Mít titul v rukou? To znamená dvě výhry, ví Šmarda v Porsche Sports Cup

Je jen jedna cesta, jak mít titul ve svých rukou. Dvakrát zvítězit. Josef Šmarda jde do posledního podniku letošní sezony Porsche Sports Cup Deutschland s jasným plánem a ambicí stáhnout miniaturní náskok na čelo šampionátu.

Má jen o čtyři a půl bodu méně než první jezdec průběžného pořadí. Aktuálně je ale českokanadský pilot týmu Mičánek Motorsport až na čtvrtém místě ve třídě Driver´s Competition Pro. Minimální rozdíly na čele tabulky ukazují, jak extrémně vyrovnaný letos šampionát je.

A Šmarda moc dobře ví, že pokud v něm chce zvítězit, musí o víkendu na Hockenheimringu předvést precizní jízdu. „Nebudu spoléhat na blesky z čistého nebe v podobě chyb, které udělají soupeři. Jediná možnost, jak mít titul v ruce, je v obou závodech zvítězit a získat klíčový bodový náskok,“ říká před rozhodujícím víkendem sedmašedesátiletý závodník.

Navázat bude chtít na loňský rok, kdy právě na Hockenheimringu ovládl jubilejní stý závod oblíbeného šampionátu určeného pro vozy Porsche. Teď chce tento výsledek zopakovat. A navíc zdvojit během jediného víkendu.

„Jsem na to maximálně koncentrovaný, jedu na okruh, který znám, mám ho rád a není na něm žádná záludnost,“ dotýká se Šmarda posledního závodního víkendu v Misanu, kde musel bojovat nepřesným měřením kvůli jinak umístěné měřicí linii na dráze. Právě o tisíciny vteřiny ve třídě Driver´s Competition Pro jde.

„Tak blízko prvního místa jsem nebyl. Nikdy ten šampionát nebyl tak vyrovnaný a nikdy nebyly rozdíly v časech tak extrémně nízké. Pokud to porovnám s rokem 2012, tak je to jako pravěk. Horší auta, jiné podmínky, mnohem méně přesné měření,“ vypočítává, kam se šampionát posunul.

Že je před Šmardou těžký úkol, si závodník uvědomuje. Dvě vítězství jsou totiž v takto konkurenčním prostředí obrovské sousto. „Budu o něho usilovat a nechci si připouštět jinou variantu. Zároveň ale vím, že pokud nevyjde toto, chci být v celkovém pořadí do třetího místa a zajistit si účast na slavnostním vyhlášení šampionátu – pokud tedy letos bude a nezhatí jej opět covid,“ připomíná Šmarda loňskou sezonu, kdy byl ceremoniál zrušen a český pilot si tak musel pohár právě za celkové třetí místo převzít „na dálku“.

Závodníky během víkendu čekají dvě pětadvacetiminutové rozjížďky, o titulu bude definitivně jasno v neděli odpoledne.

Foto: Gruppe C

 

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.