Srdce Valašské rallye se vrací do "ValMezu"

Po letech, kdy bylo Valašské Meziříčí pouze centrem slavnostním ceremoniálů, ředitelství a přejímek Rallye Valašská zima, se letos zcela vrací do centra pozornosti.

Poprvé od roku 2015 bude ve městě i servisní zázemí Kowax Valašské rallye ValMez, po dvou letech se vrací divácká speciálka v okolí tamních sportovních areálů.

Valašská soutěž oslaví ve dnech 8. – 10. dubna čtyřicáté jubileum. Soutěž bude započítávána hned do šesti šampionátů. V evropském měřítku to budou seriály European Rallye Trophy – Central a Central European Zone (CEZ), v národním pak zařazení do MČR v rallye a v rallye historických automobilů a Mistrovství Slovenska v rallye a v rallye historiků.

Do Valašského Meziříčí se posádky začnou sjíždět ve středu 6. dubna odpoledne, kdy se budou moci prezentovat a od čtvrtečního rána zahájit seznamovací jízdy na tratích letošní Valašky. Ty budou probíhat do pátečního odpoledne.

Mezitím zamíří do Valašského Meziříčí soutěžní technika s mechaniky, na které čeká servisní zázemí v areálu a na okolních parkovištích společnosti Deza. Z tohoto místa to budou mít jen kousek na administrativní a technickou přejímku v areálu společnosti Autocentrum Lukáš (8:30 – 15:30 hod.), stejně jako na trať shakedownu, kde si část účastníků otestuje svou techniku.

Testovací zkouška se uskuteční v pátek 8. dubna na úseku Branky - Choryně s délkou 3,26 km  od 12:00 do 17:00.

V pátek proběhne od 17:30 v blízkosti Zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí slavnostní start 40. Kowax Valašské rallye ValMez. Na startovní rampě se postupně objeví kolem třiceti dvojic ze špičky startovní listiny a další se vztahem k valašskému regionu.

Ze servisu u společnosti Deza vyrazí posádky 9. dubna dopoledne i na tratě rychlostních zkoušek v rámci Zlínského i Moravskoslezského kraje. Na sobotu je naplánováno osm zkoušek na čtyřech úsecích (celkem 77,96 km RZ). V neděli budou soutěžní dvojice bojovat na šesti zkouškách (tři úseky, 72,60 km RZ). Harmonogram každé etapy obsahuje vždy jeden z testů delší než 19 km (v sobotu Lešná, v neděli Velká Lhota).  

Sobotní zápolení zakončí divácky atraktivní superspeciálka ValMez v okolí sportovních areálů ve Valašském Meziříč. Odjede se v sobotním večer od 18:58 ve formátu „vložka ve vložce“.

„Lešná i Velká Lhota (kolem přehrady Bystřička) mají svou sportovní úroveň, ale osobně věřím, že se jezdci opět těší i na Poličnou a stejně tak na návrat rychlostní zkoušky Rybí s délkou přes deset kilometrů. Už dva roky jsme s tímto úsekem koketovali, ale vždy nás okolnosti donutily provést nějakou změnu. Tentokrát je Rybí definitivně zpátky, také díky spolupráci se společnosti Innogy, které patří část komunikací. Na jejich povolení jsme museli reagovat mnoha bezpečnostními opatřeními, které ochrání nedaleké plynové soupravy,“ uvedl šéf organizačního týmu Jaromír Tomaštík.

Po absolvování čtrnácti rychlostních zkoušek dorazí první posádky na cílovou rampu ve Valašském Meziříčí v nedělním odpoledni, krátce před patnáctou hodinou. To za sebou budou mít 348,60 km soutěže, která se proti roku 2021 zkrátí o necelou stovku kilometrů.

Foto: Lukáš Chum a Pavel Lasztovicza, CC BY-SA 4.0

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.