeen Kolocovy a spolu s nimi také Adam Lacko. Mistr Evropy v závodech tahačů z roku 2017 tak navázal na svou minulost s vozy GT a na působení v seriálech jako FIA GT, ADAC GT Masters nebo Le Mans Series. S vozem třídy GT4 šlo ale o jeho první vystoupení.

S páteční kvalifikací, jejíž výsledky byly určeny podle průměrů časů všech tří členů posádky, mohli být v táboře stáje spokojeni. Ve třídě GT4 totiž trojice obsadila druhou pozici a kdyby Aliyyah Kolocová nebyla zdržena jedním ze soupeřů, mohlo z toho být i pole position.

Závod byl rozdělen do dvou částí. Zatímco v sobotu bylo na programu prvních pět a půl hodiny, v neděli zbývajících šest a půl. Aliyyah Kolocové se sice nevyvedl start, do konce svého úseku se ale dokázala vrátit na druhou příčku, na které předávala auto Adamu Lackovi. Slibně rozjetý závod ale nakonec pro Buggyru skončil už necelé dvě hodiny před koncem sobotní části. Yasmeen Kolocová se totiž roztočila a nestačil se jí vyhnout jeden z vozů specifikace TCR, který se zrovna pokoušel předjet jiné auto. Následovala velká rána a odstoupení.

"Na onboardu jsem viděla, že jsem příliš brzy šlápla na plyn a ztratila kontrolu nad vozem. Bohužel jsem byla na špatném místě a pilot auta třídy TCR mě trefil na předek. Jak mě ujistil šéf jeho týmu, šlo prostě o závodní incident. Snažil se vyhnout kolizi s jiným vozem a místo něj trefil mě. Takové věci se na trati stávají," uvedla Yasmeen ke svému incidentu.

Krátce po nehodě jsme mohli být svědky toho, jaké sesterské pouto mezi dvojčaty Kolocovými funguje. Yasmeen totiž skončila v slzách a Aliyyah ji přišla utěšovat. Doprovodila ji i do zdravotnického centra, kde musela Yasmeen povinně podstoupit vyšetření.

"Samozřejmě mě štve, že auto takto dopadlo. Oceňuji, že Aliyyah byla se mnou. Díky tomu už se cítím lépe, dodala Yasmeen.

Šéfinženýra Erika Janiše odstoupení mrzelo. Věřil totiž, že tým zvolil dobrou strategii: "Snažili jsme se využít velké kapacity naší nádrže a jeli prakticky až na doraz. Prodlužovali jsme stinty našich jezdců, co to šlo. Hlavně Adama jsme využili v maximální možné míře. V konečné fázi ta strategie vycházela na výbornou, protože jsme měli ušetřenu jednu zastávku v boxech," vysvětloval.

Aliyyah Kolocovou sice trochu zaskočil start, Spa se ale zařadilo mezi její oblíbené tratě: "Start ve vytrvalosti je trochu jiný, než na co jsem zvyklá. Vedoucí auta měla zelenou a já ještě točila volantem v poslední zatáčce, takže jsem trochu ztratila. Jinak se mi ale jelo skvěle. Bylo to poprvé, co jsem závodila ve Spa a byla to i premiéra v dlouhém vytrvalostním závodě. Je to úplně nová zkušenost, moc jsem si to užila. Spa-Francorchamps je okruh, na kterém touží startovat každý jezdec. A už teď vím, že je to jedna z mých nejoblíbenějších tratí," uvedla.

Adam Lacko ohodnotil své vystoupení následovně: "Do auta jsem po hodině a půl nastupoval s tím, že mám jet jen jeden stint. Ale tím, že jsme dvakrát měli takzvaný code 60, což znamená zpomalit na 60 km/h, tak jsem v autě zůstal dvě hodiny. Zavzpomínal jsem tak na staré časy, kdy jsem jezdil vytrvalostní závody," řekl.

Závod ve Spa-Francorchamps nebyl pro Buggyru posledním, který letos ve 24H Series odjela. V listopadu se totiž chystá i na dvacetičtyřhodinovku v americkém Sebringu.

Úvodní foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.