Staněk zakončil sezonu asijské F3 odstoupením a čtvrtým místem

Roman Staněk odjel v Abú Zabí poslední dva závody asijského šampionátu formule 3. Zatímco v tom prvním nedojel, ve druhém skončil čtvrtý.

Na Grand Prix verzi okruhu Yas Marina v Abú Zabí vyvrcholila v sobotu letošní sezona asijského šampionátu formule 3. Na programu byly závěrečné dva závody. Zatímco do prvního z nich jezdci vyráželi podle nejrychlejších kol z pátečního prvního závodu víkendu, do poslední jízdy se startovalo podle výsledků druhé kvalifikace.

Český pilot Roman Staněk měl v pátek na dosah třetí místo. V závěru závodu ho ale potkaly technické problémy. Kvůli nim byl nucen svůj monopost odstavit a do cíle nakonec nedorazil. A smůla se pilotovi stáje Hitech lepila na paty také ve druhém závodě víkendu.

Do něj sice rodák z Valašského Meziříčí startoval jako šestý a v úvodních metrech se mu tuto pozici podařilo udržet, zanedlouho ale bylo po všem. V deváté zatáčce totiž kolidoval s Pierrem-Louisem Chovetem, který do závodu vstupoval jako vedoucí muž průběžného pořadí. Pro oba po tomto incidentu závod skončil a na trať se vydal zpomalovací vůz.

Závěrečný závod sezony ale Staňkovi vyšel lépe. Hned po startu se totiž posunul z pátého místa na čtvrté. Během závodu o tuto pozici na okamžik přišel poté, co si jeho týmový kolega Roy Nissany zkrátil trať a díky tomu se posunul před českého pilota. Nissany však okamžitě Staňkovi místo vrátil zpět.

Jednoduché to náš reprezentant neměl ani s Pierrem-Louisem Chovetem. Ten dojel do cíle na páté příčce a na Staňka během závodu několikrát nebezpečně dotíral.

Staněk během závodu kroužil také za zpomalovacím vozem. Ten se vydal na trať v úvodu, aby mohl být odklizen vůz Alessia Deleddy. Ital kolidoval s Irinou Sidorkovou.

V celkovém pořadí šampionátu se Staněk umístil na desáté pozici se ziskem 60 bodů. Jeho nejlepším výsledkem bylo právě čtvrté místo. To si kromě posledního závodu sezony připsal i ve druhém závodě předposledního podniku v Dubaji.

Další letošní vystoupení by mělo nyní Staňka čekat o víkendu 8.-9. května ve španělské Barceloně. Na programu bude úvodní podnik sezony FIA F3. V tomto seriálu letos český pilot absolvuje svou druhou sezonu. Stejně jako v asijském šampionátu bude závodit za Hitech Grand Prix.

Výsledky druhého závodu víkendu: 1. Patrik Pasma (Finsko, Evans GP) 12 kol, 2. Guanju Žou (Čína, Abu Dhabi Racing by Prema) +1,216, 3. Jehan Daruvala (Indie, Mumbai Falcons) +4,305… DNF Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) +12 kol.

Výsledky třetího závodu víkendu: 1. Guanju Žou (Čína, Abu Dhabi Racing by Prema) 14 kol, 2. Patrik Pasma (Finsko, Evans GP) +3,297, 3. Jehan Daruvala (Indie, Mumbai Falcons) +3,869… 4. Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) +8,383.

Konečné pořadí šampionátu: 1. Guanju Žou (Čína, Abu Dhabi Racing by Prema) 257 bodů, 2. Pierre-Louis Chovet (Francie, Pinnacle Motorsport) 241 bodů, 3. Jehan Daruvala (Indie, Mumbai Falcons) 192 bodů… 10. Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) 60 bodů.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Hitech Grand Prix