Staněk v pátek přišel o pódium v samotném závěru

Roman Staněk v úvodním závodě posledního podniku letošní sezony asijské formule 3 v Abú Zabí dlouho sahal po umístění na stupních vítězů. V závěru ale odstoupil.

Na Grand Prix verzi okruhu Yas Marina v Abú Zabí vrcholí tento víkend posledním podnikem letošní sezona asijského šampionátu formule 3. První závod se uskutečnil v pátek večer za umělého osvětlení.

Český pilot Roman Staněk do něj vstupoval ve slibné pozici. Úvodní kvalifikace pro něj skončila čtvrtým místem. Na roštu mu ovšem patřila dokonce třetí příčka. Třetí nejrychlejší muž kvalifikace Jehan Daruvala si totiž do úvodního závodu posledního podniku přenesl z předchozího závodního víkendu v Dubaji penalizaci tří míst za zavinění kolize a propadl se tak na šestou příčku.

Dlouho se zdálo, že by Staněk mohl slibnou výchozí pozici využít v zisk svého prvního umístění na stupních vítězů. Nakonec ale šachovnicovou vlajku neviděl. V závěru totiž svůj vůz odstavil na cílové rovince. Na vině byly patrně technické problémy.

Poslední dva závody sezony se uskuteční v sobotu. Zatímco druhý víkendový závod odstartuje v 8:05 našeho času, závěrečná třetí jízda začne v 11:10. Do druhého závodu se bude startovat podle nejrychlejších kol z pátečního klání a Staňkovi připadne šestá příčka. Na roštu třetího závodu se jezdci seřadí podle výsledků druhé kvalifikace, kde Staněk skončil pátý.

Výsledky pátečního závodu: 1. Guanju Žou (Čína, Abu Dhabi Racing by Prema) 15 kol, 2. Patrik Pasma (Finsko, Evans GP) +3,415, 3. Kush Maini (Indie, Mumbai Falcons) +14,210… 18. Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) +3 kola.

Průběžné pořadí šampionátu: 1. Pierre-Louis Chovet (Francie, Pinnacle Motorsport) 231 bodů, 2. Guanju Žou (Čína, Abu Dhabi Racing by Prema) 214 bodů, 3. Jehan Daruvala (Indie, Mumbai Falcons) 162 bodů… 10. Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) 48 bodů.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Hitech Grand Prix