Staněk si na Hungaororingu připsal jedno nováčkovské pódium

Staněk si na Hungaororingu připsal jedno nováčkovské pódium

Romanu Staňkovi se při podniku Italské F4 na Hungaroringu podařilo dosáhnout jednoho pódia v rámci nováčkovského hodnocení, když dojel ve druhém závo

Venezuelan s českými kořeny Chovanec míří na scénu F4
Staněk zakončil sezonu pódiem
Staňka čeká v Mugellu start ze druhého místa

Romanu Staňkovi se při podniku Italské F4 na Hungaroringu podařilo dosáhnout jednoho pódia v rámci nováčkovského hodnocení, když dojel ve druhém závodě na 3. místě.

Třetím podnikem pokračovala o víkendu letošní sezona Italské F4. Po úvodních dvou kláních na domácí půdě šampionátu se tentokrát série vydala pryč z Apeninksého poloostrova a představila se na Hungaroringu.

Po absenci během druhého podniku v Misanu se ve startovní listině maďarského klání opět objevila kombinace stáje US Racing a českého závodníka Romana Staňka.

první závod

Vstup do víkendu se Romanovi zprvu dařil, když si pro startovní rošt úvodní jízdy zajistil v první kvalifikaci 4. místo.

V závodě si pak český závodník brousil zuby dokonce na 3. příčku, když se zhruba 15 minut před cílem dokázal posunout na poslední pódiové umístění před Paula Arona.

Estonec si ale své místo zanedlouho vzal zpět a Staněk tak v závodě, který byl ovlivněn dvěma výjezdy safety caru zapříčiněnými incidenty Niklase Krüttena s Oliverem Rasmussenem a Amny Al Qubaisi s Erwinem Zanottim, nakonec zopakoval svůj kvalifikační výsledek.

foto: ACI Sport

Ze zisku 12 bodů se ale pilot US Racingu bohužel radoval jen dočasně. Po závodě totiž bylo hned 11 závodníků potrestáno časovým trestem 35 sekund za nedodržení rychlostních limitů právě během pobytu zpomalovacího vozu na závodní dráze.

Mezi těmito hříšníky se ocitli Alessandro Famularo, Filipe Ugran, Jonny Edgar, Emidio Pesce, Axel Gnos, Gregoire Saucy, Sebastian Freymuth, Andrea Rosso, Fabio Venditti, Erwin Zanotti a bohužel také Roman Staněk, který se tak v konečné klasifikaci prvního závodu umístil až jako 19.

druhý závod

V sobotu sice Romanu Staňkovi štěstí příliš nepřálo, o den později již ale ve druhém závodě dokázal své bodové konto rozšířit o 6 bodů, když po startu ze 7. pozice projel na této příčce i pod šachovnicovým praporkem a zároveň se umístil na 3. místě mezi nováčky.

Ani v tomto případě ale neměl závod poklidný průběh, když hned v úvodu byla po havárii Lorenza Ferrariho vyvěšena červená vlajka a ihned po obnově závodního režimu se na trať vydal safety car, když na cílové rovince havarovali Alessandro Famularo s Lucasem Alecco Royem.

třetí závod

Také závěrečné víkendové klání bylo podobně hektické jako to druhé, když diváci opět byli svědky neutralizací a to opět jak v podobě červených vlajek, ke kterým se ředitelství závodu rozhodlo sáhnout po nehodě Axela Gnose ze 2. kola, tak i ve formě žlutých vlajek, které přišly ke slovu v závěru po incidentu mezi Andreou Rossem a Emiliem Ciprianim.

Po restartu se navíc do všeho přimíchaly kapky deště. Ovšem i navzdory jejich přítomnosti piloti dokončili závod na suchých pneumatikách.

Roman Staněk ovšem na svůj výsledek ze druhého závodu nenavázal. Český jezdec na startovním roštu stál na 5. příčce, kterou si v úvodních metrech pohlídal a po pozdějším restartu dokonce následoval posun ještě o místo výše.

foto: ACI Sport

Záhy po získání 4. pozice se ale musel Roman vyhýbat kolizi mezi Niklasem Krüttenem a Mikhaelem Belovem, kvůli čemuž se propadl až na 16. místo. O pár okruhů později navíc své snažení „zabalil“ a zakončil tak víkend odstoupením.

Vítězem úvodních dvou závodů víkendu se stal Dennis Hauger, kterého v prvním případě doprovodili na stupně vítězů druhý Gianluca Petecof s již zmíněným třetím Paulem Aronem. Po druhém klání pak dělali jezdci týmu Van Amersfoort na pódiu společnost Mikhael Belov (2.) a znovu Paul Aron (3.).

V závěrečné jízdě se ovšem Nor musel po špatném restartu sklonit před druhým mužem úvodního závodu Petecofem, který tak i přes nepodařený vstup do závodu dokázal těsně zvítězit. Dvojici doplnil na pódiu „bronzový“ Ido Cohen.

kompletní výsledky prvního závodu

kompletní výsledky druhého závodu

kompletní výsledky třetího závodu

Po úvodních třech podnicích patří Romanu Staňkovi se 38 body 10. místo. V čele se nachází Gianluca Petecof (155 bodů) před druhým Dennisem Haugerem (112 bodů) a třetím Joshuou Dürksenem (68 bodů).

kompletní průběžné pořadí

V nováčkovském hodnocení se pak 15letému závodníkovi vede o něco lépe, když s 80 body okupuje 4. příčku. Vedoucí pozice patří Joshuovi Dürksenovi (138 bodů), kterého následují Paul Aron (103 bodů) a třetím Danielem Vebsterem (81 bodů).

kompletní průběžné pořadí v hodnocení nováčků

Další dějství letošního ročníku Italské F4 se uskuteční již během nadcházejícího víkendu a to opět mimo italské území – tentokrát na rakouském Red Bull Ringu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0