Test zakončený stříbrnou tečkou. Smejkal si v Histo Cupu dojel pro první bednu s Cuprou

Původně vyrazil Vít Smejkal do Mostu jenom na testy, nakonec se tu ale zúčastnil i závodu Histo Cupu a mohl slavit své první pódiové umístění za volantem vozu Cupra Leon TCR. V klání open cars vozů kategorie TCO do 3000 ccm dorazil do cíle jako druhý.

"Nejprve jsme chtěli v Mostě jenom testovat. Jezdili jsme tu už od čtvrtka a v pátek jsme měli skončit. Nakonec jsme ale dostali od pořadatelů nabídku zúčastnit se také sobotního závodu a přijali jsme ji,“ přibližuje Smejkal, jak se jeho start rodil na poslední chvíli.

Mezi přihlášenými byl možná Smejkal jedním z posledních, ve výsledkové listině ale rozhodně ne. Podařila se mu už dopolední kvalifikace, ve které zajel třetí čas. V cíli závodu ovšem mohl být ještě spokojenější. Pod šachovnicovou vlajkou byl totiž odmávnut jako druhý a připsal si tak své první pódiové umístění za volantem vozu Cupra Leon TCR.

Jak už to ale tak bývá, cesta za stříbrem pochopitelně nebyla jednoduchá. Smejkalovi dal totiž zabrat Mario Huber. Rakouský jezdec závodil s vozem Volkswagenem Golf GTI TCR a do závodu se kvalifikoval před Smejkalem jako druhý.

„Organizátoři se z bezpečnostních důvodů rozhodli závod odstartovat pod žlutými vlajkami, takže na startu nebyla k předjetí žádná šance. Později se mi ale před něj podařilo dostat a jel jsem před ním. Pak přišly ještě jednou žluté vlajky a on toho využil k tomu, aby se ke mně dotáhl. Snažil se, ale pohlídal jsem si ho,“ popisuje jezdec stáje Expres auto svůj souboj s Huberem.

Jediným jezdcem, který byl v Mostě nad Smejkalovy síly, byl jeho krajan a kamarád Petr Čížek. Mostecký jezdec, který letos vybojoval celkové třetí místo v seriálu TCR Eastern Europe, projel cílem s náskokem zhruba čtyř sekund před Smejkalem.

„Petr si jel na čele svůj závod a zvítězil stylem start-cíl. Už je to vyzrálý jezdec a v Mostě se mu letos při TCR Eastern Europe dařilo. V prvním závodě nestačil jenom na Petra Fulína, takže se něco takového dalo čekat,“ smeknul před svým kamarádem.

Sezona 2023 ve fázi příprav

Smejkal se nijak netají svým cílem zúčastnit se v roce 2023 celé sezony TCR Eastern Europe. Na něm už začal pracovat.

„Už jsme zahájili jednání a tak dále, zatím je ale vše teprve na začátku. Cílem každopádně ale zůstává účast v celé sezoně TCR Eastern Europe,“ zopakoval Smejkal.

Tento šampionát si litvínovský závodník vyzkoušel už letos. Zúčastnil se podniků na Red Bull Ringu, Slovakiaringu a v Mostě. Celkem posbíral deset bodů a v konečném pořadí šampionátu se umístil na 17. příčce. Nejvíce mu vyšel první závod na Red Bull Ringu, který dokončil jako osmý.

Foto: TCR Eastern Europe

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.