Smejkal měl po slovenských závodech TCR Eastern Europe smíšené pocity. Získal však další bod

Bodové konto Víta Smejkala je po jeho druhém vystoupení v TCR Eastern Europe opět o něco bohatší. Litvínovský závodník totiž dorazil do cíle nedělního klání jako desátý. Příznává však, že od víkendu čekal trochu více.

Na rozdíl od Red Bull Ringu, kde se Smejkal představil v červnu, nestartoval na Slovakiaringu poprvé. Od jeho posledního vystoupení na trati v Orechové Potôni už ovšem uplynul nějaký čas. Kromě toho se na jeho výkonu projevila i skutečnost, že od rakouských závodů se za volantem své Cupry neobjevil.

"Mám smíšené dojmy. Očekával jsem od toho totiž trochu více. Bojoval jsem s teplem, nastavením auta, ale také s nedostatkem zkušeností na takto rychlé trati. Zkoušeli jsme měnit nastavení, aby mi to vyhovovalo a sžil jsem se s těmi všemi rychlými zatáčkami. Roli sehrálo i to, že jsem v autě skoro tři měsíce neseděl. Na takto rychlé trati asi bylo potřeba absolvovat test ještě před závody a sžít se ní," ohlíží se jezdec stáje Aditis za svým druhým vystoupením v TCR Eastern Europe.

Po bodech sahal Smejkal už v sobotu. Během ní totiž sváděl po celý závod souboj se slovinským jezdcem Robertem Pravdičem. Byl sice velmi blízko k tomu, aby mu desátou pozici sebral, nakonec ale projel cílem se ztrátou 345 tisícin za jeho Audi.

"V posledním kole jsem si perfektně najel, ale on pak asi třikrát nebo čtyřikrát zakličkoval a tím pádem mě zbrzdil v momentě, kdy už jsem byl skoro vedle něj. Nedal mi šanci, abych ho předjel. V poslední zatáčce už mi to pak zavřel a já to tam tím pádem nemohl poslat. Škoda," mrzela Smejkala těsná prohra.

Jeho smutek ovšem mohl být ještě větší poté, co vítěz závodu Maťo Homola vylosoval na stupních vítězů číslo 10. To znamenalo, že na startu nedělní jízdy dojde k otočení nejlepší desítky. Smejkalovi tak v těsné bitvě s Pravdičem neunikl pouze bod za desátou pozici, ale také pole position.

Co se ale českému závodníkovi nepodařilo v sobotu, napravil v neděli. Tentokrát už si totiž pro bod za desátou příčku dojel. Navázal tak na svoje výsledky z Rakouska, kde si připsal osmé a desáté místo.

V cíli uznal, že ani start z prvního místa by ho nejspíše nedovedl k zásadně lepšímu výsledku: "O jednu nebo dvě příčky to možná mohlo být lepší, ale na víc to nebylo. Kluci jeli opravdu rychle. Na rozdíl ode mě jedou všechny závody, testují a zkrátka sedí za volantem pořád. To, co předvedl třeba Maťo Homola, bylo na úplně jiné úrovni. Já sbíral hlavně zkušenosti, učil se, konzultoval, co dělám dobře, co špatně a tak dále. Soustředil jsem se hlavně na to, abych dojel," říká upřímně.

Za dva týdny na domácí půdě

V akci uvidíme Smejkala i při závěrečných dvou závodech letošní sezony TCR Eastern Europe. Ty se uskuteční za dva týdny na Autodromu Most. Jde o Smejkalův domácí okruh, na kterém toho najezdil nejvíce. Je ale realistou.

"Očekávání jsou sice trochu větší, zároveň ale zůstávám nohama na zemi. Kluci jsou rychlí a já jsem toho s tímto autem zatím tolik nenajel, což se samozřejmě odráží. Po Slovakiaringu ale možná budu o trochu více věřit jak autu, tak sám sobě. Třeba se tedy nějaký lepší výsledek podaří," doufá.

Do víkendu Smejkal vstoupí jako sedmnáctý muž průběžného pořadí. Na kontě má šest bodů.

Foto: TCR Eastern Europe

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.